Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Szkoła dla Rodziców

Serdecznie zapraszamy chętnych rodziców uczniów oddziałów przedszkolnych oraz klas I – III do udziału w warsztatach  – Szkoła dla Rodziców. Jest to cykl 10 spotkań dla każdego rodzica, który szuka sposobu na nawiązanie głębszych i cieplejszych relacji z dziećmi.

Głównym celem naszych spotkań będzie wspieranie w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi. Nauka lepszego porozumiewania się, refleksja nad własną postawą wychowawczą, wymiana doświadczeń. Spotkania w  Szkole dla Rodziców to małe kroki ku głębszej relacji, dającej zadowolenie, poczucie wzajemnej bliskości. To także nauka dialogu i kształtowanie więzi opartych na wzajemnym szacunku. Główne motto Szkoły dla Rodziców brzmi „ Wychowywać to kochać i wymagać”

Zapraszamy na zajęcia organizacyjne i mini warsztat  dnia 13 lutego o godzinie 16:00 w sali 116.

Do miłego zobaczenia

                                                                          Patrycja Stawicka – pedagog szkolny

                                                                         Karina Jakusik – psycholog szkolny

Czytaj dalej...

Rozwijamy kreatywność

Styczniowe zajęcia odbywające się w gabinecie robotyki były związane z tematem klocków. Klocki lego wykorzystywane są w naszej szkole jako sposób na tworzenie kreatywnych pomysłów. Na robotyce wykorzystywano między innymi zestaw S4A PROGRAMMING BLOCKS, z którego powstał chodzący  robot, wieloryb.

 Uczniowie klasy szóstych wykorzystywali również klocki LEGO na zajęciach techniki podczas omawiania odnawialnych źródeł energii. Zadaniem uczniów, podzielonych na zespoły, było zaprojektowanie i zbudowanie wiatraka.

Uczniowie klas 1-3 w ramach zajęć komputerowych  uczyli się kodowania z wykorzystaniem robota Photon, używali długopisów 3D do tworzenia prac plastycznych.

Czytaj dalej...

31. Finał WOŚP

Jak co roku w naszej szkole zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Zebranych w auli przywitała szefowa malborskiego sztabu Pani Marta Wróblewska. Finał WOŚP  29 stycznia 2023 roku przebiegał pod nazwą: Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!

Hasło 31. Finału brzmiało; „Żyj zdrowo w zdrowym świecie”.

W ciągu 30. Finałów WOŚP Orkiestra zebrała i wydała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1,75 mld PLN i kupiła blisko 70 000 urządzeń.

Spotkanie poprowadziły Panie: Marta Wróblewska, Violetta Jankowiak i Mariola Kulpa. Licytowały darowane przedmioty, dopingowały występujących artystów, motywowały zebranych do kupowania rozmaitych towarów zgromadzonych na straganach.

Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli do naszej szkoły, aby w tym dniu być razem z innymi, którzy zaangażowali się w tę akcję: rodzicom, uczniom, malborskim szkołom, instytucjom, artystom, tancerzom. Wielkie podziękowania należą się też Wolontariuszom, którzy ciężko pracowali, aby zebrać pieniądze do puszek.

Jurek Owsiak, przed organizacją imprezy powiedział: Miejcie żar, miejcie ogień w sercach! To będzie kolorowa niedziela! I tak właśnie było! Fotorelacja poniżej.

Czytaj dalej...

Przegląd Kolęd i Pastorałek

5 stycznia 2023 r. Zespół Szkół Katolickich w Malborku zorganizował I Międzyszkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek. Słuchaczy zgromadzonych w szkolnej sali gimnastycznej umiejętnościami wokalnymi zachwycili przedstawiciele sześciu malborskich placówek. Konkursowe zmagania przeprowadzono w czterech kategoriach wiekowych. W każdej z nich pojawiła się reprezentacja naszej szkoły, a wszystkie występujące uczennice zostały docenione przez jury, w którym znaleźli się przede wszystkim nauczyciele muzyki z malborskich szkół, biorących udział w przeglądzie.

