Dzień Przedszkolaka

Dnia 20 września 2022r. wszystkie grupy przedszkolne świętowały swoje najważniejsze święto w całym roku – Dzień Przedszkolaka. Tego dnia nauczycielki przygotowały dla swoich przedszkolaków wiele ciekawych zabaw i atrakcji. Dzieci miały możliwość bawić się chustą animacyjną, przechodziły ścieżki sensoryczne, odgadywały kolory w języku angielskim, tworzyły różne konstrukcje, a także tworzyły indywidualne oraz grupowe prace plastyczne i plakaty.

Przedszkolaki były zachwycone ciekawymi zabawami i konkurencjami sportowymi. Ponadto, grupa „Biedronek” upiekła samodzielnie pyszne ciasto śliwkowe. Duża liczba atrakcyjnych przedmiotów oraz pomocy dydaktycznych dodatkowo motywowała dzieci do wspólnych zabaw. Wychowawczynie wszystkich grup przedszkolnych zadbały, aby ten dzień był pełen radości i ruchu.

Wśród zabaw pojawiły się również propozycje wspierające procesy integracji sensorycznej i poznawanie świata za pomocą zmysłów. Przedszkolaki w tym dniu wykazywały się również wiedzą na temat swojego przedszkola i rówieśników m.in. brały udział w quizie na temat przedszkola oraz wypowiadały się na temat ulubionych zajęć i zabawek w przedszkolu. Na przedszkolaki czekały również niespodzianki w postaci imiennych dyplomów, medali i słodkich upominków. To był dzień pełen dziecięcej radości! Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego pięknego dnia!

Czytaj dalej...

Spotkanie z Policjantem

W dniu 21.09.2022r. wszystkie grupy przedszkolne uczestniczyły w spotkaniu z Policjantem z Komendy Powiatowej Policji w Malborku. W ramach pogadanki nasz gość z Wydziału Ruchu Drogowego opowiedział dzieciom o zasadach ruchu drogowego i zagrożeniach na drodze.

Przedszkolaki poznały zasady przechodzenia przez pasy dla pieszych oraz korzystania z sygnalizacji świetlnej. Funkcjonariusz ruchu drogowego zwrócił również szczególną uwagę na właściwe oznakowanie przejść dla pieszych oraz respektowanie zasad i przepisów ruchu drogowego przez kierowców.

Wszystkie dzieci z zaciekawieniem słuchały funkcjonariusza oraz z zaangażowaniem udzielały odpowiedzi na wszystkie pytania. Przedszkolaki wraz z wychowawczyniami przygotowały w podziękowaniu dla Pana Policjanta piękny dyplom. Na zakończenie dzieci mogły zrobić pamiątkowe fotografie z miłym gościem. To spotkanie pozostanie w pamięci dzieci na długo. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

Czytaj dalej...

Chwila dla pupila

Korzystając jeszcze z ładnej pogody uczniowie i rodzice wraz z wychowawcą Panią Izabelą Krotowską spotkali się w czwartek na boisku szkolnym w ramach integracji. Spotkanie nosiło nazwę Chwila dla pupila. To jest czas kiedy to można pochwalić się kolegom swoim zwierzątkiem, opowiedzieć jak należy się nim opiekować i czym lubi się bawić.

Te spotkania dają nam wiele radości, dzieci uwielbiają spędzać ze sobą czas po lekcjach, jest to świetna okazja na to aby pobawić się z pieskiem czy świnką morską kolegi, jeżeli sam nie mam pupilka. Dzieci uczą się, że zwierzątko wymaga dużo uwagi, opieki, a także miłości.

Tym razem na spotkaniu były cztery pieski, trzy świnki morskie, szczurek, rybka oraz królik.

To był dobry czas :)

Czytaj dalej...

Sprzątanie świata

Nasza szkoła w tym roku również przystąpiła do akcji Sprzątania Świata.  Akcją zostali objęci wszyscy uczniowie klas 4, 5, 6, 7, 8. Dla klas czwartych  – 20 i 21 września odbyły się spotkania w klasach na temat konieczności segregacji odpadów pod hasłem: „Wszystkie śmieci są  nasze”, wprowadzające najmłodszych uczestników w charakter akcji Sprzątanie Świata.

