Stokrotki pożegnały przedszkole

Grupa „Stokrotek” zakończyła swój pierwszy etap edukacji – przedszkole. W dniu 30 czerwca 2022r. o godzinie 15.00 odbyła się uroczystość z udziałem dzieci, rodziców i zaproszonych gości. Miejscem spotkania była aula szkolna. Pani dyrektor rozpoczęła uroczystość przemową do dzieci, rodziców, nauczycieli i opiekunów grupy. Dzieci ze „Stokrotek” odświętnie ubrane zatańczyły poloneza.  Czworo chłopców  z grupy „Koniczynek” pożegnało swoich starszych kolegów wierszem, życzeniami powodzenia w szkole oraz wręczyło własnoręcznie wykonane prezenty – zakładki do książek. Po prezentacji  artystycznej „Stokrotek”  dzieci otrzymały dyplomy i prezenty od rodziców.

Nauczycielka podziękowała rodzicom za współpracę i zaangażowanie w życie grupy. Rodzice  wyrazili swoją wdzięczność za trud edukacyjny i opiekę nad dziećmi nauczycielkom i opiekunkom grupy w poprzednich latach – Paniom: Małgosi, Ani, Danusi oraz księdzu Marcinowi, który nauczał dzieci   religii. Smaczny tort uświetnił uroczystość. Na zakończenie dzieci pożegnały się piosenką w języku angielskim „Cudowny świat” i zatańczyły swój ulubiony, letni taniec do piosenki „Lody”.
Będziemy za Wami tęsknić. Powodzenia w szkole – nasi kochani absolwenci z grupy „Stokrotek”.

Czytaj dalej...

Pożegnanie Niezapominajek

Cztery lata wspólnych zabaw, nauki i pięknych przeżyć minęło jak jeden dzień… Dnia 29 czerwca odbyło się uroczyste Zakończenie Roku Przedszkolnego w grupie Niezapominajek. Podczas występu na auli szkolnej dzieci recytowały wiersze i śpiewały wzruszające piosenki. Nie zabrakło tańców oraz piosenek włączających do śpiewu Rodziców uczestniczących w uroczystości. Każda z Niezapominajek mogła dumnie zaprezentować swój talent na scenie…a po przedstawieniu odebrać swoją zapracowaną nagrodę w postaci dyplomu i upominku. W tym dniu nie zabrakło podziękowań, łez i żalu z powodu rozstania. Tak to już w życiu jest. Coś się zaczyna i coś się kończy…. Przed Niezapominajkami nowy etap życia… Szkoła.

Grono Pedagogiczne trzyma za Was kciuki, życzy Wam powodzenia, sukcesów w nauce, nowych przyjaciół i tego abyście traktowali tę nową drogę ….jak najpiękniejszą przygodę życia oraz tego abyście pamiętali o nas tak ciepło jak my Was wspominać będziemy. Powodzenia:)

Czytaj dalej...

Nagroda dla Mai

Dnia 27 czerwca  2022r. w Urzędzie Miasta Malborka odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom i finalistom konkursów o randze wojewódzkiej. Wśród nagrodzonych była Maja Kędroń z klasy 8b, która zdobyła tytuł finalisty wojewódzkiego etapu Ligi Zadaniowej Zdolnych z Pomorza z fizyki. Jeszcze raz gratulujemy sukcesu Mai. Uczennicę  przygotowywała do konkursu Pani Jolanta Przybyszewska – nauczycielka fizyki i chemii.

Czytaj dalej...

Czerwiec w świetlicy szkolnej

Stało się…dobiegł końca ostatni miesiąc roku szkolnego. W czerwcu w naszej świetlicy panowała wakacyjna atmosfera, dzieci czerpały radość z możliwości częstego i dłuższego niż w poprzednich miesiącach pobytu na boisku szkolnym oraz placu zabaw. Mieliśmy przyjemność odpoczywać na zielonej trawce i łączyć to z rozrywką. Miesiąc czerwiec rozpoczyna się Dniem Dziecka,  w związku z tym, staraliśmy się uczcić ten dzień najlepiej jak potrafimy. Wspólne świętowanie z okazji Dnia Dziecka zaczęliśmy od porannych zabaw z muzyką w tle, były balony, konkurencje drużynowe, gry i zabawy z chustą animacyjną na powietrzu. W godzinach popołudniowych, wspólnie przyrządziliśmy domowy, beztłuszczowy popcorn z maszyny. Dzieci obserwowały jak gorące powietrze generowane przez urządzenie zmienia ziarno kukurydzy w charakterystycznego białego chrupka. Po uprażeniu ziarna kukurydzy, dzieci przesypywały popcorn do mniejszych miseczek i chrupały w znakomitych humorach. Uśmiech na ich twarzach był najlepszym uwieńczeniem spędzonego wspólnie czasu.