Wśród najmłodszych uczniów — z klas I i II, za sprawą pełnej radości interpretacji kolędy „Jezusa narodzonego”, zwyciężyła Marianna Wdowiak z klasy 2d. W kategorii uczniów klas III i IV za najlepszy uznano zespół, złożony z dziewcząt z klasy 4d — Ady Ciok, Antoniny Okulus i Małgorzaty Zedlewskiej, które wykonały kolędę „Z narodzenia Pana” w aranżacji inspirowanej ludowymi brzmieniami. Ich starsze koleżanki — Julia Suchińska z klasy 5c, Anna Hawryszkiewicz z 5d i Lilianna Kazaniecka z 6a przygotowały z kolei pastorałkę „Gore gwiazda” i zostały nagrodzone drugim miejscem w kategorii uczestników z klas V i VI. Szczególnie nastrojowy repertuar wybrała zaś Elena Stanny z klasy 8a — za sprawą kolędy „Mizerna cicha” wyśpiewała sobie ona trzecie miejsce w kategorii najstarszych uczniów.

Za wokalne szlify przed konkursem oraz towarzyszący występom akompaniament na fortepianie odpowiadała nauczycielka muzyki – Pani Milena Wiśniewska.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Czytaj dalej...

Poświąteczne spotkania

W zeszłym tygodniu trzy grupy przedszkolne – Słoneczniki, Pszczółki oraz Koniczynki – uczestniczyły w wyjątkowych spotkaniach poświątecznych. Brak wigilii grupowych z powodu licznych nieobecności oraz chorób wśród dzieci w okresie przed świętami Bożego Narodzenia przyczynił się do zorganizowania przez wychowawczynie specjalnych uroczystości, aby przedszkolaki mogły raz jeszcze zasiąść przy świątecznym stole.

W tym dniu przedszkolaki otrzymały dodatkową możliwość podzielenia się opłatkiem, złożenia sobie życzeń oraz wręczenia sobie nawzajem prezentów. Dzieci mogły nacieszyć się swoim towarzystwem. Próbowały przyniesionych przez rodziców smakołyków, rozmawiały na różne tematy oraz śpiewały znane kolędy.

Wspólne spotkanie z pewnością sprawiło dzieciom dużo radości. Mamy również nadzieję, że zostanie w ich małych sercach na bardzo długo.

Czytaj dalej...

Jasełka

W poniedziałek 9 stycznia obie grupy przedszkolne pięciolatków – Słoneczniki oraz Pszczółki – zaprezentowały na naszej szkolnej scenie świąteczny występ Jasełek w reżyserii wychowawczyń Pani Patrycji Pachockiej oraz Pani Natalii Zollondz.

Na przedstawienie wychowawczynie grup zaprosiły rodziców swoich przedszkolaków oraz pozostałe grupy przedszkolne. Cały występ odbył się w ciepłej, świątecznej atmosferze. Mali artyści z zaangażowaniem wcielali się w role aniołów, pasterzy, dzieci, królów, a przede wszystkim Józefa i Maryi. Dzieci z łatwością recytowały swoje kwestie oraz śpiewały świąteczne piosenki i kolędy. Pięciolatki z dużą dozą ekscytacji wystąpiły przed zgromadzoną publicznością, za co wielokrotnie zostały nagrodzone gorącymi brawami.

Na zakończenie przedstawienia uśmiechy nie znikały już z twarzy małych aktorów oraz zebranych gości. Dzieci były bardzo zadowolone z występu, a ich wychowawczynie są bardzo dumne z tak zdolnych dzieci.

Czytaj dalej...

Trzej Królowie

W świątecznej atmosferze dzieci z grupy „Fiołki” zaprezentowały dziś Jasełka. Nie zabrakło pasterzy, Trzech Królów, aniołków, dzieci oraz najważniejszych: dzieciątka Jezus, Maryi i Józefa. Mali aktorzy przenieśli wszystkich obecnych w czasy sprzed dwóch tysięcy lat. Z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności recytatorskie oraz wokalne.

Świąteczny nastrój podkreślały dopracowane stroje dzieci i bożonarodzeniowa dekoracja auli.

Na przedstawienie jasełkowe, które mali artyści wystawili, zaproszono rodziców, którzy gromkimi oklaskami nagrodzili niezwykły spektakl.

Czytaj dalej...