Natomiast klasy starsze w piątek, 16 września od wczesnych godzin  rannych  rozpoczęły akcję Sprzątania Świata.  Zgodnie z bieżącym hasłem: „Wszystkie śmieci są nasze” poruszone zostały kwestie:

  • dlaczego segregacja ma sens?
  • jak recykling zacząć od domu?
  • co powstaje z recyklingu?
  • jak wygląda drugie życie surowców?
  • na czym polega JSSO? – Jednolity System Segregacji Odpadów
  • są jakie zasady JSSO

Uczniowie zapoznali się również z bohaterami programu JSSO, Wyszkłolonego,  Papę Papiera, Plastikę-Metalikę, Zmieszka i El Bio:

Na tablicy szkolnej powstała gazetka związana tematycznie z hasłem tegorocznej akcji, wykonana przez Panią Ewę Chmielewską. Całością akcji w szkole koordynowała Pani Beata Sawaniewska.

Czytaj dalej...

Drzewo Talentów

W świetlicy szkolnej 15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki – święto kreatywności, odwagi, talentów oraz zabawy. Dzieci zapoznały się z historią kropki, a dokładniej bohaterki książki ,, The Dot”- Vasthi, która dzięki kropce oraz nauczycielce odkryła swój talent i uwierzyła w swoje możliwości.

Opowiadanie zainspirowało oraz zachęciło dzieci do rozmowy, swobodnych wypowiedzi, opowiadań o swoich mocnych stronach. Wspólnie odkrywaliśmy swoje zdolności, bo każdy z nas ma w sobie jakiś ukryty talent. Następnie każde dziecko otrzymało połówkę kropki. Były one rozcięte w możliwie zróżnicowany sposób. Zadaniem było odnaleźć kolegę/koleżankę z drugą połową kropki. Po odnalezieniu i połączeniu się kropek dzieci przykleiły je na jeden wspólny plakat, który stał się drzewem talentów.

Zabawa dostarczyła dużo pozytywnych wrażeń płynących ze wspólnego działania, ale i odkrywania swoich talentów, co wpłynęło na budowanie poczucia wartości oraz pozytywnej samooceny. Ponadto dzieci tworzyły jesienne obrazy techniką puentylizmu – czyli kropek. Do stworzenia kompozycji wykorzystaliśmy patyczki do uszu oraz farby plakatowe. Dzieci zapełniały kropkami gęsto rozmieszczone jesienne barwy na swoich kartkach tworząc bardzo ciekawe i efektywne drzewa jesienne. Było kolorowo, kreatywnie „kropkowo” i radośnie, co można dostrzec w załączonej fotorelacji.

Czytaj dalej...

Dzień Kropki

15 września jak co roku dzieci z naszego przedszkola świętowały wraz z wychowawczyniami „Międzynarodowy Dzień Kropki”. Tego dnia dzieci, nauczyciele oraz pracownicy różnych instytucji kultury na całym świecie, organizują wiele ciekawych zabaw i happeningów, które pomagają w odkrywaniu własnych talentów i mocnych stron oraz działają pobudzająco na ludzką wyobraźnię.

Nasze przedszkolaki również miały możliwość zagłębienia się we własnej wyobraźni, poznania siebie oraz własnych atutów. Swoją kreatywność odkrywały poprzez różnorodne prace plastyczne, zajęcia z kodowania, przeliczania oraz ciekawe zabawy ruchowe. Dzieci obejrzały bajkę pod tytułem „The dot”, aby zrozumieć, że w każdym człowieku drzemie potencjał, za którym należy podążać, aby go rozwijać i w rezultacie osiągnąć olbrzymi sukces.

W ramach dyskusji przedszkolaki wymieniały i pokazywały własne talenty, wśród których pojawiało się malowanie farbami, pływanie, gra w piłkę nożną, taniec, śpiew i wiele innych. Radość wszystkich dzieci w tym dniu nie miała granic. Z okazji obchodzonego święta życzymy wszystkim uczniom, nauczycielom i całej społeczności szkolnej wiary we własne możliwości oraz odnalezienia drogi do własnych ukrytych talentów!

Czytaj dalej...

Niezapominajki i pacynka Zuzia

Najmłodsza grupa przedszkolna Niezapominajek uczestniczyła w minionym tygodniu w zajęciach edukacyjnych dotyczących pożegnania wakacji. Dzieci podczas zajęć zapoznały się z pacynką Zuzią, która czytała im o swoich wakacyjnych przygodach. Dzieci miały możliwość na podstawie oglądanych, wakacyjnych ilustracji opowiedzieć innym przedszkolakom, gdzie spędzały wakacje. Na zakończenie zajęć, dzieci rozwijały motorykę małą dzięki rysowaniu palcem po piasku, oraz wykonywały ćwiczenia oddechowe puszczając żaglówki na wodzie.

