Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Zielona wyspa Irlandia

W styczniu i lutym w ramach innowacji Z językiem angielskim dookoła świata podróżowaliśmy na zieloną wyspę Irlandię.

Grupa zerowa Stokrotki rozpoczęła zajęcia w nowym roku powtórzeniem słownictwa dotychczas poznanego związanego ze Zjednoczonym Królestwem. Uczniowie odkrywali karty i przypominali sobie swoją podróż do Anglii, Szkocji i Walii. Następnie przyszła pora na zieloną wyspę Irlandię- grupa dowiedziała się, że są dwie Irlandie- Irlandia Północna, w której rządzi królowa oraz niezależna Republika Irlandii, która ma swojego prezydenta. Stokrotki  znajdowały na mapie stolice obu krajów oraz poznali typowo irlandzkie symbole-koniczynka  shamrock, tęcza rainbow, kapelusz green hat, skrzat leprechaun, który każdemu obiecuje pot of gold czyli garnek z pieniędzmi, a potem robi mu psikusa. Następnie utrwalaliśmy słownictwo w różnych grach i zabawach m.in. slap it, hot and cold, bingo oraz budowaliśmy wierzę z nowo poznanych słówek. Dzieci mogły same zamienić się w skrzata leprechaun’a i zrobić psikusa koledze lub koleżance z grupy. Zrobiliśmy wspólnie green hats, a następnie sensoryczne koniczynki. Udało się też zatańczyć irlandzki taniec wspólnie ze skrzatem leprechaun’em. Patronem Irlandii jest święty Patryk, a jego święto przypada 17 marca i jest bardzo hucznie obchodzone w Irlandii oraz w innych krajach na całym świecie gdzie mieszkają Irlandczycy. Dzieci obejrzały filmy z obchodów dnia Świętego Patryka np. z Chicago, gdzie nawet rzeka jest zafarbowana na kolor zielony.  Wszystkie zajęcia były energiczne, żywe i pełne  wrażeń i uśmiechu.

Grupa uczniów z klasy 3B również pokochała zieloną Irlandię (Ireland), choć już sama wymowa tej nazwy była dla nich zaskoczeniem :)  Na początek dzieci odkryły, co jest jej roślinnym symbolem, odciskając kształt koniczyny (shamrock) z …papryki. Kolejny symbol narodowy dzieci poznały zmysłem słuchu, ponieważ jest to średniowieczny instrument – harfa (harp).

W przeciwieństwie do szkockich dud, delikatny dźwięk harfy bardzo przypadł uczniom do gustu.
I tak jak ich młodsi koledzy, na pewno zapamiętają, że Irlandie są dwie i tylko jedna z nich (Północna) należy do Zjednoczonego Królestwa (United Kingdom) i patronem jest św. Patryk, a St. Patric’s Day (Dzień św. Patryka) obchodzony jest hucznie nie tylko na zielonej wyspie. Każdy kraj, także Irlandia, ma swoje legendy. Ta najpopularniejsza opowiada o złośliwym skrzacie (leperchaun), za którego dzieci miały okazję się przebrać. Wykonały też mini kolaż, który ilustrował garnek złota (a pot of gold) na końcu tęczy (rainbow). Cykl zajęć o Irlandii zwieńczył mini test oraz gra komunikacyjna „I have… Who has…?”, którą dzieci stworzyły wspólnie i z pewnością jeszcze nie raz w nią zagrają.
Zajęcia kulturowe nie mogły obejść się bez Pancake Day (Dzień Naleśnika), obchodzonego na wyspach Wielkiej Brytanii w ostatni wtorek przed Wielkim Postem. Przy tej okazji uczniowie nauczyli się prostego przepisu z wykorzystaniem prostych składników (flour, milk, butter, eggs, sugar, lemon). Dzieci od razu skojarzyły (i słusznie!) tę tradycję z naszym polskim Tłustym Czwartkiem. Warto, poza odkrywaniem nowego i nieznanego, poszukać też podobieństw i tego, co nas łączy :)

Małgorzata Szumska,
Monika Gierszewska