Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

WF z AWF

Nauczycielki z naszej szkoły Panie: Anna Jarzynka, Magdalena Nadolska i Anita Nowicka wzięły udział w szkoleniu „WF z AWF” – Aktywny powrót do szkoły”. Celem projektu jest poprawa stanu kondycji fizycznej dzieci i młodzieży po powrocie do zajęć stacjonarnych – walka ze skutkami pandemii koronawirusa. W programie ,,WF z AWF’’ uczestniczy klasa 1a, 2c oraz 3a.

Nad poprawą kondycji i stanu fizycznego spowodowanego skutkami pandemii uczniowie pracują na każdej lekcji wychowania fizycznego. Nauczycielki tworzą dla uczniów urozmaicone tory przeszkód, sprawdzające ich wytrwałość oraz zwinność. Dzieci najbardziej lubią zabawy w berka ,,góra, siłacz, krasnal’’. Zabawy te wpływają na wzrost, stymulując rozwój ścięgien, mięśni, kości i układu krążenia. Nauka poprzez ruch i w ruchu powoduje zagęszczenie sieci połączeń nerwowych w poszczególnych ośrodkach mózgu i poprawia ogólne jego ukrwienie.

Zabawa w berka — w której dzieci biegają, uciekają, kucają, wykonują skomplikowane figury oraz polecenia, przy jednoczesnym pamiętaniu o zasadach gry — ćwiczy u dziecka wytrwałość, koncentrację, koordynację ruchową, usprawnia przetwarzanie danych i wpływa na poczucie własnej wartości oraz oczywiście podnosi sprawność fizyczną.

Dużo radości sprawiają ćwiczenia z obręczami, które  podnoszą ich atrakcyjność, co zwiększa zainteresowanie i zaangażowanie ćwiczących. Pozwalają one skutecznie kształtować zręczność, zwinność, gibkość, koordynację, skoczność. Uczniowie  bardzo chętnie wykonują wszelkie ćwiczenia ze skakankami. Pamiętają o tym, że regularne skakanie na skakance to sprawne spalanie tłuszczu oraz rozgrzewanie i ćwiczenie całego ciała. Dzięki ćwiczeniom ze skakanką poprawia się ogólna koordynacja ruchów, kondycja i gibkość ciała. Lepsza jest także szybkość ruchów. Wszystkie te ćwiczenia powodują, że skutki nauczania zdalnego i zmniejszenia naturalnej ruchliwości wśród uczniów są bardzo niewielkie. Bardzo ważnym aspektem tych zajęć jest zdrowa rywalizacja oraz klasowy doping.

Dzieci wspierają się nawzajem w pokonywaniu własnych trudności, a z każdą kolejną lekcją udowadniają same sobie, że słynne „ nie dam rady”, „nie umiem” – nie istnieje!