Zebrania z Rodzicami

Informujemy, że zebrania z Rodzicami odbędą się w dniach 20-21 listopada 2019 roku. Szczegółowe informacje otrzymaliście Państwo od wychowawców. Konsultacje z nauczycielami odbędą się w dniu 04 grudnia 2019 roku w godzinach od 18.00 do 19.00. Zapraszamy!

Czytaj dalej...

Pasowanie na Przedszkolaka

W dniu 15 listopada 2019 roku w naszym przedszkolu przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 1 w Malborku odbyło się uroczyste pasowanie na przedszkolaka w najmłodszych grupach Fiołków i Koniczynek. Odświętnie ubrane maluchy z kwiatowymi opaskami na głowach dały popis swoich umiejętności recytatorskich, wokalnych i tanecznych. Wszystkie bardzo się starały, aby pokazać rodzicom jak już wiele nauczyły się przez te trzy miesiące pobytu w przedszkolu. Dyrektor pogratulowała im osiągnięć i wzorowego zachowania. Dzieci złożyły przyrzeczenie a następnie zostały pasowane „ zaczarowaną kredką” na przedszkolaków. Grupa Stokrotek wręczyła maluchom złote gwiazdki i złożyła życzenia. Każdy przedszkolak otrzymał na pamiątkę – dyplom, kolorową kredkę i balonik. Na zakończenie zrobiliśmy sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie. Gratulujemy Paniom i Rodzicom takich wspaniałych dzieci!

Czytaj dalej...

11 listopada w pamięci przedszkolaków

Wszystkie grupy zebrały się, aby wspólnie wspominać ten wyjątkowy dla nas Polaków dzień – Odzyskanie Niepodległości. Najstarsza grupa 5 latków przygotowała wiersz oraz piękną pieśń „Od Morza aż do Tatr – to Polska to nasz świat, to serca mego pieśń i skarb” oraz zaprosiła młodsze dzieci do wspólnej zabawy, gdzie wspólnie ilustrowaliśmy ruchem tekst piosenki, następnie wszyscy recytowaliśmy patriotyczny wiersz „Barwy Ojczyste” Czesława Janczarskiego. Starsze grupy samodzielnie wykonały kotyliony, malowały i kolorowały flagi, młodsze grupy razem z Paniami. Tak przedszkolaki z grupy Fiołków, Koniczynek, Niezapominajek, Biedronek i Stokrotek wspólnie  wspominały Odzyskanie przez Polskę Niepodległości.

Czytaj dalej...

Kochamy Cię Polsko!

13.11.2019 r. odbył się uroczysty apel dla klas 4-6 z okazji sto pierwszej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zespół teatralny Lira pod kierunkiem Pani Edyty Hołub i grupa wokalna pod kierunkiem Pani Edyty Włodarczyk przygotowały inscenizację słowno – muzyczną pod tytułem : ” Kochamy Cię Polsko!”. Inscenizacja przypomniała uczniom najważniejsze wydarzenia z historii Polski – utraconą wolność i jej trudną drogę do odzyskania niepodległości. Mali aktorzy z wielkim przejęciem prowadzili dialogi i recytowali swoje kwestie. Zespół wokalny  włożył „całe serce” , aby jak najpiękniej zaśpiewać  przygotowane piosenki. W czasie występu aktorzy tworzyli dekoracje. Nie zapomnieli o słowach takich jak: zabory, niewola, I wojna światowa, walka, poświęcenie czy patriotyzm. Na honorowym miejscu umieścili flagę i herb Polski – symbole narodowe.

Czytaj dalej...

Sukces tenisistów!