Czytaj dalej...

Wycieczka do kina

W dniu 23.06.2022 dzieci z grupy „Pszczółki” i „Słoneczniki” świętowały zakończenie roku przedszkolnego wspólną wycieczką do kina. Przedszkolaki wybrały się do Multikina w Elblągu na film animowany „Jeżyk i przyjaciele”. Dzieci były zachwycone, a w kinie czekało je wiele atrakcji. Uśmiechnięte buzie oraz pełne przejęcia komentarze były potwierdzeniem dobrze spędzonego czasu. Wyjazdy edukacyjne mają zawsze posmak przygody. Nic więc dziwnego, że wspomnienia o wycieczce i zdarzeniach jej towarzyszących są bardzo trwałe i zapadają w dziecięcej pamięci głęboko na długie lata.

Czytaj dalej...

Piąte urodziny

W dniu 9 czerwca 2022 r. dzieci z grupy „Pszczółki” obchodziły swoje piąte urodziny. W tym dniu świętowali: Hania Brz., Hania Ba., Olek, Piotrek, Fabian, Michalina, Gracjan, Natan, Jaś Sz., Michał W. Jak zawsze nie zabrakło wspaniałych zabaw, podczas których Jubilaci mogli poczuć się wyjątkowo.  Zajęli  oni honorowe miejsca w Sali. Cała grupa zaśpiewała im głośne „Sto lat” oraz złożyła dzieciom życzenia.  Następnie nadszedł czas na zabawę. Odbyły się zabawy kolorową chustą animacyjną.  i wspólne tańce z balonami.  Na dzieci czekał pyszny urodzinowy poczęstunek, a po nim zabawy na dworze oraz puszczanie baniek mydlanych.

Przedszkolakom życzymy wszystkiego najlepszego.

Czytaj dalej...

Wesołych wakacji!

W dniu 24.06.2022r. zebraliśmy się w sali gimnastycznej, aby pożegnać odchodzący rok szkolny 2021/2022. Prowadzący spotkanie Pan Piotr Kujawa przywitał Uczniów, Nauczycieli i Rodziców. Po wprowadzeniu Sztandaru Szkoły i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zebrani odśpiewali Mazurek Dąbrowskiego. Następnie dyrektor szkoły podziękowała Uczniom za całoroczny trud wkładany w  zdobywanie wiedzy i umiejętności. Skierowała swoje słowa także do Nauczycieli i Wychowawców dziękując im za przekazywanie wiedzy i kształtowanie postaw młodych ludzi. Dyrektor podsumowała wyniki nauczania: średnia ocen w klasach 4-8 wyniosła 4,36.

 Najwyższe wyniki w nauce zdobyła klasa 5a – 4,92, klasa 4c – 4,80 i klasa 4a – 4,73. Puchar Dyrektora Szkoły otrzymała więc klasa 5a. Natomiast Tomasz Biegajło uhonorowany został Pucharem Dyrektora Szkoły za wynik średni w nauce – 5,82. Gratulujemy!

Za pracę w Samorządzie Szkolnym wyróżniono pucharami:

Zuzannę Wojewódkę, Martynę Ruszkowską i Olgę Piętkę.

Medale za sukcesy sportowe otrzymali:

Lena Szymczak, Małgorzata Kloc, Vanessa Łukowska, Pola Pietrzak, Maja Nadolna, Agata Jaskulska, Julia Suchińska, Julia Kempczyńska, Adam Raiano, Igor DSzywała, Oskar Rudnicki, Paweł Obrośliński, Karol Sojka, Paweł Struzik, Amelia Szaniawska, Dawid Rekowski, Igor Lewandowski, Alan Rojewski, Filip Chmielewski, Wojciech Nawrot, Jan Pindel, Sebastian Zalewski, Dominika Rzepka, Alicja Gordon, Olga Piętka, Patrycja Mazurek Eckhardt, Zofia Vogelsinger, Nadia Pietkiewicz, Nadia Patalon, Nadia Niemczuk, Hanna Pliszka, Emilia Wiśniewska, Kinga Duch, Lena Filipiuk, Bartosz Jukowski, Grzegorz Kloc, Jakub Lewiński, Szymon Rekowski, Miłosz Wiśniewski.

