Z mitologią za pan brat

09 stycznia 2020 roku Pani Ewa Trębas przygotowała i poprowadziła konkurs dla klas piątych pod tytułem „ Z MITOLOGIĄ ZA PAN BRAT”. Dla uczestników mitologicznych zmagań Pani Ewa przygotowała szereg zadań i konkurencji o różnym stopniu trudności. Klasa, która zdobędzie największą liczbę punktów otrzyma tytuł MISTRZA WIEDZY MITOLOGICZNEJ. Na wstępie spotkania Pani Trębas przedstawiła komisję konkursową w skład której wchodziła Pani Joanna Pichlak oraz Pani Monika Piskozub. Trzyosobowe drużyny konkursowe składały się z przedstawicieli każdej klasy. Pozostali uczniowie klas piątych stanowili widownię, która ubrana była jak mieszkańcy Olimpu. Rozpoczynając konkurs prowadząca powiedziała: „ Pragnę powitać wszystkich czcigodnie urodzonych mieszkańców Olimpu, Bogów, Boginie i Herosów, którzy przybyli na naszą prawdziwą ucztę”. Po tych słowach wszyscy zgromadzeni przenieśli się w świat niesamowitych stworzeń, bogów, niezapomnianych zdarzeń. Na drużyny czekały między innymi takie zadania i konkurencje:

Czytaj dalej...

5b czyta Koniczynkom

Czytanie książek to jedna z największych przyjemności w życiu. Wprowadza w świat przygód, historii i bajek, dzięki którym marzenia i sny stają się bogatsze i bardziej kolorowe.  Ciekawe opowiadania czy niesamowite legendy i baśnie pobudzają wyobraźnię dzieci i młodzieży. Pozwalają także w nieograniczony sposób odbywać podróże po całym świecie, a nawet kosmosie. Bohaterami opowiadań czy bajek dla dzieci są dzielni rycerze i piękne księżniczki, żyjące za siedmioma górami, za siedmioma rzekami. W literaturze dziecięcej równie często spotkać można postać, która jest bliska sercu każdego czytelnika, z którą każdy może się identyfikować, która przeżywa przygody podobne do codziennych sytuacji dzieci i rozwiązuje problemy, z którymi spotkać się może nawet mały przedszkolak. Takie przygody przeżywa właśnie Kicia Kocia, mała bohaterka książek dla dzieci autorstwa pani Anity Głowińskiej. Jej codzienne życie, zdarzenia, które ją spotykają i kłopoty, w które czasami wpada, są znakomitą kanwą do nawiązania rozmów z dziećmi o radzeniu sobie w trudnych lub zaskakujących sytuacjach. Uczniowie i uczennice klasy 5 b, pod opieka Pań: Mileny Zwierz i Ewy Worożańskiej, postanowili przedstawić naszym małym Koniczynkom postać Kici Koci oraz jej przygody.

Czytaj dalej...

Podsumowanie I semestru

Przed feriami zimowymi uczniowie klas 1-8 uczestniczyli w spotkaniu  podsumowującym wyniki nauczania i zachowania. Wicedyrektorzy – Panie: Joanna Pichlak i Agnieszka Kęsik – Byber wyróżniły klasy za wysokie wyniki nauczania i wzorową frekwencję. Najwyższą średnią w nauce zdobyła klasa 5a – 4,70 i klasa 5b – 4,51, a najlepszą frekwencję uzyskały klasy 1c – 97% i klasa 5c – 96% oraz klasy – 1d, 2a, 2c, 6d – 95%. Osiemnastu uczniów otrzymało nominację Rady Pedagogicznej do stypendium Burmistrza Miasta Malborka. Panie – Bożena Sawicka i Anna Bajur uhonorowały uczniów biorących udział w konkursach – dyplomami. Gratulujemy!

Czytaj dalej...

Ferie w Malborku

W okresie od 13 stycznia – 26 stycznia 2020 roku przypada termin ferii zimowych w roku szkolnym 2019/2020. Ten czas może być uatrakcyjniony dla dzieci dzięki ofertom miejskich placówek. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą:

Czytaj dalej...

Orkiestra zagrała

W niedzielne popołudnie nasza szkoła brała udział w XVIII Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku orkiestra zagrała w celu  zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. Jak zwykle w auli ustawiono Kawiarenkę pod Aniołem i stragany. Stanęli za nimi uczniowie SP9, SP6, SP8, SP1, SP2, I LO, MOW, Sztumski Medyk, Centrum Edukacji Zawodowej. Do sprzedaży rozmaitości włączyli się także rodzice, przedsiębiorcy i mieszkańcy Malborka. Spotkanie  poprowadziły Panie – Wioleta Jankowiak i Mariola Kulpa. Na scenie wystąpiło wielu śpiewaków, tancerzy i muzyków z malborskich szkół i przedszkoli. Nie zabrakło także Zespołu Pieśni I Tańca – Malbork, Bursztynków, Fire Squad. Prowadzące wraz z szefową sztabu miejskiego Panią Martą Wróblewską czuwały nad prawidłowym przeprowadzeniem wielu licytacji. W naszej szkole koordynatorkami były Panie: Agata Serzysko i Beata Komoszyńska.

