Majowe Święta

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowe Święto Pracy. Ustanowiono je dla  upamiętnienia wcześniejszego protestu robotników w Chicago, krwawo stłumionego przez policję. Jutro 2 maja czyli Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Dzień Flagi obchodzimy na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r. Polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Kolor czerwony na naszej fladze to karmazyn (do 1927 r. cynober), a biały jest srebrnobiały. Po roku 2000 powszechne stało się noszenie 2 maja biało-czerwonej kokardy narodowej.

Pojutrze – Święto Narodowe Trzeciego Maja – 228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Konstytucja 3 Maja była pierwszą pisaną konstytucją w Europie i drugą – po amerykańskiej – na świecie, regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Uchwalony 3 maja 1791 r. akt prawny powstał przy współpracy posłów Sejmu Wielkiego i wspierającego ich środowiska, zawierał wizję i program budowy nowoczesnego państwa i społeczeństwa. Konstytucja 3 maja m.in. zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz zapewniła chłopom ochronę państwa. Konstytucja zniosła też formalnie liberum veto.

Niech trzydniowa majówka przyniesie nam wspólną radość i odpoczynek w gronie rodzinnym.