Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

HAPPY EASTER

Na lekcji języka angielskiego klasy 6b i 6c poznały zwyczaje i obyczaje wielkanocne w Wielkiej Brytanii. Dowiedzieliśmy się, że słowo EASTER pochodzi od anglosaskiej bogini wiosny Eostre, która była uosobieniem narodzin, płodności i szczęścia. W krajach celtyckich święto to było związane z pożegnaniem zimy i przywitaniem wiosny, której symbolem były pojawiające się zające.

W Wielkiej Brytanii  Święcenie pokarmów nie jest  znane, nie ozdabia się też jajek ,w sobotę, w miastach popularne są uliczne festiwale.

Na Wyspach, Wielki Pątek (Good Friday) jak i poniedziałek wielkanocny są dniami wolnymi od pracy. W Polsce mamy „lany poniedziałek”, na ziemiach brytyjskich w Easter Monday, nie ma takiej tradycji. Symbolem tego święta jest natomiast „Easter Bunny”, który przynosi dzieciom drobne upominków w postaci słodyczy.

W Wielkiej Brytanii, podobnie jak w Polsce spożywa się potrawy z jajkami, nie ma jednak tak wielu charakterystycznych potraw jak u nas. Chętni uczniowie – przygotowali przepisy polskich potraw po angielsku – prace były wykonane w formie prezentacji lub plakatu.

Brytyjskie tradycje wielkanocne to głównie zabawy dla dzieci.

EGG HUNT – polowanie na jajka, polega na tym, że dzieci szukają czekoladowych jajek w ogrodzie, schowanych tam wcześniej wśród traw, krzewów, a nawet drzew przez rodziców. Wygrywa to dziecko, któremu uda się znaleźć najwięcej. Poszukiwanie jajek odbywa się w poranek niedzieli Wielkanocnej.

ROLLING EGGS – to nic innego jak toczenie jajek z góry, wygrywa ten, którego jajko rozbije się jako ostatnie.

PACE – EGGING – dzieci w Anglii chodzą od domu do domu w Wielkanoc i proszą o czekoladowe jajka. A w zamian za otrzymanie ich śpiewają piosenkę, w której obiecują nie pojawić się u danej osoby, aż do następnej Wielkanocy.

UCZNIOWIE POZNALI NOWE  SŁOWNICTWO ZWIĄZANE Z WIELKANOCĄ

RESURRECTION – zmartwychwstanie, EASTER BUNNY – wielkanocny króliczek,

CHICK – kurczaczek, CHOCOLATE EGGS – czekoladowe jajka, GOOD FRIDAY – Wielki piątek  , LENT – wielki post, HOLY WEEK – wielki tydzień

Słownictwo wielkanocne

WIELKANOCNE PRZEPISY UCZNIÓW

Monika Wojewódka