Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Rambit Przedszkolaków

W dniu 24 listopada 2023r. w naszej hali gimnastycznej odbył się XVIII Rambit Sportowy dla dzieci z malborskich przedszkoli.  Każdą z pięciu drużyn tworzyły po dwa przedszkola: Czerwony Kapturek i Przedszkole nr 5, Przedszkole nr 10 i Tęcza, Przedszkole nr 8 i Montessori, Przedszkole nr 1 i Bratek Południe oraz Przedszkole – Bratek i Krasnal.

Rambit otworzył uroczyście Burmistrz Miasta Malborka – Marek Charzewski. Dzieci rozpoczęły zabawę przemarszem, potem brały udział w różnorodnych konkurencjach. W dwóch konkurencjach wzięli udział rodzice przedszkolaków – skakali na dużej piłce i biegali ze skakanką.

Imprezę poprowadzili: Elżbieta Zalewska, dyrektor Przedszkola Bratek, i Andrzej Lewandowski z Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Malborka.

Ostatecznie za sportowe zmagania dzieci zostały obdarowane medalami, a każde przedszkole otrzymało nagrody ufundowane przez Burmistrza Miasta Malborka.

Czytaj dalej...

Kartki z życzliwym przesłaniem…

Dzień Życzliwości w naszym przedszkolu był niezapomnianym wydarzeniem, pełnym radości, uśmiechu i pozytywnych emocji. Tematem przewodnim tego wyjątkowego dnia były relacje międzyludzkie, a szczególnie przyjaźń. Dzieci wraz z wychowawcami angażowały się w różnorodne aktywności, które miały na celu promowanie życzliwości i budowanie pozytywnych relacji.

Rano, podczas kręgu porannego, wspólnie rozmawialiśmy o emocjach i o tym, jak ważne jest okazywanie życzliwości w naszym codziennym życiu. W trakcie rozmów dzieci dzieliły się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na temat tego, co oznacza dla nich być życzliwym. Następnie wszyscy wspólnie stworzyliśmy Dekalog Przyjaźni – listę zasad, które każde dziecko własnoręcznie podpisało. Jednym z magicznych momentów tego dnia było stworzenie „Kieszonki Życzliwości”. Zadaniem dzieci było rozniesienie kartek z życzliwym przesłaniem po całej szkole, aby każdy mógł poczuć się doceniony i mile widziany.

W trakcie dnia nie brakowało uśmiechów i pozytywnej energii. Dzieci bawiły się razem, wspólnie uczestniczyły w różnych zabawach, dzieląc się uściskami i życzliwością. Były to chwile, które utrwaliły w dzieciach poczucie wspólnoty i zrozumienia. W ramach działań plastycznych wszyscy razem stworzyliśmy „Kamień Przyjaźni”. Każde dziecko ozdobiło kamień według własnego pomysłu, a następnie wszystkie te kamienie zostały umieszczone w jednym miejscu jako symbol solidarności i przyjaźni w naszym przedszkolu.

 Ten dzień pełen magii i pozytywnych emocji z pewnością pozostanie w pamięci naszych przedszkolaków na długo.

Panie: Ania Ościłowska, Małgosia Muchowska, Asia Sarnowska

Czytaj dalej...

Drzewko Życzliwości

Dzień Życzliwości to święto, które na dobre zagościło w naszym przedszkolnym kalendarzu. Grupa „Pszczółki” obchodziła je 21 listopada. Na początku zajęć dzieci obejrzały prezentację mulktimedialną na ten temat oraz wysłuchały wierszyka Jolanty Wybieralskiej „Dzień życzliwości”.

Była to okazja do rozmów na temat jak być życzliwym i jak okazywać życzliwość w różnych sytuacjach społecznych m.in. w przedszkolu, w domu, w sklepie, na ulicy, w kościele i wielu innych.  Podczas rozmowy przedszkolaki  uświadomiły sobie, jak ważne są drobne życzliwe gesty wykonywane na co dzień, a nie tylko od święta. W życzliwości nie chodzi o spektakularne czyny, ale  o małe gesty, które czynią nasz świat lepszym. Życzliwość kryje się w drobiazgach dnia codziennego.