Tegoroczne Mistrzostwa Malborka i Powiatu Malborskiego w drużynowym tenisie stołowym można uznać za bardzo udane dla zawodników reprezentujących naszą szkołę. We wszystkich czterech  kategoriach nasi uczniowie sięgnęli po medale, w tym trzykrotnie po złoto !!! W Igrzyskach Dzieci w kategorii dziewcząt SP5 reprezentowały najmłodsze zawodniczki całych mistrzostw, debiutujące na zawodach: Emilia Wiśniewska oraz Lena Filipiuk, które nie tylko świetnie poradziły sobie ze stresem ale także ze starszymi o dwa lata koleżankami zajmując ostatecznie II miejsce, zarówno w Mistrzostwach Malborka jak i w Mistrzostwach Powiatu. Bezkonkurencyjni byli natomiast chłopcy: Adrian Jasieniecki i Kacper Sulich, którzy w Igrzyskach Dzieci zdominowali pozostałe szkoły i zajęli I miejsce w Mistrzostwach Malborka i Powiatu a jednocześnie wywalczyli awans do półfinału wojewódzkiego. Podobnym sukcesem mogą pochwalić się uczniowie, którzy pod opieką Pani Aldony Jaroszewskiej walczyli w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej . W kategorii dziewcząt szkołę reprezentowały: Hanna Filipiuk i Barbara Lisiecka, natomiast w kategorii chłopców: Marcin Mierzwiński, Szymon Jankowski i Hubert Zelman. Obie ekipy wywalczyły złoty medal zarówno na szczeblu Malborka jak i Powiatu i już za tydzień będą rywalizowały w półfinale wojewódzkim o awans do wielkiego finału. Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy !!!!

Czytaj dalej...

Lapbooki

Słowo „laps” to kolana, a „book” to książka. Nazwa lapbook to jakby książka napisana na kolanach. Metoda nauki często wykorzystywana ze względu na formę i jako uatrakcyjnienie zajęć. Uczniowie klasy 5d oraz klas siódmych zbierali informacje w sieci na temat wylosowanego święta w krajach anglojęzycznych. Na lekcji wykonywali lapbooki, a potem prezentowali je w klasie. Koledzy mogli dowiedzieć się ciekawostek o takich świętach jak: Halloween, Dniu św. Patryka, Hogmanay, Bożym Narodzeniu w USA i Anglii, Wielkanocy, Dniu św. Jerzego, Walentynkach, Świętach Majowych, Memorial Day, Święcie Niepodległości w USA, Sylwestrze. Co ciekawe uczniowie doświadczyli tego jak poważnie trzeba traktować prawdziwość przekazywanych informacji. Lapbooki można podziwiać na wystawie na auli.

Czytaj dalej...

Tata Ali w grupie Stokrotek

W środę 6 listopada gościliśmy w naszym przedszkolu tatę naszej Aluni, który przedstawił nam wszystkim swój zawód kierowcy. Pan Daniel Szumski, pokazał dzieciom piękną prezentację, z której przedszkolaki dowiedziały w jakiej firmie pracuje, jakie odległości musi pokonać, ponieważ przemierza dalekie trasy przez różne kraje m.in, Niemcy, Danię, Francję, przemierza trasy lądowe oraz morskie, gdzie samochód ciężarowy musi płynąć promem.  Wszystkie przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem oglądały samochód ciężarowy – cysternę, dowiedziały się jakie materiały są przewożone w cysternie, w jaki sposób muszą zostać oznaczone, a także miały okazję zobaczyć jak wygada samochód ciężarowy od środka z miejscem na odpoczynek dla kierowcy. Przedszkolaki miały również okazję z bliska  obejrzeć i przymierzyć okulary ochronne i założyć ochronny kask. W podziękowaniu przedszkolaki wręczyły Panu Danielowi Stokrotkę oraz rysunki, które wykonały specjalnie dla Pana Daniela przedstawiające jego pracę.

Czytaj dalej...

Słońce u Fiołków

W tym tygodniu Fiołki zapoznały się z tematyką Dnia i Nocy. Zajęciom towarzyszyły swobodne wypowiedzi dzieci na temat pogody. Dzieci odtwarzały proste rytmy wg podanego wzoru, ćwiczyły grafomotorykę, rysując po śladzie kontury słońca i księżyca, a także kształtowały logiczne myślenie poprzez układanie odpowiednich obrazków adekwatnie do opowiadania nauczyciela. Nauczyły się również angielskich słówek day i night.  Wielką radość sprawiło dzieciom lepienie słoneczek z masy solnej. Z zaciekawieniem i w pełnym skupieniu wykonywały swoje przepiękne prace.