Nagrody książkowe za bardzo dobre wyniki w nauce i zachowaniu odebrali: Sonia Kazaniecka, Ryszard Frankiewicz, Ada Fortuna, Daria Lindner, Zofia Binerat, Helena Organista, Maja Malinowska, Szymon Horajecki, Maja Puzio, Szymon Golec, Jakub Machalski, Małgorzata Zedlewska, Adam Raiano, Oliwia Figurska, Karol Sojka, Tomasz Dąbrowski, Tomasz Biegajło, Filip Nawrot, Alicja Maćkiewicz, Sebastaian Wiśniewski, Bartosz Tokarz, Natalia Szewczyk, Emilia Wiśniewska, Oliwia Bieniecka, Julia Plust.

Potem zespół artystyczny pod kierunkiem Pani Edyty Włodarczyk zaprezentował wszystkim trzy piosenki. Dyrektor życzyła wszystkim dobrego i bezpiecznego  odpoczynku i wytchnienia od codziennych obowiązków.

Na zakończenie uczniowie zakrzyczeli z radością – 1, 2, 3, 4, …..5.

Czytaj dalej...

Szczęśliwej drogi, już czas…

Uroczystość pożegnania Absolwentów malborskiej piątki odbyła się w dniu 23.06.2022r. o godzinie 17.00 w auli szkoły. Spotkanie poprowadził Pan Piotr Kujawa i przedstawiciele uczniów klas ósmych. Po wprowadzeniu Sztandaru Szkoły i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zebrani odśpiewali Mazurek Dąbrowskiego.  Następnie byliśmy świadkami przejęcia sztandarów przez młodszy rocznik – uczniów klas siódmych. Potem uczniowie klas ósmych złożyli uroczyste ślubowanie:

„Ślubujemy Ci szkoło, ze w dalszej naszej życiowej drodze będziemy strzec wiernie Twojego honoru, a dalszą swoją nauką i pracą będziemy rozsławiać Twoje imię”.

Później przedstawiciele uczniów złożyli podziękowania i wręczyli piękne słoneczniki swoim wychowawcom, nauczycielom przedmiotów, specjalistom i innym pracownikom.

Przedstawiciele Rodziców na ręce dyrekcji szkoły przekazali życzenia i kwiaty dziękując za kształcenie i wychowanie wszystkim pedagogom. Następnie zabrała głos dyrektor szkoły. Dziękując uczniom za włożony wysiłek życzyła im dalszego rozwoju, szczęścia i siły w dążeniu do wyznaczonego celu. Wręczyła Puchary Dyrektora Szkoły za najlepsze wyniki w nauce. Uczniowie otrzymali także puchary za pracę w samorządzie szkolnym, pracę w pogotowiu koleżeńskim, wolontariacie, za prowadzenie radiowęzła i muzycznych przerw oraz za osiągnięcia sportowe. Poniżej link z nazwiskami wyróżnionych uczniów:

puchary_klasy

Uczniowie klas siódmych żegnając starszych kolegów wyrazili nadzieję, że pozostaną w ich pamięci piękne wspomnienia wspólnie spędzonych lat. Życzyli starszym kolegom, aby nigdy nie tracili nadziei ani wiary we własne możliwości:

„Idźcie przez życie z zapałem i entuzjazmem, bądźcie ciekawi świata, nie rezygnujcie z marzeń”.

Kapituła złożona z wychowawców klas dokonała wyboru zwycięzców spośród nominowanych do nagród. Nauczyciele, którzy reprezentowali niżej wymienione walory w stopniu doskonałym wręczyli uczniom następujące certyfikaty: Lwa Salonowego, Laleczki, Papużek Nierozłączek, Encyklopedii, Luzaka, Pogodnego Duszka, Romea, Anielskiego Spokoju, Gaduły, Człowieka Orkiestry, Oczu Dookoła Głowy, Sportowca.

Uroczystość zakończyła projekcja filmu o szkole i  artystyczny występ uczniów oraz nauczycieli. Zgodnie z tradycją na okrzyk 1, 2, 3, 4…5! – uczniowie podrzucili czapki do góry i pożegnali się już z naszą szkołą. Jutro odbiorą jeszcze świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. Życzymy Wam samego dobra!

„Aby do czegoś dojść, trzeba wyruszyć w drogę”…

Czytaj dalej...

Z językiem angielskim dookoła świata

Fiołki w ramach cotygodniowych zajęć Z językiem angielskim dookoła świata poznawały kraje anglojęzyczne, zarówno w Europie jak i na samolotu. pozostałych kontynentach. W kwietniu, maju i czerwcu dzieci poznały odległe kraje, w których j. angielskim jest językiem oficjalnym – USA, Kanadę oraz Australię.