Następnie dzieci narysowały sytuacje, w których są życzliwe na co dzień w domu lub przedszkolu. Następnie, wykorzystując te prace, wspólnie wykonaliśmy Drzewko Życzliwości. Umieściliśmy na nim wszystkie życzliwe gesty, jakie narysowaliśmy oraz każde dziecko odrysowało i podpisało swoją rączkę.

Drzewko Życzliwości było wyrazem tego jak ważna dla każdego człowieka jest: potrzeba szacunku, życzliwości, serdeczności, mówienia dobrych słów i niesienia bezinteresownej pomocy innym.  Nasi wychowankowie przypomnieli sobie także jaką moc mają magiczne słowa: „proszę’, „dziękuję”, „przepraszam” oraz zwroty świadczące o kulturze osobistej: „Dzień dobry, „Do widzenia’, Do miłego zobaczenia”.

Czytaj dalej...

W kinie objazdowym…

24 listopada 2023 roku, grupa „Motylków” miała niezwykłą okazję uczestniczyć w wizycie w kinie objazdowym w Szkole Łacińskiej w Malborku. Całe wydarzenie było nie tylko rozrywkowym doświadczeniem, ale również edukacyjnym, oferując dzieciom niezapomnianą przygodę z kinem.

Głównym punktem programu był seans filmowy, podczas którego przedszkolaki miały okazję zanurzyć się w świecie przygód i emocji. Film „Psi Patrol” zajął ich uwagę od pierwszych chwil, prezentując fascynującą historię małego pieska, który, mimo że był najmniejszy, odnalazł w sobie siłę i odwagę, by uratować świat przed uderzeniem meteorytu. Dzieci były widocznie zaabsorbowane, śmiejąc się, wspierając bohaterów i przeżywając każdą chwilę razem z nimi. Po seansie dzieci wróciły do przedszkola autobusem, dzieląc się wrażeniami i opowiadając sobie o ulubionych momentach filmu. To z pewnością było dla nich niezapomniane przeżycie, które wzbudziło ich ciekawość i rozbudziło wyobraźnię. Nie można również zapomnieć o jednym z najbardziej charakterystycznych elementów kinowego doświadczenia – popcornie. Małe rączki z zapałem sięgały po te pyszne przekąski, a chrupiący dźwięk towarzyszył śmiechowi i rozmowom po seansie.

Wizyta w kinie przedszkolaków z grupy „Motylki” była pełna radości, śmiechu i fascynacji. To doskonała okazja do rozwoju emocjonalnego i społecznego dzieci poprzez wspólne przeżywanie magicznego świata kina.

Panie: Ania Ościłowska, Małgosia Muchowska-Bednarz, Asia Sarnowska

Czytaj dalej...

Edukacja z Planem Daltońskim

W ubiegłym tygodniu w trakcie zajęć edukacji przyrodniczej uczniowie z klasy 2d wykorzystywali elementy planu daltońskiego.

Lekcja rozpoczęła się od wybrania dyżurnych klasy oraz pomocników. Dyżurni oznaczyli się na tablicy zadań. Uczniowie wymienili wszystkie dni tygodnia, nazwy miesięcy i pór roku. Dzieci na tablicy zaznaczyły kolorowy dzień tygodnia oraz panujące warunki atmosferyczne.

Po oznaczeniu elementów na tablicy planu daltońskiego drugoklasiści wrócili na swoje miejsca, aby wykonać zadania związane z tematem zajęć „Ruch to zdrowie”.

W trakcie lekcji wykorzystany został zegar daltoński, którego tarcza podzielona jest na cztery części. Każdy kolor oznacza upływający czas – żółty to 30 minut, pomarańczowy – 15 minut, zielony – 10 minut, a czerwony – 5 minut. Zegar pomaga dzieciom zrozumieć pojęcie czasu, a także uczy planowania pracy w konkretnym odcinku czasowym. Ponadto w trakcie przebiegu zajęć wykorzystana została sygnalizacja, której zadaniem było informowanie uczniów w jakiej formie mogą wykonywać zadania – dzieci wybrały możliwość porozumiewania się ze sobą i pomoc rówieśniczą w wykonywaniu ćwiczeń.