Czytaj dalej...

My się zimy nie boimy

W dniu 09.01.2020 grupa przedszkolna 6-latków na próżno wypatrywała opadów śniegu. Na dworze było ciepło i pogoda przypominała raczej przedwiośnie. Pani Basia Wilczkowiak pomimo niezimowej aury przygotowała zajęcia pod nazwą – My się zimy nie boimy, nawet bardzo ją lubimy… Dzieciaki przywitały się w kręgu puszczając sobie iskierkę przyjaźni. Opowiadały o zimie i pogodzie jaka jest charakterystyczna dla tej pory roku. Wymieniały sporty zimowe a wśród nich: łyżwiarstwo, skoki narciarskie, curling, saneczkarstwo, hokej, biathlon.  Następnie dzieci dmuchały w piórka i robiły z białej krepiny kule.  Wyobrażały sobie, że pada śnieg. Z pomocą chusty animacyjnej podrzucały śniegowe kule. Było przy tym wiele śmiechu i radości. Potem sześciolatki rozwiązywały zagadki. Później słuchały opowiadania i improwizowały ruchem jego treść. Na końcu zajęć malowały pastą do zębów krajobraz zimowy. Spotkanie dało przedszkolakom wiele radości, choć trochę przykro im było, że Pani Zima gdzieś wyjechała. Może powróci podczas ferii zimowych?

Czytaj dalej...

Obserwujemy i doświadczamy

W dniu 08.01.2020 w klasie 2a zostały przeprowadzone zajęcia z edukacji przyrodniczej. Tematem zajęć były stany skupienia wody. Lekcje poprowadziła Pani Sylwia Wdowicz. Uczniowie obserwowali różne stany skupienia wody, badali doświadczalnie zjawiska: parowania, skraplania, topnienia i zamarzania(krzepnięcia) wody. Uczniowie dowodzili jaki wpływ ma temperatura na różne stany skupienia wody, potrafili wyjaśnić zmianę skupienia substancji, wiedzieli jak ważną rolę pełni woda w otaczającym świecie.

Czytaj dalej...

Jestem Polakiem, jestem Europejczykiem

3 stycznia 2020r, już po raz drugi Młodsze Ambasadorki projektu „Szkoła Ambasadorem Parlamentu Europejskiego”:  Marzena Marczuk, Kinga Godzwon i Julka Rogala – uczennice klasy 2ai ZSP 3 pod opieką Pani Iwony Krauze – nauczycielki historii i Starszej Ambasadorki projektu, w ramach innowacji pedagogicznej „Jestem Polakiem, jestem Europejczykiem” przeprowadziły pouczające zajęcia w grupie Stokrotek 5-latków oraz „0A” 6-latków , których tematem była Unia Europejska. Zajęcia rozpoczęły się od zaprezentowania mitu o Europie. Przygotowane przez uczennice atrybuty w postaci wianka, piorunów i rogów byka uatrakcyjniły prezentację tak, że podczas czytania mitu, w rolę Zeusa i Europy wcieliły się dzieci. To też spowodowało, że mit został bardzo dobrze zapamiętany i dzieci nie miały żadnych problemów z odpowiedziami na pytania dotyczące jego treści.

Czytaj dalej...

Zimowe obrazki

W piątek Fiołki zamieniły kredki i kartki na farby i folię spożywczą. Dzieci malowały zimę na folii stretch. Przedszkolaki poznały nową technikę plastyczną oraz utrwaliły nazwy użytych kolorów farb w języku angielskim. Zajęcia były świetną okazją do plastycznej inwencji twórczej,

Czytaj dalej...

Od marzeń do sukcesu

 03 stycznia 2020 gościliśmy w naszej szkole – w ramach cyklu „Od marzeń do sukcesu” – sportowca  i propagatora triathlonu z  naszego  miasta Malborka i organizatora m. in. zawodów Castle Triathlon Pana Marcina Waniewskiego. Pan Marcin opowiadał  o swojej pasji – triathonie. Poznaliśmy historię triathlonu. To wszechstronna dyscyplina sportowa będąca kombinacją pływania, kolarstwa i biegania. Zawodnik kolejno płynie, jedzie na rowerze i biegnie, a czas końcowy obejmuje również zmianę stroju i sprzętu sportowego. O sportowcach uprawiających te dyscyplinę mówi się, że „są  ludźmi z żelaza“.