Fiołki dowiedziały się, że do USA nie dojadą samochodem ani pociągiem- należy skorzystać z transportu lotniczego. Dzieci dowiedziały się, że flaga USA ma 13 pasków i 50 gwiazd i co one symbolizują, a potem stworzyły swój amerykańskie flagi. Następnie obejrzały prezentację z popularnymi skojarzeniami z USA i okazało się, że Fiołki wiedzą już całkiem sporo o tym kraju. Dzieci podawały nazwy takie jak McDonald’s, KFC, pop corn, hamburger, hot dogs, a następnie nazwy swoich bohaterów z bajek np. Batman, Superman, Spiderman oraz Elmo. Zagraliśmy w American football nietypową piłką oraz zrobiliśmy własną lemoniadę– lemonade i przekąski z peanut butter– z masłem orzechowym.

Po USA przyszła pora na Kanadę- Canada, drugi największy kraj na świecie z podobną liczbą mieszkańców do Polski. Dzieci dowiedziały się, że w Kanadzie głową państwa jest Queen Elizabeth- królowa Elżbieta oraz, że są tam dwa języki oficjalne- j. angielski oraz j. francuski. Dzieci poznały flagę Kanady z liściem klonu, a następnie same za pomocą farby i swojej dłoni wykonały flagi kanadyjskie. Dzieci dowiedziały się, że najpopularniejszym sportem w Kanadzie jest ice-hockey czyli hokej na lodzie, a zwierzęta, które możemy tam spotkać to beaver- bóbr, moose– łoś oraz polar bear– miś polarny. Dzieci miały też okazję spróbować syropu kolonowego- maple syrup, z którym Kanadyjczycy jedzą pancakes czyli naleśniki.

Ostatnim krajem w ramach naszych zajęć była Australia- kontynent, a jednocześnie kraj. Dzieci poznały symbole Australii takie jak Sydney Opera House,  boomerang, flagę Australii oraz zwierzęta występujące w tym kraju- turtle– żółw, kangaroo– kangur oraz koala bear– miś koala. Posłuchały muzyki Aborygenów, jednak niekoniecznie Fiołkom ta muzyka przypadła do gustu.

Na koniec całorocznych zmagań Fiołki otrzymały dyplomy za udział w zajęciach kulturowo- językowych i wypełnione paszporty z krajami, które odwiedziły.

Podczas zajęć Fiołki uczyły się tolerancji wobec obcych kultur oraz tego jak ważne są języki obce we współczesnym świecie. Znając języki obce możemy poznawać piękno i kulturę całego świata.

Czytaj dalej...

Lekcja przyrody

Dzięki współpracy wychowawcy i rodziców, dzieci z grupy „Fiołki” wzięły udział w prawdziwej lekcji przyrody. Przez ponad tydzień przedszkolaki opiekowały się poczwarkami motyli, obserwując końcową fazę ich rozwoju – przeobrażania się poczwarek w postaci dorosłe. To była świetna okazja do nauki poprzez zabawę, która uczy przyrody oraz wrażliwości na los delikatnych stworzeń, jakimi są właśnie motyle.

Dzieci z pomocą nauczyciela umieściły poczwarki w specjalnym pojemniku, codziennie zraszały korę wodą, sprawdzając co się z nimi dzieje. Po ponad tygodniu 3 z 4 poczwarek wykluły się w postaci wielobarwnych motyli. Ten widok dostarczył nam wielu emocji i radości. Motyle po pewnym czasie zostały wypuszczone na zewnątrz. Teraz czekamy na przeobrażenie się ostatniej poczwarki i już nie możemy się doczekać, jaki piękny motyl się z niej wykluje. Ta lekcja z pewnością na długo zagości w pamięci przedszkolaków.

Czytaj dalej...

Zmysły w akcji

W ubiegłym tygodniu, korzystając z pięknej pogody, klasy trzecie spędziły lekcje języka angielskiego na świeżym powietrzu. Zajęcia polegały na współpracy w małych grupach i odnajdywaniu na czas elementów przyrody, których nazwy dzieci poznawały wcześniej na lekcjach w klasie. Dodatkowo, uczniowie mogli poćwiczyć swoją uważność i być może dostrzec więcej, niż na pierwszy rzut oka, ponieważ do dyspozycji mieli lupy. Takie „outdoorowe” lekcje dają dzieciom możliwość aktywowania ich zmysłu dotyku w poznawaniu elementów przyrody. Nie od dziś wiadomo, że uczenie się przez bezpośrednie działanie i doświadczenia zmysłowe jest najskuteczniejsze. Podejście multisensoryczne ma też olbrzymie znaczenie w nauczaniu dzieci z niepełnosprawnością. Dodatkowo, poznawaniu i zapamiętywaniu sprzyja zaangażowanie emocji, a tych z pewnością nie brakowało podczas poszukiwań. J
Outdoor learning, czyli edukacja w plenerze, była tematem przewodnim podczas realizowanego we Włoszech kursu Erasmus + i warto, przynajmniej jej elementy, przemycać na nasze polskie podwórko – niezależnie od pogody!