Magdalena Marcinkowska

Czytaj dalej...

3c w Szkole Łacińskiej

Dnia 20 listopada klasa 3c udała się na zajęcia edukacyjne do Szkoły Łacińskiej. Tematem była animacja poklatkowa, czyli animacja stworzona na podstawie klatek będących zdjęciami.

Uczniowie na chwilę stali się animatorami. Na początku każda z sześciu grup opracowywała scenariusz swojej animacji (jakie osoby będą występowały, gdzie będzie toczyła się akcja, jaki będzie morał wymyślonej historii). Następnie z różnorodnych materiałów plastyczno-technicznych przygotowywali postaci, tła itp.

Na koniec zmieniali nieznacznie położenie obiektów względem nieruchomego tła i przy pomocy tabletów robili zdjęcia poszczególnych klatek animacji. Po ich połączeniu animowane obiekty w formie filmu sprawiały wrażenie ruchu. Dzieci były bardzo zaangażowane podczas zajęć i zachwycone efektami swojej pracy.

Czytaj dalej...

Dla Reksa

Miesiąc październik to miesiąc niesienia pomocy zwierzętom. W naszej szkole każdego roku organizujemy zbiórkę dla Towarzystwa Przyjaciół Zwierząt Reks.

Uczniowie duzi i mali przynosili karmę, obroże i smycze, akcesoria, miseczki, poduszki i wiele innych. Oprócz tego klasy 1-3 i 4-8 organizowały sprzedaż ciast, babeczek i galaretek aby uzbierać pieniążki na leczenie piesków i kotków. Zebraliśmy 4073.16 zł !!!! za to wszystko bardzo dziękujemy. W akcję była zaangażowana cała społeczność szkolna. Kiermasz różności cieszył się popularnością. Powstało nawet stoisko robionej ręcznie biżuterii.

Niesienie pomocy jest dobre. Pomoc została doceniona, a zwierzęta są wdzięczne.

Izabela Krotowska

Czytaj dalej...

Dzieci mają swoje prawa

W poniedziałek 20 listopada 2023r. wszystkie przedszkolaki świętowały jak co roku bardzo ważny dzień, czyli Dzień Praw Dziecka. W trakcie realizowanych zajęć przypomniały sobie znaczenie najważniejszych dla siebie praw. Wraz z wychowawczyniami poruszyły temat takich praw jak: prawo do życia, tożsamości, miłości, wychowania w rodzinie, radości, zabawy, opieki zdrowotnej, nauki i rozwoju, odpoczynku, tajemnicy i wiele innych.

Obejrzały również filmy edukacyjne, które wyjaśniły znaczenie praw zawartych w Konwencji o Prawach Dziecka oraz przedstawiły zadania bardzo ważnej osoby – Rzecznika Praw Dziecka, którego głównym zadaniem jest ochrona wszystkich dzieci przed przemocą i złym traktowaniem.

Dzieci stworzyły również ciekawe prace plastyczne, przyklejały i kolorowały rysunki na potrzeby grupowych plakatów, które przez cały tydzień będą piękną dekoracją na przedszkolnych korytarzach. Mamy nadzieję, że dzięki przeprowadzonym zajęciom w rocznicę uchwalenia Konwencji o Prawach dziecka, dzieci zyskały jeszcze większą świadomość swoich praw. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Czytaj dalej...

Dzień Tolerancji w przedszkolu

Dnia 16 listopada br. świętowaliśmy w naszym przedszkolu bardzo ważne święto – Dzień Tolerancji. Tego dnia rozmawialiśmy na temat zagadnienia akceptacji dla wszystkich ludzi na całym świecie, bez względu na dzielące nas wszystkich różnice.

Dzieci podawały skojarzenia do pojęcia „tolerancja”, oglądały filmy edukacyjne, tworzyły piękne prace plastyczne oraz plakaty z wykorzystaniem kredek, wycinanek oraz farb plakatowych. Przedszkolaki wysłuchały wierszy oraz opowiadań i udzielały odpowiedzi na ważne pytania.

