Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

2b i Światowy Dzień Zwierząt

4 października, razem ze wszystkimi zwierzętami, w dzień ich patrona – św. Franciszka z Asyżu, obchodzimy Światowy Dzień Opieki nad Zwierzętami, a cały październik jest Międzynarodowym Miesiącem Dobroci dla Zwierząt. Pierwszy dzień jest początkiem Światowego Tygodnia Zwierząt, który trwa do 10 października. Obchody tego święta mają na celu przypomnienie wszystkim ludziom o prawach zwierząt, przede wszystkim do godnego życia, bezpieczeństwa i wolności.

Klasa 2b postanowiła rozpocząć Światowy Tydzień Zwierząt od spotkania ze swoimi ulubieńcami. Pani Ania Skrzoska zaproponowała, aby każdy, kto opiekuje się małym zwierzątkiem, przyniósł je tego dnia w bezpiecznej klatce do szkoły na zajęcia, aby opowiedzieć o ich życiu. Dzieci z entuzjazmem podeszły do zadania. Z wielkim zapałem i zaangażowaniem opowiadały o swoich milusińskich, pokazując je każdemu w klasie. Mówiły o nawykach żywieniowych swoich podopiecznych, ich ulubionych zabawach i pokazywały przenośne mieszkanka, w których je przyniosły.

Kacper, Oliwka i Nadia rozczulili wszystkich swoimi chomikami, Natalia zachwyciła dzieci swoją fretką, a Kinga świnką morską. Natomiast Julka zadziwiła wszystkich, ponieważ przyniosła wylinkę swojego pająka hodowlanego. Przyniesienie samego pająka było niemożliwe z przyczyn bezpieczeństwa, ale możliwość dotknięcia i pogłaskania skóry zrzuconej przez niego i tak była dla dzieci wielkim przeżyciem.

Po prezentacjach i zawieraniu znajomości ze wszystkimi miłośnikami zwierząt w klasie, nadszedł czas na pytania do małych hodowców. Uczniowie pytali, co lubią jeść, pić i jakie kłopoty sprawiają poszczególne zwierzaki. Dumni właściciele szczegółowo odpowiadali na nie i opowiadali ciekawe lub śmieszne historyjki o swoich podopiecznych, na przykład Natalka rozśmieszyła nas opowieścią o tym, jak jej fretka podkrada i chowa pod kanapę kapcie wszystkim domownikom.

Po spotkaniu ze zwierzętami, dzieci rozmawiały z Panią Anią o trudnej sztuce odpowiedzialności. Zastanawiali się wspólnie, co to znaczy i jak ważne jest bycie odpowiedzialnym za inną żywą istotę. Poruszyli trudny temat bezdomnych psów i kotów, które mieszkają w schroniskach i dzięki Światowemu Tygodniowi Zwierząt mają szansę, by zyskać nowy, kochający i odpowiedzialny dom. „To były bardzo ciekawe zajęcia i szkoda, że nie mogą odbywać się codziennie”, „Fajnie, że mogłam wam pokazać moją świnkę”, „Czy jeszcze kiedyś będziemy mogli przynieść nasze zwierzęta do klasy?” – takie słowa usłyszała Pani Ania pod koniec lekcji. Jak myślicie, co odpowiedziała?