Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Poznaj Polskę

27 października klasa 2a i 3c wzięły udział w sponsorowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki przedsięwzięciu „Poznaj Polskę”. Nasza wycieczka zawierała liczne atrakcje.

Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy było Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie w dworku Wybickich. Ekspozycja prezentuje życie, działalność publiczną J. Wybickiego w ostatnich latach Rzeczpospolitej szlacheckiej w okresie Powstania Kościuszkowskiego oraz tworzenia Legionów we Włoszech. Oglądanie ekspozycji rozpoczęliśmy od zapoznania się z drzewem genealogicznym rodu Wybickich, reprodukcji portretu twórcy hymnu narodowego oraz mapy Europy z wykresem emigracji „wędrówek” J. Wybickiego. Dzieci poznały poszczególne etapy jego działalności, które zostały zilustrowane poprzez odpowiednio dobrane szaty, obrazy, wśród nich portret Króla Stanisława Augusta (malarz nieznany) i także wybór dzieł J. Wybickiego.  Ekspozycja mieści się w dwóch salkach. Pierwsza z nich prezentuje lata 1815 – 1850 tj. do powstania Królestwa Polskiego zwanego Kongresowym, poprzez powstanie listopadowe od ruchów wolnościowych związanych z Wiosną Ludów; druga prezentuje lata 1850 – 1914 tj. od Wiosny Ludów, poprzez powstanie styczniowe, rewolucję lat 1905 – 1907 do momentu poprzedzającego wybuch pierwszej wojny światowej. Na koniec zwiedzania dzieci otrzymały kotylion narodowy będący patriotycznym, narodowym symbolem Polaków.

Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy był Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich. Muzeum to 22 ha obszaru położonego nad brzegiem jeziora Gołuń zabudowane jest obiektami regionalnej architektury: chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, karczmy, wiatraki, kościoły, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze. Niestety w chwili obecnej udostępniony jest do zwiedzania teren muzeum z wystawami stałymi oraz tylko wyznaczone przez Muzeum wnętrza obiektów. Wizyta w tym miejscu polegała głównie na spacerze po terenie Muzeum i przyglądanie się znajdującym tam obiektom. Ciekawą dla dzieci w tym miejscu formą edukacyjną był udział w warsztatach muzealnych – malowanie na szkle. Na koniec pobytu w skansenie dzieci otrzymały foldery informacyjne zachęcające do ponownego odwiedzenia tego miejsca w sezonie oraz kolorowe pocztówki przedstawiające  obejrzane obiekty.

Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy podczas wycieczki była Farma strusi afrykańskich w Garczynie, która powstała w 1993r. jako pierwsza w Polsce. Była to bardzo ciekawa lekcja przyrody, podczas której dzieci poznały strusia afrykańskiego oraz otrzymały wiele informacji związanych z jego życiem i hodowlą.

Całodniową wycieczkę zakończyliśmy wspólnie przy ognisku, piekąc pyszne kiełbaski. Wróciliśmy zmęczenia ale zadowoleni.