Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Przedstawienie z okazji Dnia Rodziny

We wtorek 30 maja 2023 roku w auli szkolnej odbył się artystyczny występ grupy przedszkolnej „Słoneczniki” z okazji „Dnia Rodziny”. Zaproszeni goście w postaci rodziców, rodzeństwa i dziadków mieli okazję obejrzeć prawdziwe teatralne przedstawienie pod tytułem „Czerwony Kapturek”.

Przedszkolaki fantastycznie wcielili się w swoje role i zaprezentowali pokaz niesamowitych umiejętności aktorskich na scenie. Przygotowana scenografia, efekty dźwiękowe, stroje i przebrania dzieci dodatkowo podniosły poziom atrakcyjności przygotowanego przedstawienia. Akcenty humorystyczne wzbudzały u widowni salwy śmiechu i zachwyt ze strony naszych gości. Nie zabrakło również momentów wzruszeń. Piękny i delikatny taniec dziewczynek do utworu „Poranek” E. Griega, wiersz i życzenia dla rodziców, a przede wszystkim śpiewane przez dzieci piosenki wywołały u rodziców oraz pozostałych gości wiele łez szczęścia.

W trakcie, jak i po występie można było skosztować słodkości oraz pysznego ciasta upieczonego przez chętnych rodziców. Był to również czas, aby zrobić pamiątkowe zdjęcie rodzinne.

Czytaj dalej...

Welcome to the USA!

W swej wycieczce po globie, uczniowie klasy 2d dotarli do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Poznali symbole narodowe USA, ich stolicę, dowiedzieli się ile pasków i gwiazd ma flaga amerykańska i dlaczego. Przygotowali i skosztowali najpopularniejszej wśród dzieci przekąski domowej – PB&J (peanut butter and jelly snadwich), czyli kanapki z masłem orzechowym i dżemem.

Uczniowie poznali również nazwy najpopularniejszych w Stanach Zjednoczonych dyscyplin sportowych i mieli okazję spróbować swych sił w rzutach piłką do footballu amerykańskiego.

Czytaj dalej...

Zaproszenie na Dzień Dziecka

Burmistrz Miasta Malborka Pan Marek Charzewski i Malborskie Centrum Kultury i Edukacji zapraszają na „Dzień Dziecka Pod Żaglami”. Program w załączeniu.

Czytaj dalej...

Autoprezentacja

Malborska piątka jest Szkołą Promującą Zdrowie. W dniu 29.05.2023r.  przedstawiliśmy prezentację wyników przeprowadzonej autoewaluacji w zakresie 4 standardów, z ostatnich 3 lat. W tym dniu odwiedzili nas: Wojewódzki Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie – Pani Teresa Burczyk. Zastępca Wojewódzkiego Koordynatora SzPZ – Pani Agnieszka Cyrny, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Pani Małgorzata Krysik, Pracownik PSSE – Pani Dorota Rybka, Prezes Zarządu Fundacji Szkoła Otwartych Serc – Pani Dorota Ojdowska – Starzyk. Byli też przedstawiciele nauczycieli, rodziców i uczniów. Naszych gości oprowadzali po szkole uczniowie – Bartosz Jukowski i Bartosz Nabrdalik.

Podczas tego spaceru mogliśmy zobaczyć ciekawe zajęcia z wykorzystaniem chusty terapeutycznej, które prowadziły dla dzieci: Agnieszka Polak, Dorota Cybulska. Fragment zajęć o przyjaźni z programu profilaktycznego Przyjaciele Zippiego poprowadziły w klasie 2a: Anita Nowicka i Sylwia Wdowicz. Uczniowie z klasy 3a pod kierunkiem Pani Agnieszki Nowickiej, Moniki Piskozub i Barbary Wilczkowiak wykonywali szaszłyki owocowe. Pani  Celina Kraszewska i uczniowie klasy ósmej – Szymon Kamiński i Michał Koprowski zapoznali uczestników spotkania z prowadzonymi w naszej szkole mediacjami rówieśniczymi. Pani Ewa Trębas oraz uczennice Martyna Ruszkowska i Nikola Wypych opowiedziały o idei tutoringu rówieśniczego.  Pani Agnieszka Nowicka i przedstawiciele rodziców podali praktyczne przykłady i sposoby na budowanie relacji z uczniami i rodzicami, a pedagog szkolny – Pani Patrycja Biegańska – Stawicka opowiedziała o organizowanych w szkole Dniach Dobrych Uczynków. Pani Dorota Starzyk omówiła współpracę fundacji ze szkołą w zakresie promowania zdrowego stylu życia. Samorząd uczniowski zaprosił wszystkich do tanecznej przerwy. Zabawę przy muzyce poprowadziły: Olga Piętka, Zosia Vogelsinger, Natalia Lewczuk, Lena Drosik.

