Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

17 luty – Światowy Dzień Kota

Już od 6 lat w Polsce jest obchodzony Światowy Dzień Kota. Tradycja tego święta nawiązuje do starożytnego Rzymu, gdzie miłośnicy kotów spotykali się 17 lutego, aby oddać cześć tym zwierzętom zamieszkującym Koloseum. Bibliotekarki ze Szkoły Podstawowej Nr 5 w Malborku postanowiły rozpowszechnić wiedzę o opiece i kocich zwyczajach, aby uwrażliwić dzieci na los tych zwierząt.

  • W odpowiedzi na wcześniejsze ogłoszenie, dzieci i nauczyciele przynieśli zdjęcia swoich pupili – powstała Kocia Galeria, a Komisja Konkursowa przyznała nagrody za najciekawsze zdjęcia, biorąc pod uwagę głosy publiczności.

  • W bibliotece warto było obejrzeć wystawę KOCICH ROZMAITOŚCI – ze zbiorów nauczycieli. Spotkać tam można było kociska, kociaczki, kociszony i różne, kocie przedmioty.

Galeria i wystawa wywołały duże zainteresowanie dzieci i rodziców, zdjęcia budziły uśmiechy i wzruszenia.

  • Kolejną atrakcją tego dnia była KOCIA WIELKA GRA. Wszyscy chętni mogli się zmierzyć z różnorodnymi zadaniami o kociej tematyce – były puzzle, rozsypanka alfabetyczna, kocie związki frazeologiczne, kocie przysłowia i kocia matematyka. Zadania wymagały posiadania różnorodnej wiedzy, ale po ich rozwiązaniu na uczestników czekała słodka niespodzianka!

  • W bibliotece szkolnej na wielbicieli kotów czekały książki do wypożyczenia, a wszystkie tematycznie związane z tymi pięknymi zwierzętami. Można też było poczytać KOCIE WIADOMOŚCI (o rasach kotów, hodowlane abc i in.) oraz KOCIE ZŁOTE MYŚLI, np.

Kot wie, że to Ty jesteś kluczem do jego szczęścia, a Ty sądzisz, że to on jest kluczem do Twojego (autor anonimowy)

Pies przyjdzie na zawołanie, kot odbierze wiadomość i skontaktuje się z tobą w wolnej chwili (Mary Bly)

Kotom bez trudu udaje się to, co nie jest dane człowiekowi: iść przez życie nie czyniąc hałasu (Ernest Hemingway)

Kot nadaje domowi duszę (Clebert)

Tysiące lat temu czczono koty, jako bogów. One nigdy o tym nie zapomniały (autor anonimowy)

Prawo Garfielda: koty instynktownie wyczuwają dokładny moment przebudzenia właściciela… i dlatego budzą go dziesięć minut wcześniej (Jim Davis)

Pozdrawiamy wielbicieli kotów – MIAUUUUUUU!!!

 

 

[nggallery id=98]