Czytaj dalej...

Przedszkolaki zdobywają nagrody

W listopadzie Młodzieżowa Rada Malborka zorganizowała konkurs plastyczny „Moja Ojczyzna”, którego celem było poznanie z jakimi wartościami najmłodsi kojarzą nasz kraj. Do organizatora wpłynęło wiele prac z całego miasta. W kategorii przedszkolnej Kinga Wewiór z grupy Stokrotek, wychowawca Anna Ościłowska, Barbara Wojtasik, otrzymała III miejsce. Wręczenie nagród odbyło się w ubiegłym tygodniu w Sali Posiedzeń w Urzędzie Miasta Malborka, w którym uczestniczyli również rodzice Kingi. Prace konkursowe można zobaczyć na wystawie zorganizowanej w Urzędzie Miasta Malborka. Serdecznie gratulujemy!

Czytaj dalej...

Reakcje chemiczne w laboratorium

W grudniu uczniowie klas siódmych i ósmych koła chemicznego, pod opieką J. Przybyszewskiej i A. Szynaki, uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego p.n.: „Reakcje chemiczne w laboratorium”. W grupach dwuosobowych przygotowywali roztwory, np. CuSO4, następnie je ogrzewali i odparowywali częściowo rozpuszczalnik. Otrzymywali substancje nieorganiczne, w tym tlenki, kwasy, zasady i sole. Spalali magnez, rozkładali termicznie CuSO4. Tlenek P4O10 wprowadzali do wody w obecności   oranżu metylowego i błękitu bromotymolowego. Porównywali zapachy gazów powstałych w reakcji kwasu siarkowego (VI) z siarczanem (IV) sodu i węglanem sodu. Dodali sód do wody w obecności fenoloftaleiny i błękitu bromotymolowego oraz porównywali barwy otrzymanych roztworów. Strącali barwne osady soli i wodorotlenków. Wprawdzie wiele z tych eksperymentów uczniowie wykonywali  wcześniej na lekcjach chemii, również w grupach, ale sceneria laboratorium chemii nieorganicznej, czyniła je niepowtarzalnymi i wzbudzała zachwyt młodzieży. Nie obyło się bez krótkiego pokazu: właściwości utleniających chloranów (V) i wulkanu z dichromianu (VI) amonu. Miło było usłyszeć pochwałę od Pań prowadzących: mgr Patrycji Parnickiej  i mgr Patrycji Wilczewskiej, że nasza młodzież okazała się najlepiej przygotowana do zajęć laboratoryjnych i najbardziej zdyscyplinowana z dotychczasowych grup ze szkół podstawowych uczestniczących w podobnych warsztatach. W nagrodę za wyjątkową pracę w laboratorium każdy z uczniów otrzymał wydziałowy, świecący długopis od  Pani Prodziekan ds. Kształcenia i Rozwoju – dr hab. Beaty Grobelnej, profesor Uniwersytetu Gdańskiego.

Czytaj dalej...

Wigilijne spotkanie Stokrotek

Świąteczny nastrój panował od rana. Przy choince, z pięknymi kolędami w tle dzieci słuchały o wyjątkowych polskich tradycjach świątecznych. Potem dzieliliśmy się opłatkiem i płynęły miłe życzenia, wzruszenia i uściski. Wszystkim było ciepło i serdecznie. Zasiedliśmy do wspólnego, świątecznie przystrojonego stołu i częstowaliśmy się owocami i pysznymi babeczkami upieczonymi przez mamę Antka. Święta tak blisko, już czujemy tą magiczną radość. Pięknych, rodzinnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia życzą kochanym „Stokroteczkom” i ich najbliższym Panie- Ania, Basia i Ania.

Czytaj dalej...

Czytające przedszkolaki

Razem z Misiem Edim grupa Stokrotki realizuje kierunek polityki MEN: wychowanie do wartości poprzez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych. Projekt ma na celu rozwijanie czytelnictwa: czytanie w domu i przedszkolu. W ramach realizacji projektu w ubiegły wtorek odwiedziła nas mama Hani pani Katarzyna Ćwioro i przeczytała dzieciom opowiadania z cyklu Masza i Niedźwiedź „Nie budzić wiosny: oraz ” Obraz olejny”. Stokrotki w skupieniu wysłuchały opowiadań. Pani Kasia swoim głosem przeniosła nas w zaczarowany świat bajek. Bardzo dziękujemy Pani Katarzynie Ćwioro  za wizytę w naszym przedszkolu. Zachęcamy wszystkich Rodziców do udziału w akcji.

Czytaj dalej...