Następnie w sali konferencyjnej przedstawiliśmy gościom nasze działania w zakresie promocji zdrowia z ostatnich trzech lat, podsumowaliśmy wyniki badań w zakresie 4 standardów – edukacji zdrowotnej, programów profilaktycznych, klimatu społecznego, bazy szkoły, dokumentacji-koncepcji pracy szkoły.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac uczniowskich na temat – Tak się czuję w mojej klasie. Dekorację wykonały Panie  – Katarzyna Sopyło,  Małgorzata Cybulska, Joanna Jasnoch. W przygotowanie spotkania zaangażowane były – Joanna Pichlak, Agata Rojek. Iwona Socha, Dorota Jukowska i Monika Kacperska.

Wszystkim bardzo dziękujemy!

Czytaj dalej...

Zajęcia otwarte dla rodziców

Niedawno w najmłodszej grupie przedszkolnej Niezapominajki odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców pt. ,,Na wiosennej łące”. Rodzice mieli możliwość zapoznania się ze sposobami pracy nauczycielek z ich dziećmi, mogli zaobserwować zachowanie się dziecka na tle grupy, śledzić ogólne postępy swojej pociechy na wszystkich płaszczyznach wychowania przedszkolnego. Ważną częścią  zajęć otwartych okazały się wspólne zabawy, a także zadania do zespołowego wykonania przez rodziców i dzieci. Całe spotkanie przebiegało w miłej i inspirującej atmosferze.

Dziękujemy wszystkim Rodzicom za udział w zajęciach i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zajęć.

Czytaj dalej...

Przyjaciele książki

W każde środowe popołudnie świetliki z klas pierwszych z niecierpliwością czekają na zajęcia czytelnicze , aby zaprezentować swoje ulubione książeczki i opowiedzieć o zapisanych w nich historiach. Zajęcia przyjęły nazwę Świetlicowego Klubu Przyjaciół Książki.  Nazwę tę wymyśliła uczennica klasy Ic Lena Jarząbek.

Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach Klubu . Z wielkim zaangażowaniem przedstawiają swoje ulubione opowieści, dzielą się swoimi wrażeniami dotyczącymi przeczytanych książek  i doskonalą umiejętność wypowiadania się.

Dzieci przynoszą książki  o  przeróżnej tematyce.  Lubią czytać baśnie i historie o zwierzętach. Interesują się sportem i majsterkowaniem oraz ciekawostkami z różnych zakątków świata. Wielkim powodzeniem cieszą się książeczki z serii „Zrób to sam”, gdzie można znaleźć ciekawe pomysły na kreatywne zajęcia plastyczne.

Podsumowaniem zajęć Klubu było stworzenie galerii prac plastycznych „ Książka moim przyjacielem” , gdzie każdy z uczniów miał zadanie narysowania strony tytułowej ulubionej książki.

Zajęcia są realizowane w ramach projektu „ Podróże z książką. Podróżowanie przez czytanie”.

Czytaj dalej...

Wycieczka do Bajlandii

W czwartek 25 maja 2023 roku przedszkolaki z grupy Niezapominajki wybrały się na wycieczkę do sali zabaw ,,Bajlandia” w Elblągu. Dzieci pomimo, iż była to ich pierwsza wizyta w tym miejscu doskonale się tam odnalazły. Był to czas nie tylko na rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej, ale także okazja do doskonałej zabawy i rozładowania dziecięcej energii. Z ogromnym entuzjazmem i dużą dawką radości przedszkolaki korzystały z dostępnych w sali sprzętów: tuneli, labiryntów, basenów z kulkami, zjeżdżalni, zabawkowej kuchni, dużych samochodzików oraz wielu innych atrakcji. Również przejazd autokarem dostarczył dzieciom wielu wrażeń, niektóre z nich jechały nim po raz pierwszy.