Monika Gierszewska

Czytaj dalej...

Motylki w bibliotece

Grupa Motylki wybrała się do biblioteki szkolnej. Z wielką radością dzieci zapoznały się z magicznym miejscem.  Była to pierwsza wizyta wśród tylu  książek. Pani bibliotekarka przeczytała dzieciom krótką bajeczkę, po czym  przedszkolaki zwiedziły bibliotekę. Zapoznały się z pracą bibliotekarza, z wielkim zainteresowaniem maluchy oglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresował ich dział dla najmłodszych. Dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachowywać i jak dbać o wypożyczone książeczki. Spotkanie odbyło się w miłej, pełnej uśmiechów i wrażeń atmosferze. Przed wyjściem z biblioteki dzieci otrzymały w prezencie od pań bibliotekarek zakładkę do książki. Zapraszam na obejrzenie zdjęć z tego wydarzenia.

Czytaj dalej...

Smaki lata – truskawki

„Stokrotki” witają lato przygotowując smakowite desery ze świeżych truskawek. Samodzielnie pokroiły truskawki i nałożyły je do miseczek. Zalały przygotowaną wcześniej galaretką i cierpliwie czekały, aż stężeje w lodówce. Jeszcze trzeba było ubić śmietankę- to nie było takie łatwe, ale udało się! Przygotowywaliśmy również  koktajl mleczno – truskawkowy, dzieci same dodawały składniki – mleko, napój sojowy, jogurt i trochę cukru trzcinowego.  Był bardzo smaczny, „Stokrotki” piły go z przyjemnością. Galaretka z owocami i z  bitą  śmietanką – to był wspaniały dodatek do podwieczorku. Zapachniało  latem w naszej sali. Świeże owoce to źródło witamin, będziemy korzystać częściej z darów lata, bo to pyszne i zdrowe!

Czytaj dalej...

Urodziny w Motylkach

W dniu 20.06.2022r. dzieci z grupy „Motylki” obchodziły swoje 4-te urodzinki. W tym dniu świętowali: Antosia B, Michalina F, Lena M, Gabrysia K, Hania R, Leon G, Oktawian P. Uroczystość rozpoczęła się od założenia solenizantom koron, żeby mogli poczuć się wyjątkowo. Cała grupa zaśpiewała „Sto lat”, po czym dzieci mogły złożyć sobie nawzajem życzenia. Następnie odbyła się wspaniała zabawa: tańce z balonami, podawanie sobie balona na różne sposoby, zabawy w kole, śpiewanie i zabawa przy piosence ” Mam chusteczkę haftowaną”, „Siedzi sobie Turek”. Po tańcach i zabawach na dzieci czekał poczęstunek: dużo owoców i trochę słodkości. Wszystkim naszym solenizantom życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego.

Zapraszamy na obejrzenie zdjęć z tej wspaniałej, urodzinowej uroczystości.

Czytaj dalej...

Urodziny w Słonecznikach

Dnia 8 czerwca 2022 r. dzieci z grupy „Słoneczniki” urodzone w czerwcu, lipcu oraz sierpniu obchodziły swoje piąte urodziny. W tym dniu solenizantami byli: Lena L., Wiktoria, Piotruś, Bartek J., Helenka, Janek, Zuzia P., Hania K., Zuzia Sk. oraz Mateusz. Impreza urodzinowa zachwyciła wszystkie dzieci! Jubilaci otrzymali korony, zajęli honorowe miejsca a ich rówieśnicy zaśpiewali im głośne „Sto lat”. Przy składaniu życzeń nasi solenizanci otrzymali również piękne upominki. Przedszkolaki świetnie się bawiły podczas zabaw tanecznych oraz integracyjnych. Na dzieci czekały niespodzianki w postaci baniek mydlanych, kolorowych baloników oraz słodkiego poczęstunku przy pięknie przygotowanym stole. To był bardzo radosny dzień dla wszystkich Słoneczników! Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszej imprezy urodzinowej!

Naszym przedszkolakom życzymy raz jeszcze spełnienia wszelkich marzeń!

Czytaj dalej...