Od piosenki „Jedenasty Listopada” dzieci z grupy „Pszczółki” zaczęły tegoroczne obchody Święta Niepodległości.
8 października z wizytą do Zespołu Szkolno -Przedszkolnego nr 1 w Malborku, do grupy sześciolatków –„Pszczółek” udali się Młodsi Ambasadorowie programu EPAS (Szkoła – Ambasador Parlamentu Europejskiego) uczniowie kl. 2 z Technikum nr 3 w Malborku pod opieką nauczyciela, Starszego Ambasadora – Iwony Krauze.
Spotkanie rozpoczęło się od tej części innowacji „Jestem Polakiem, jestem Europejczykiem”, która mówi o Polsce, jej świętach, tradycjach, a okazją do tego spotkania było zbliżające się Święto Niepodległości – 11 listopada. Było to pierwsze z zaplanowanych spotkań w tym roku szkolnym.
Mottem zajęć, wokół których koncentrowały się aktywności sześciolatków był fragment piosenki „Jedenasty Listopada” wykonanej przez Dianę Ciecierską do słów Elżbiety Buczyńskiej, z muzyką Jarosława Piątkowskiego.
Uwięziony ptak nie śpiewa. A czy wiesz dlaczego?
Bo nie spotkasz nigdy w klatce, ptaka szczęśliwego.
Tak poznałam, zrozumiałam słowa najważniejsze.
Niepodległość znaczy wolność, słowa najpiękniejsze.
Sześciolatki aktywnie i z zapałem pracowały (przy pomocy uczniów Technikum nr 3) i poznawały trudną część naszej historii – czas zaborów. Podzielone na role: Rosja, Austria i Prusy, dowiedziały się jak Polska zginęła z mapy świata, Dowiedziały się, co Polacy robili, aby przetrwała polska mowa, podkreślili (po wysłuchaniu piosenki dużą rolę domu rodzinnego: „niepodległość to polski dom, polska szkoła”) – wspólnie odpowiadały na pytania, zadawane w „Katechizmie polskiego dziecka” Władysława Bejzy.
Słuchały pieśni legionowych („Przybyli ułani”) i maszerowały równo w rytmie „Maszerują strzelcy”.
W formie zabawy przedszkolaki dowiedziały się jak powstały polskie symbole narodowe. Rywalizowały w szybkości układania puzzle flagi i godła. W postawie zasadniczej pięknie też zaśpiewały dwie zwrotki polskiego hymnu.
„Dziecko to taki patriota mały, na co dzień, a nie od święta. Polską znam flagę i polskie godło i hymn ojczysty pamiętam” – słowa piosenki zakończyły pierwsze zajęcia. Dzieci zostały obdarowane pięknymi kotylionami przygotowanymi przez uczniów Technikum nr 3.
Po zajęciach sześciolatki przyznały, że Polska miała bardzo ciekawą historię i Polacy musieli długo walczyć o swoją wolność. Chłopcy z grupy przyznali, że chcieliby być takimi żołnierzami i walczyć o wolność Polski.
Dużą aktywnością podczas zajęć wykazali się nasi uczniowie, którzy prowadzili część zajęć: recytowali wiersze, maszerowali, zadawali pytania sześciolatkom, nadzorowali i pomagali w układaniu puzzle przez dzieci, sami przy tym świetnie się bawiąc .
Zajęcia pokazały, że mimo różnicy wieku można ze sobą współpracować, nawiązać pozytywną więź i dobrze się bawić.
Już w grudniu, kolejne spotkanie, tym razem świąteczne, w którym dzieci poznają tradycje świąteczne w krajach UE.