To była dla nas bardzo ważna lekcja, która miała na celu rozpropagowanie postawy otwartości, szacunku i wyrozumiałości w stosunku do każdego człowieka bez względu na jego odmienność – wygląd zewnętrzny, kraj pochodzenia, cechy osobowości lub stan zdrowia. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji z tego ważnego dnia.

Czytaj dalej...

Międzynarodowy Dzień Tolerancji

16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Już kilka dni wcześniej wychowawcy w klasach przeprowadzili warsztaty i pogadanki na temat tolerancji, których efektem były gazetki w klasach i plakaty.

15 listopada 2023 roku klasy 4-8 spotkały się w auli szkoły na wspólnym apelu poświęconym tej właśnie tematyce. Celem spotkania było skłonienie uczniów do refleksji i przemyśleń nad postawami i zachowaniem wobec innych, uświadomienie, że każdy z nas jest inny, ale wszyscy jesteśmy równi.

Podczas apelu uczniowie z kilku klas zaprezentowali teksty i piosenki, które w atrakcyjny i przystępny sposób przybliżyły niełatwą  tematykę równości i akceptacji innych.

Zostały też zaprezentowane krótkie filmiki nagrane przez klasy VI- VIII, w których uczniowie naszej szkoły pokazali jak widzą tolerancję lub jej brak, jakie są jej przejawy i jak możemy zapobiegać nietolerancji.

Wszystkie te działania przypomniały jak ważna jest tolerancja, akceptacja drugiego człowieka.

Czytaj dalej...

Sejmik Ekologiczny

W czwartek 16 listopada w Technikum nr 3 w Malborku odbył się Międzyszkolny Sejmik Ekologiczny  „Obowiązkowo Zdrowo Ekologicznie”. Był to projekt realizowany w ramach Malborskiego Budżetu Obywatelskiego Junior 2023 ( MBOJ). W sali konferencyjnej „Przy Orliku” spotkały się reprezentacje szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Malborka. Na wydarzeniu obecni byli uczniowie naszej szkoły: Amelia Bogut oraz Jakub Singer z klasy 8a.

Głównym celem wydarzenia, było zwrócenie uwagi młodych ludzi, na zagadnienia związane   z energetyką odnawialną, stanem czystości naszego środowiska i zdrowym stylem życia, a przede wszystkim prawidłowym żywieniem. Była to też świetna okazja do integracji młodzieży i nauczycieli z różnych szkół.

Uczestnicy zapoznali się z prezentacją multimedialną dotyczącą tematyki wydarzenia, sprawdzili swoją wiedzę w krótkim teście teoretycznym, a następnie wykonywali zespołowo makiety na temat wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).

Czytaj dalej...

Misiowe zgadywanki w bibliotece

„Koniczynki” chcą poznawać najbliższe otoczenie, naszą szkołę. Biblioteka szkolna jest takim  miejscem, które przyciąga swoim wyjątkowym klimatem. Tam dzieci spotkały się z panią Kasią, która przedstawiła im pluszowego misia i opowiedziała historię powstania pierwszej takiej zabawki.

Po zwiedzeniu biblioteki dzieci z zainteresowaniem wysłuchały czytanej przez panią Kasię opowieści o bardzo popularnym misiu- Kubusiu Puchatku. Był również czas na misiowe zgadywanki i misiową gimnastykę.  Kolorowanki z misiami to zadanie dla przedszkolaków i miła pamiątka z zajęć w bibliotece.

Czytaj dalej...

Turniej warcabowy

8 listopada br. Przedszkole nr 8 w Malborku było po raz kolejny gospodarzem międzyprzedszkolnego turnieju warcabowego z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Do rywalizacji, której stawką był Puchar Burmistrza Malborka, przystąpiło szesnaścioro reprezentantów malborskich przedszkoli.

