Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Jak podzielić banana?

Uczniowie klasy 1 b mieli możliwość wzięcia udziału w niezwykłej lekcji. Przygotowały ją specjalnie dla dzieci studentki Uniwersytetu Gdańskiego i członkinie Koła Naukowego Handlu Zagranicznego „HaZet” działającego na Wydziale Ekonomicznym tej uczelni.

Koło to ściśle współpracuje z Polskim Stowarzyszeniem Sprawiedliwego Handlu „Trzeci Świat i My”. Jednym z aspektów działalności koła jest promowanie idei Sprawiedliwego Handlu oraz działań CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu. Koło koordynuje projekt dążący do uzyskania przez Uniwersytet Gdański miana „uczelni przyjaznej dla Sprawiedliwego Handlu”. W klasie 1 b przeprowadzono warsztaty na temat Fair Trade. W tym roku warsztaty takie koło przeprowadzi także w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki, odbywającego się w maju. Podczas zajęć prowadzonych przez członkinie koła dzieci dowiedziały się m.in., na czym polegają działania organizacji Fair Trade, jaki ma ona cel. Ponadto wzięły udział w warsztatach „Dzielimy Banana”, gdzie pracowały w grupach i wykazywały się swoją wiedzą. Na koniec zajęć odbył się mały poczęstunek, na którym uczestnicy mieli okazję skosztować herbatę oraz słodycze promowane przez SH. Warsztaty także zapoznały uczniów z tematyką problemu nierównomiernego podziału pracy we współczesnym świecie, jego przyczyn i skutków oraz próby jego rozwiązania poprzez promowanie sprawiedliwego handlu. Pobudzały wyobraźnię i wrażliwość dzieci. Celem zajęć było uświadomienie uczniom sytuacji dzieci w biednych krajach globalnego Południa- Afryce, Azji, Ameryce Środkowej i Południowej, które pracują w niegodnych warunkach, dostają minimalne wynagrodzenie a ich rodziny nie stać na posyłanie ich do szkoły.  Sprawiedliwy handel skupia organizacje ekologiczne, stowarzyszenia i szkoły ,których zadaniem jest uświadomienie sytuacji dzieci pracujących w niegodnych warunkach i walka o poszanowanie ich godności. Dodatkową zaletą jest prowadzenie edukacji ekologicznej aby dzieci poznały i zrozumiały jak prawidłowo produkuje się artykuły żywnościowe w sposób zdrowy i przyjazny środowisku.

Cykl zajęć prowadzony był w formie prezentacji multimedialnej i warsztatów dla dzieci. Poprowadziły go  studentki Uniwersytetu Gdańskiego  z Wydziału Ekonomii – Ola Cichocka (naszą absolwentka),Magdalena Kudla i  Aleksandra Klimek.

  Zajęcia zakończyły się wspólnym zdjęciem z „chmurką” z napisem „Popieramy sprawiedliwy handel”. Wychowawca klasy Pani Bożena Sawicka, dyrekcja szkoły oraz uczniowie bardzo dziękują za ciekawe zajęcia.

[nggallery id=255]