Grudniowe zajęcia z robotyki

Grudniowe zajęcia w pracowniach robotyki miały głównie charakter mikołajkowo-świąteczny. Klasa 8c z wychowawczynią w ramach integracji i współpracy korzystała z klocków Bricq. Na lekcji plastyki uczniowie realizowali temat „Fotografia” robiąc świąteczne zdjęcia.

Podczas zajęć z robotyki kolejny raz rozwijaliśmy wyobraźnię, korzystając z zestawów klocków LEGO, tym razem Bricq tworząc z zestawów skocznię narciarską. W ramach zajęć języka polskiego klasa 2a korzystała z robota Photon systematyzując wiedzę o rzeczownikach. Dzięki temu łatwiej było wszystko zapamiętać.

Uczniowie klas trzecich w ramach zajęć pozalekcyjnych stworzyli piękne świąteczne ozdoby wykorzystując do tego długopisy 3D oraz zimowe konstrukcje z klocków LEGO. Zajęcia zostały zrealizowane dzięki zakupionemu sprzętowi w ramach Programu Laboratoria Przyszłości.

Czytaj dalej...

Nadeszły święta…

22.12.2022 r w naszej szkole punktualnie o 9.00 w auli odbyło się przedświąteczne spotkanie uczniów klas IV- VIII. Ten niezwykły czas rozpoczął się od występu grupy teatralnej Lira, która  przygotowała spektakl pt.” Świąteczna ulica” pod kierunkiem Pani Edyty Hołub.

Młodzi aktorzy , spisali się wspaniale. Z wielkim zaangażowaniem odegrali swoje role. Wcielili się w zabieganych ludzi , dla których liczą się prezenty i świąteczne wystawy, a nie przyjście na świat Zbawiciela. Na szczęście w porę  zrozumieli ,że Świąt nie można ograniczyć do zakupów i czasu wolnego.  Kiedy na scenę weszła Matka Boska z małym Jezuskiem, a zespół wokalny pod kierunkiem pani Mileny Wiśniewskiej przepięknie zaśpiewał kolędę „Bóg się rodzi”, wszyscy zgromadzeni i na scenie i na widowni poczuli niezwykłość chwili.

Ubodzy pasterze, którzy również udali się na spotkanie z Jezusem, uświadomili zgromadzonym, że przyszedł on w ubogiej stajence na świat, ponieważ nieważne są bogactwa, ale ważne jest  to jakimi jesteśmy ludźmi.

Czytaj dalej...

Coraz bliżej święta…

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia klasa 2a i klasa 2d przygotowały wyjątkowe bożonarodzeniowe przedstawienie pt. „Opowieść wigilijna” i zaprosiły na nie dzieci z naszego przedszkola i klas 1-3.

Występ rozpoczęła klasa 1a z wesołą piosenką po angielsku, wprowadzając nas w świąteczny klimat – dzieci do występu przygotowała Pani Monika Gierszewska. Cała inscenizacja przedstawiała historię dzieci, które przygotowują się do szkolnych występów i klasowej wigilii oraz starszej pani, która nie ma z kim spędzić świąt. Jednak uczniowie nie mogą na to pozwolić! Swoimi pięknymi wstępami – tańcem śnieżynek oraz występami wokalnymi do piosenek ” Ulepimy dziś bałwana” oraz ” Choinka strojnisia” , wywołały uśmiech na twarzy staruszki, a co więcej zaprosiły ją na spotkanie wigilijne, ponieważ w ten wyjątkowy wieczór nikt nie powinien być sam.

Na zakończenie występu wszyscy uczniowie klasy 2a i 2d zaśpiewały świąteczną piosenkę ” Coraz bliżej święta” – w szkolnej auli można było poczuć magię świąt! Pamiętajmy, że ” najlepsze prezenty ukryte są w sercach”.

Czytaj dalej...

Zajęcia laboratoryjne w 5d

Klasa 5d wybrała się na zajęcia edukacyjne do Akwarium Gdyńskiego, by poznać mieszkańców tajemniczego i przepięknego świata głębin morskich oraz problematykę związaną ze środowiskiem wodnym. Tematem przewodnim zajęć byli  mieszkańcy naszego Bałtyku.