Nasze przedszkole reprezentował Michał Żuchowski z grupy „Pszczółki” oraz Jan Głodnicki z grupy „Słoneczniki”. Dobra zabawa i możliwość logicznego myślenia – tak można opisać atmosferę panującą podczas turnieju. Młodzi gracze mogli poczuć się, jak na prawdziwych mistrzostwach. Dzieci grały pod okiem profesjonalnego sędziego szachowego Marka Dackiewicza.

Podczas gry chłopcy wykazali się bardzo profesjonalną postawą, dzielnie walczyli i stosowali się do zasad fair play. Puchar Burmistrza wywalczył ostatecznie Michał Walkiewicz z Przedszkola Krasnal. Wszyscy uczestnicy turnieju wyszli zadowoleni z medalami oraz upominkami. Było to niezwykłe wyzwanie dla naszych 6-latków, którzy pierwszy raz brali udział w tego typu zawodach. Obaj zgodnie przyznali, że w przyszłości chcą powtórzyć to doświadczenie i ponownie spróbować swoich sił w turnieju warcabowym. Bardzo dziękujemy organizatorom za cudowną atmosferę i wspaniałą zabawę z nutką rywalizacji.

Czytaj dalej...

Lekcja patriotyzmu w przedszkolu

W przeddzień 105 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę tj. 10 listopada br. w naszym przedszkolu wszystkie dzieci odebrały piękną lekcję patriotyzmu. Tego dnia przedszkolaki przyszły do przedszkola w odświętnych ubraniach, aby uczcić bardzo ważne święto narodowe, jakim jest Dzień Niepodległości.

Dzieci wysłuchały opowiedzianej przez wychowawczynie historii rozbiorów Polski, których dokonały Rosja, Prusy oraz Austria. Z ogromnym poruszeniem włączały się do rozmowy na temat walki o wolność naszej Ojczyzny, którą przez 123 lata toczyli żołnierze oraz zwykli obywatele. Dzieci zrozumiały, że odebranie Polakom możliwości porozumiewania się, czytania książek oraz pobierania nauki w języku ojczystym na ponad 100 lat było czymś niezwykle trudnym i przytłaczającym. Dzieci dowiedziały się również, że w wyniku podziału między zaborców Polska zniknęła z mapy Europy. Rodacy nie mogli wywieszać także symboli narodowych, takich jak flaga czy godło, gdyż wiązało się to również z surowymi karami.

W ramach zrealizowanych  uroczystości dzieci obejrzały filmy edukacyjne, dzięki którym zgłębiły temat rozbiorów Polski oraz poznały niezwykłą postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, który był jednym z najważniejszych ojców niepodległości. Ponadto dzieci układały symbole narodowe na matach do kodowania, tworzyły papierowe kokardy narodowe, śpiewały patriotyczne piosenki i układały historyjki obrazkowe.

O godzinie 11:11 ze wszystkich sal przedszkolnych rozległ się śpiew dzieci, które w pozycji na baczność odśpiewały Mazurek Dąbrowskiego. Był to bardzo podniosły moment, a także najpiękniejszy dowód miłości naszych wychowanków w stosunku do własnej Ojczyzny. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji.

Czytaj dalej...

105 lat Niepodległości

10 listopada 2023 odbyło się uroczyste spotkanie w auli naszej szkoły poświęcone rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. 11 listopada przypada 105 rocznica tak ważnego dla naszego kraju wydarzenia.

Z tej okazji klasy 7b i 7c wraz z zespołem wokalnym przygotowały  przedstawienie upamiętniające minione wydarzenia. Uczniowie przypomnieli trudną drogę jaka nasza Ojczyzna przebyła w drodze ku niepodległości. Opowiedzieli dzieje Polski od zaborów i utraty niepodległości, poprzez powstania listopadowe i styczniowe, aż do I wojny światowej, która doprowadziła do wolności i niepodległości.

 Uczniowie recytowali wiersze Cypriana Kamila Norwida i Antoniego Słonimskiego oraz zaśpiewali wspólnie piosenkę „Tu wszędzie jest moja ojczyzna” oraz „Biało-czerwone”. Występ przygotowały Panie: Katarzyna Sopyło, Celina Kraszewska oraz Milena Wiśniewska.

Czytaj dalej...