Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Lekcja muzealna w 2 b

Dziś uczniowie klasy 2 b uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Muzeum Zamkowym. Zajęcia „ Książki w średniowieczu” prowadziła Pani Ewa Kasprzyk z działu oświatowego. Uczniowie zwiedzali zamek rozwiązując jednocześnie zagadki pozostawione przez ducha zamku.

Zwieńczeniem zajęć były bardzo ciekawe zajęcia plastyczne, podczas których uczniowie malowali średniowieczne inicjały. Wiedza, którą dzisiaj zdobyli była bardzo ciekawa. Książki w średniowieczu nie były tak dostępne jak dziś i mogli je mieć najbogatsi lub duchowni. Były one przepisywane ręcznie przez kopistów, bogato zdobione i pojawiały się w nich bordiury, czyli zdobienia na marginesach. Strony ozdabiano motywami roślinnymi lub zwierzęcymi. Księgi te nazywano manuskryptami. Uczniowie mieli możliwość dotknięcia tabliczek woskowych, na których pisano w szkole oraz skór, z których wyrabiano pergaminy. Skóra taka musiała pochodzić z młodego zwierzęcia (najlepiej cielęcia). Po pozbawieniu jej sierści, oskrobaniu i po wielokrotnemu płukaniu nasączano je substancjami roślinnymi, szlifowano i farbowano. Na pergaminie w odróżnieniu do papirusu można było pisać długie teksty i różnorodnie zdobić go. Pergamin rozpowszechnił się w Europie około drugiej połowy XII wieku a po nim papier w XIV stuleciu. Według kodeksu pergaminowego większość ksiąg powstawała na zlecenie kościoła. Spisywano je głównie w klasztornych skryptoriach. Wymagało to dużo cierpliwości i czasu gdyż jedną księgę pisało się nawet rok. Pomni hasła, „Aby budować przyszłość trzeba poznać przeszłość” uczniowie z niecierpliwością czekają na kolejną muzealną lekcję.