Dwie godziny zabawy upłynęły maluchom bardzo szybko i choć zmęczone, to uśmiechnięte i bardzo zadowolone wróciły do przedszkola.

Czytaj dalej...

Laboratoria przyszłości

Ze sprzętu zakupionego w ramach programu „Laboratoria Przyszłości” korzystają zarówno uczniowie klas młodszych i starszych. Wśród wielu sprzętów, zakupionych w ramach  tego programu  są m.in. klocki edukacyjne i markery 3D, z tych pomocy najchętniej korzystają uczniowie naszej szkoły.

Klasa 1b tworzyła na zajęciach technicznych z długopisów 3D, na kole biologicznym dzieci mikroskopowały. Interaktywny sprzęt pozwala też aktywnie uczestniczyć w zajęciach, a także doświadczać dzieciom własnej sprawczości na zajęciach z geografii i przyrody dzieci poznawały kontynenty oraz poznały budowę kwiatu i tworzyły kwiatka z klocków lego.

Interaktywny sprzęt pozwala też aktywnie uczestniczyć w zajęciach. Klasy 6a podczas zajęć techniki w ramach realizacji tematu „Nowoczesny świat techniki – w świecie robotów” uczniowie projektowali i budowali roboty wykorzystując do tego klocki lego.

Sprzęt zakupiony  w ramach ramach programu „Laboratoria Przyszłości” pomaga również w rozwijaniu kompetencji potrzebnych w przyszłym życiu zawodowym. Uczniowie klasy 7a na zajęciach z doradztwa zawodowego kształtowali umiejętność pracy w grupie.

Czytaj dalej...

Teatr Kamishibai

W środę 24 maja 2023 roku grupa przedszkolna „Słoneczniki” odwiedziła Bibliotekę Pedagogiczną w Malborku. Celem zajęć bibliotecznych było zapoznanie ze zbiorami książek, pracą bibliotekarza oraz formą teatru kamishibai.

Teatr Kamishibai to teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Jest to technika opowiadania wywodząca się z Japonii, która wykorzystuje kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki lub opowiadania.

Podczas zajęć przedszkolaki obejrzały teatrzyk, dzięki któremu poznały historię pod tytułem „Wierna miłość Klepetana i Maleny, która nie może latać”. Historia ta przedstawia losy pary bocianów – Klepetana i Maleny – których wiele lat temu połączyła romantyczna miłość. Starszy człowiek o imieniu Stefan zaopiekował się samicą bociana Maleną, gdy okazało się, że jej skrzydło jest trwale uszkodzone i ptak nigdy nie będzie już latał. Miejscem akcji jest maleńkie miasteczko w Chorwacji, a sama historia niesie za sobą piękne przesłanie, że każdy może być szczęśliwy pomimo niepełnosprawności i wielu przeciwności losu. Mimo corocznej rozłąki bocian o imieniu Klepetan od 19 lat wraca do swojej ukochanej, aby spędzać z nią czas do momentu swojego kolejnego wylotu. Dzieci wysłuchały opowiadania w wielkim skupieniu, a sama historia wywarła na nich olbrzymie wrażenie.

Czytaj dalej...

Spotkanie z farmaceutą

We wtorek 23 maja 2023 roku w grupie przedszkolnej „Słoneczniki” odbyło się spotkanie z dwiema mamami przedszkolaków, które na co dzień wykonują zawód farmaceuty. Pani Sylwia i Pani Joanna przybliżyły dzieciom zadania wykonywane przez farmaceutę. Do zadań farmaceuty zatrudnionego w aptece należy m.in. realizowanie recept, sprzedaż produktów medycznych i leków gotowych, wytwarzanie lekarstw recepturowych, a także udzielanie porad w zakresie stosowania i działania leków. Dzieci przekonały się, że praca farmaceuty jest bardzo wymagająca i odpowiedzialna. Trzeba cechować się dokładnością i spostrzegawczością.

Ponadto, w ramach profilaktyki zagrożeń, panie farmaceutki przeprowadziły z przedszkolakami pogadankę odnośnie bezpieczeństwa w kontakcie z lekami. Dzieci doskonale zrozumiały przesłanie tej pouczającej rozmowy – wszelkie leki powinny być podawane wyłącznie przez osoby dorosłe w przypadku wystąpienia choroby lub urazu, zgodnie ze wskazanym czasem i sposobem dawkowania.