Czytaj dalej...

30 lat minęło…

Jubileusz szkoły jest okazją do wspomnień. Czas zwykle sprawia, że jedne zdarzenia umykają z pamięci, drugie zaś zmieniają czasami całe nasze życie. Dzisiejszy dzień to czas wspomnień.  Przywołaliśmy je dzisiaj, pamiątkami, pieśniami, zdjęciami, słowami i myślami. Mamy nadzieję, że wspomnienia z lat szkolnych sprawią, że te niezapomniane i wyjątkowe chwile ożyją na nowo w sercach całej społeczności szkolnej.

14 września 1992 r. rozległ się pierwszy  dzwonek i rozpoczął historię Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku. Dyrektorem szkoły został Pan Jerzy Jurgielewicz, a wicedyrektorem Pani Maria Belcarz, następnie Pani Ewa Dąbrowska. Funkcję sekretarza szkoły pełniła Pani Gabriela Machnio. Grono pedagogiczne liczyło dwadzieścia dwie osoby, a pracowników obsługi było jedynie sześciu. W 17 oddziałach w klasach od pierwszej do szóstej rozpoczęło naukę 484 uczniów. Do dyspozycji społeczność szkoły miała 12 klas, 5 toalet i  tylko 3 szatnie. W piwnicy znajdował się gabinet pielęgniarki – Pani Bożeny Duszyńskiej.

W połowie roku powstał sklepik szkolny, któremu nadano imię „HIT”. Nie było niestety sali gimnastycznej, auli, stołówki … mieliśmy więc o czym marzyć. W kolejnych latach, aż do 1995 roku nie przybyło sal lekcyjnych, ale przybyło znacznie więcej uczniów. Było już ich 718.  25 oddziałów klasowych  uczyło 43 nauczycieli. Szkoła miała swoją bibliotekę i gabinet pielęgniarki.

1 czerwca 1998r szkole nadano patrona – została nim organizacja Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci – UNICEF.

Czytaj dalej...

Zabawy z matematyką

Matematyka jest niezwykle ważna w edukacji każdego przedszkolaka. W dniu 8 września 2022r. dzieci z grupy „Pszczółki” ćwiczyły swoje umiejętności matematyczne podczas wspólnej zabawy.

Przedszkolaki rozwijały orientację przestrzenną poprzez umieszczanie kolorowych liczmanów na obrazku według instrukcji nauczyciela, klasyfikowały przedmioty według koloru, przeliczały kolorowe klipsy matematyczne w szarfach oraz uzupełniały obrazki odpowiednimi figurami geometrycznymi.

W tym dniu dzieci miały możliwość pracy indywidualnej oraz grupowej. Na koniec dzieci wraz z nauczycielką zagrały wspólnie w obrazkowe domino, rozwijając spostrzegawczość oraz zdolność kojarzenia. Przedszkolaki obcowały z matematyką poprzez bezpośredni udział w zabawach i ćwiczeniach, rozwijając wyobraźnię i kształtując umiejętność logicznego myślenia. Przygoda z matematyką sprawiła dzieciom w tym dniu dużo radości.

Czytaj dalej...

Pierwszy dzień w szkole

Uczniowie w klasie 1a rozpoczęli swoją szkolną edukację od posadzenia „Drzewek szczęścia”. Na początku zajęć dzieci mówiły o tym, co jest potrzebne, by rośliny doniczkowych pięknie rosły. Ustaliły, że niezbędna jest ziemia, woda, słońce, odpowiednia temperatura oraz doniczki, w których będzie można roślinkę posadzić. Następnie przystąpiły do sadzenia odszczepek grubosza. Na zakończenie podlały sadzonki wodą z dodatkiem nawozu do roślin zielonych i ustawiły w klasie na parapecie. Teraz każde dziecko musi samo dbać o swoją roślinkę.

Na koniec trzeciej klasy okaże się, kto urósł więcej – dziecko czy jego „drzewko”, o które dbało przez 3 lata :)

Czytaj dalej...