„Fauna i flora Bałtyku” to zajęcia laboratoryjne obejmujące pracę z użyciem binokularów. W trakcie części teoretycznej uczniowie poznali charakterystykę Morza Bałtyckiego, jego warunki fizykochemiczne oraz faunę i florę. W części praktycznej uczniowie samodzielnie obejrzeli wcześniej przygotowany materiał biologiczny, krewetki, małże bałtyckie oraz rozróżniali ryby kryjące się wśród morskich traw: iglicznie i wężynki. Następnie przyszedł czas na zapoznanie się z mieszkańcami tego niezwykłego miejsca i zwiedzanie sal tematycznych: zostera marina, rafa koralowa, Amazonia, głębiny morskie, na styku lądu i wody czy rekordów zwierząt wodnych.

Czytaj dalej...

Magia Świąt

Grudzień to wyjątkowy miesiąc, od pierwszych dni towarzyszy mu nastrój wyczekiwania. Najpierw na przybycie Świętego Mikołaja, a następnie na Święta Bożego Narodzenia. W świetlicy szkolnej rozmawialiśmy o zbliżającej się zimie, o zwyczajach, tradycjach oraz symbolach Świąt Bożego Narodzenia. Podczas zajęć rozbrzmiewały melodie kolęd oraz piosenek świątecznych. Był to miesiąc dobrych uczynków w świetlicy, ale również życzliwości oraz kreatywnych, twórczych zajęć, które dały nam wszystkim wiele radości.

Tworzenie własnoręcznych ozdób to przyjemne i twórcze spędzanie wolnego czasu, które daje ogromną satysfakcje. Dzieci w grudniu tworzyły urocze zawieszki skrzata z włóczki w zimowej czapeczce. Świąteczne skrzaty swoim uroczym wyglądem i prostym wykonaniem zaskarbiły sobie serca dzieci, które chętnie tworzyły po kilka skrzatów dziennie, aby zawiesić na choince oraz obdarować bliskich. Pracą z włóczką jest rozwijającą zabawą, która uczy cierpliwości, koncentracji a efekt końcowy daje wielką frajdę.

Czytaj dalej...

Poczta z Włoch i Hiszpanii

W grudniu uczniowie klas 2b i 3a otrzymali odpowiedzi od dzieci z Włoch i Hiszpanii, z którymi korespondują dzięki udziałowi w projektcie eTwinning. Najpierw uczniowie otrzymali krótkie listy, z których mogli dowiedzieć się o swoich rówieśnikach czegoś więcej: jak mają na imię, ile mają lat, gdzie mieszkają, co lubią robić najbardziej, jaka jest ich ulubiona potrawa, zwierzę, kolor, czy… gra komputerowa.

Bliżej Świąt Bożego Narodzenia przyszedł również czas na świąteczne życzenia i kolejne kartki. Radość i ciekawość uczniów była ogromna – to pierwsze emocje, towarzyszące dzieciom na widok kopert z adresem naszej szkoły. Jednak to satysfakcja z faktu, iż rozumieją wiadomość, którą napisał i wysłał do nich ktoś, z innego zakątka Europy, jest chyba tym uczuciem, które zapamiętają na dłużej. Aż chciałoby się zapytać, za Konfucjuszem:

Czy to nie przyjemne, by się uczyć i potem wykorzystać to, czego się nauczyłeś?”

Czytaj dalej...

Moja książka

Uczniowie klas 4 zostali zaproszeni do konkursu bibliotecznego – należało wykonać książkę z ciekawostkami na wybrany przez siebie temat. Wstępem do działania była lekcja biblioteczna, na której uczniowie poznawali budowę książki popularnonaukowej i uczyli się z niej korzystać.

Powstały piękne prace – np. o Mari Skłodowskiej-Curie, o wszechświecie, o psach, kotach, poradnik pięknego rysowania… Wyniki konkursu:

 I miejsce – Klaudia Kolman kl. 4a, Lena Wach kl. 4b, Małgorzata Zedlewska kl. 4d

 Wyróżnienia: Agata Chmielewska kl. 4a, Eliza Lesiak kl. 4a, Agata Prykowska kl. 4a

 Dziękujemy!!!

Czytaj dalej...