Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Szybkość reakcji chemicznych na PG

15 grudnia 2017 roku gimnazjalne klasy politechniczne naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej. Tym razem oprócz zajęć laboratoryjnych były również wykłady. Po przyjeździe zjedliśmy drugie śniadanie w barku politechnicznym, po czym klasa 3P udała się na wykład prof. dr hab. inż. Aleksandra Kołodziejczyka pt. „Nowe materiały, nowe technologie – cz.1”, natomiast klasa 2P na zajęcia laboratoryjne. Wykład dotyczył rozwoju technologii od momentu pojawienia się człowieka do czasów współczesnych. Pan profesor opowiadał m.in. o rozwoju ludzkości, maszynie parowej, prądzie elektrycznym, a skończył na fizyce jądrowej. Wykład był ciekawy, bardzo nam się podobał. W laboratorium badaliśmy, podobnie jak ostatnim razem, wpływ różnych czynników na szybkość reakcji chemicznej. Tym razem jednak, uczniowie w dwuosobowych grupach musieli samodzielnie przeprowadzić doświadczenia, na podstawie których oceniali wpływ temperatury, stężenia reagentów oraz rozdrobnienia substancji na szybkość roztwarzania cynku w kwasie chlorowodorowym. Uczniom pomóc miały notatki z poprzednich zajęć, jak również dobrze wykonana praca domowa. Nad wszystkim czuwała pani Anna Szynaka i oczywiście dr inż. Anna Mietlarek – Kropidłowska.

Następnie do laboratorium, na te same zajęcia, przyszła klasa 3P, a klasa 2P poszła wysłuchać wykładu prof. Antoniego Konitza pt. „Węgiel – odmiany alotropowe”. Pan mgr inż. Antoni Konitz w sposób bardzo wyczerpujący opowiedział o węglu, jego właściwościach i odmianach alotropowych, takich jak: diament, grafit, grafen, grafyn, lonsdaleit, fullereny, nanocebulki, nanorurki, nanopączki, czy poliyny. Nie zabrakło również historii badania i odkrycia różnych odmian węgla oraz ciekawostek i specjalistycznych opisów dotyczących budowy ich sieci krystalicznej (pan mgr inż. jest przecież krystalografem). Po skończonych zajęciach młodzież wraz z opiekunami wróciła do Malborka. Uczniowie, którzy poprawnie wykonali doświadczenia i napisali piękne notatki, otrzymali oceny bardzo dobre. Wszystkim bardzo podobało się na Politechnice i nie możemy się doczekać następnego wyjazdu.

Bartosz Sobolewski