Instaling

W roku szkolnym 2021/2022 nauczyciele języka angielskiego wdrażali w naszej szkole innowacyjny system do nauki słownictwa – Insta.Ling. Nauczyciele odbyli szkolenia, zapoznali się z celami i zaletami programu i w miesiącach od lutego do czerwca 2022 razem z uczniami korzystali z platformy biorąc udział w XVIII edycji programu.

Program Insta.Ling jest aplikacją pomagającą opanować słownictwo z języka obcego poprzez systematyczne powtarzanie nowych słówek w tempie dopasowanym do indywidualnych możliwości każdego ucznia. Programem były objęte klasy od IV do VIII. Dzięki systematycznej i rzetelnej pracy zarówno uczniów, rodziców i nauczycieli otrzymaliśmy certyfikat jakości kształcenia dla naszej szkoły, a poszczególni nauczyciele otrzymali złote certyfikaty jakości kształcenia języka angielskiego.

Wszystkim uczniom biorącym udział w edycji letniej z Insta.Lingiem dziękujemy za wytrwałą pracę i pragniemy poinformować, że praca z programem będzie kontynuowana w XIX zimowej edycji programu w roku szkolnym 2022/2023. Szczegóły już wkrótce u Waszych nauczycieli języka angielskiego.

Czytaj dalej...

Zebrania z Rodzicami

Drodzy Państwo, w dniach od 06 – 07.09.2022r. organizujemy zebrania z rodzicami. Poniżej harmonogram spotkań:

 06.09.2022r.

 Klasy pierwsze – godzina 17.00

 Klasy drugie – godzina 17.00

 Klasy trzecie – 17.30

 07.09.2022r.

 Klasy czwarte  – godzina 17.00

 Klasy piąte i szóste – godzina 17.00

 Klasa siódma – godzina 17.30

 Klasy ósme – godzina 17.30

 Zebrania odbędą się w salach przydzielonych na stałe poszczególnym klasom.

Do miłego zobaczenia!

Czytaj dalej...

Ślubowanie i pasowanie na uczniów

Uczniowie klas pierwszych i ich rodzice zebrali się w auli szkolnej, aby uczestniczyć w uroczystości ślubowania i pasowania na ucznia. Na powitanie zespół wokalny uczennic z klas starszych zaśpiewał piosenkę – „Pierwszy dzień w szkole”.  Dzieci przeszły cztery próby – układały tangramy z figur geometrycznych, szukały owoców, których nazwy zaczynają się na taka samą literę jak nazwa ich klasy, razem z wychowawczyniami i rodzicami układały i recytowały wierszyk o zdrowym stylu życia. Przeszły też próbę dyrektorską inscenizując wierszyk – Idą pierwszaki, dawne maluchy. Nauczyły się także okrzyku szkoły – 1,2,3,4…5!

Potem nastąpiła uroczysta chwila – po wejściu sztandaru i odśpiewaniu hymnu narodowego, pierwszaki złożyły uroczyste ślubowanie. Następnie zostały pasowane na uczniów.

Całej uroczystości przyglądał się też Piątaszek – maskotka naszej szkoły. Na zakończenie dzieciom i wychowawcom zrobiono pamiątkowe zdjęcia. Na głowach pierwszaków pojawiły się birety. Wychowawcy wręczyli dzieciom pamiątkowe dyplomy. Szkolny rok przed nami….

Czytaj dalej...

Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny…

W dniu dzisiejszym uczniowie klas 2-8 spotkali się w hali sportowej, aby rozpocząć nowy rok szkolny – 2022/2023. Odśpiewano hymn państwowy. Następnie dyrektor szkoły przywitała całą społeczność szkolną. Poinformowała, że nowy rok szkolny potrwa dokładnie 9 miesięcy i 22 dni. Uczniowie w tym czasie będą zdobywać nowe umiejętności i wiedzę, nawiązywać przyjaźnie.

Dyrektor szkoły powitała nowych nauczycieli Panią Karinę Jakusik – psychologa szkolnego i Panią Milenę Wiśniewską – nauczycielkę muzyki oraz nowych uczniów.

Poinformowała, że w szkole powstały dwie sale z projektu MENiS – Laboratorium Przyszłości – sale robotyki dla klas 1-3 i 4-8. Uczennice klas starszych powitały zebranych piosenką pt. Pierwszy dzień w szkole.

Dyrektor życzyła uczniom i pracownikom radosnego, spokojnego i zdrowego roku szkolnego.

Uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami klas.

Czytaj dalej...