Czytaj dalej...

Urodziny w Motylkach

W grupie „Motylki” obchodziliśmy szczególne wydarzenie dla przedszkolaków. Były to urodzinki dzieci urodzonych w kwietniu, maju i czerwcu. Lenka W., Ignaś, Lenka P., Kacperek D., Kacperek R., Igorek, oraz Asia jako solenizanci świętowanie rozpoczęli od nałożenia specjalnych urodzinowych opasek, a następnie wszystkie przedszkolaki zaśpiewały dla nich głośne „Sto lat”.

Impreza urodzinowa upłynęła przy dźwiękach ulubionych zabaw muzycznych oraz zabaw integracyjnych. Ponad to solenizanci otrzymali upominki oraz urodzinowe dyplomy. Świętowanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem przy specjalnie przygotowanym stole.

Wszystkiego najlepszego dla naszych przedszkolaków!

Czytaj dalej...

Egzamin Ósmoklasisty

W dniach 23-25.05.2021r. odbywa się trzydniowy egzamin dla najstarszych uczniów naszej szkoły. We wtorek ósmoklasiści zmagali  się z testem egzaminacyjnym z języka polskiego, w środę z matematyki a dzisiaj z języka angielskiego.

Cała szkoła trzyma za Was kciuki! Oby testy przysporzyły Wam jak najmniej problemów i aby wyniki były dobre – tego życzymy Wam z całego serca! Wierzymy, ze Wam się uda i ze każdy z Was dostanie się do swojej wymarzonej szkoły ponadpodstawowej.

Czytaj dalej...

Dzień Dobrych Uczynków

Już po raz trzeci w naszej szkole obchodziliśmy „Dzień dobrych uczynków”. Towarzyszyło mu wiele uśmiechów i dobrej zabawy. W tym dniu na każdego czekał w szkole miły gest. Każda klasa przygotowała wylosowanej wcześniej klasie miłą niespodziankę.

Był to słodki poczęstunek w formie babeczki czy lizaka z doczepioną karteczka zawierająca złotą myśl, szaszłyki owocowe, wiersze o uśmiechu i piosenki. Uczniowie w tym dniu mieli okazję także wykorzystać swoje smartfony do zrobienia dobrego uczynku. Skanowali porozwieszane po szkole kody QR, pod którymi to kryły się dobre uczynki do wykonania.

W tym dniu także wszyscy pracownicy szkoły obdarowywali się wzajemnie drobnymi miłymi gestami. To był naprawdę miły dzień.

Czytaj dalej...

Dzień Rodziny

„Rodzina jest w życiu oparciem, czymś co chroni, co daje siłę” (Sophia Loren)

Są takie dni w przedszkolnym kalendarzu, na które dzieci czekają i z wielkim zaangażowaniem się do nich przygotowują. Jednym z tych dni jest „Dzień Rodziny”- dzień wspaniały, pełen radości, uśmiechu i wzruszeń. Z tej okazji 19 maja 2023r. Koniczynki zaprosiły swoich rodziców, rodzeństwo, dziadków oraz najbliższe ciocie i wujków na uroczysty program artystyczny.

W programie przygotowanym na tą okazję znalazły się piękne wiersze i wzruszające piosenki podkreślające wielką miłość dzieci do najbliższych członków rodziny. Nie zabrakło również „tańca niespodzianki”. W trakcie, jak i po występie można było skosztować babeczki oraz pyszne ciasta upieczone przez chętnych rodziców oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie rodzinne na tle specjalnie na tą okazję przygotowanej przez panie ścianki z balonów. „Święto Rodziny” zakończyło się wręczeniem własnoręcznie i starannie wykonanych przez dzieci upominków.

Dziękujemy wszystkim dzieciom z grupy „Koniczynki” za zaangażowanie i piękny występ, a także rodzicom za pomoc w organizacji „Dnia Rodziny”. Dziękujemy również za tak liczne i miłe słowa dotyczące przygotowania dzieci do występu. Bardzo nas cieszą Państwa pozytywne opinie, które są dla nas budujące i sprawiają, że nasza praca daje nam jeszcze większą satysfakcję. Dziękujemy!

Czytaj dalej...