Czytaj dalej...

Rejonowy Wojewódzki Konkurs Historyczny

Do etapu Rejonowego Wojewódzkiego Konkursu Historycznego dla szkół podstawowych  zakwalifikowały się następujące osoby:

  1. Grabowski Bartosz – Szkoła Podstawowa w Tujsku
  2. Kraszewski Filip – Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. UNICEF w Malborku
  3. Więckowski Mikołaj – Szkoła Podstawowa im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Dzierzgoniu

                                                                                                                        Gratulujemy!

Czytaj dalej...

Święto Niepodległości

8 listopada 2019 r. społeczność szkolna spotkała, aby uczcić 101 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Klasa 2c  przedstawiła montaż słowno-muzyczny. Dzieci recytowały wiersze o tematyce niepodległościowej znanych polskich poetów tj. Wanda Chotomska, Czesław Janczarski czy Ryszard Przymus  („Twój dom”, „Barwy ojczyste”, „Polska”) oraz śpiewały piosenki i pieśni takie jak: „Legiony”, „Polskie kwiaty” oraz „Warszawo ma”.

Czytaj dalej...

Co to jest niepodległość?

5 listopada 2019 r. Młodsze Ambasadorki programu EPAS (Szkoła Ambasadorem Parlamentu Europejskiego, w którym ZSP3 uczestniczy od 2017r.) Klaudia Majcher, Małgorzata Protokowicz, Wiktoria Sudak – uczennice klasy czwartej oraz Kinga Godzwon i Marzena Marczuk (uczennice klasy drugiej) pod opieką Starszej Ambasadorki – nauczycielki historii Iwony Krauze udały się z wizytą do Zespołu Szkolno –Przedszkolnego nr 1w Malborku,  do grupy pięcio- i sześciolatków. Celem było przeprowadzenie zajęć o zbliżającym się Święcie Niepodległości. Było to pierwsze z zaplanowanych spotkań realizujących założenia innowacji pedagogicznej „Jestem Polakiem, jestem Europejczykiem”. Idea spotkań z małymi dziećmi – 5,6 latkami zrodziła się pod koniec roku szkolnego 2018/2019, po pierwszych zajęciach o Unii Europejskiej przeprowadzonych w Szkole Podstawowej nr 5. Z entuzjazmem do zajęć w przedszkolu podeszli też uczniowie ZSP3– Ambasadorzy programu. „Niepodległość – trudne słowo, może znaczy ono coś ważnego w naszym życiu. Kto mi wytłumaczy?” – zabrzmiały słowa piosenki, rozpoczynającej zajęcia. Słowo trudne dla przedszkolaka, ale …

Czytaj dalej...

Od ziarenka do bochenka…

Klasa zerowa brała udział w zajęciach edukacyjnych w Szkole Łacińskiej. Pani Ola opowiedziała nam  jak? gdzie? kto? przyczynia się do tego, że spożywamy świeży chleb. Dowiedzieliśmy się jakie są rodzaje zbóż: pszenica, żyto, jęczmień i owies. Następnie kto uprawia pola zbóż, potem kto zboże miele na mąkę. Później mąka trafia do piekarza, który wypieka  różnorodne pieczywo. Teraz najważniejszy fragment zajęć. Sami wyrabialiśmy ciasto i piekliśmy chlebek. Niesamowite uczucie zrobić coś samemu a na dodatek tak pyszne i zdrowe – pieczywko! Na koniec utrwalaliśmy zdobytą wiedzę, wykonując pracę plastyczną. Zapraszamy do galerii fotek…Motylki.

Czytaj dalej...

Światowy Dzień Postaci z Bajek

We wtorek – 5 listopada- w grupie „Koniczynek” odbył się Światowy Dzień Postaci z Bajek. Baśnie i bajki cieszą się wielkim powodzeniem zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Są dla wszystkich źródłem bogatych przeżyć i wrażeń, sposobem na wzbogacenia wyobraźni, a także pobudzają zainteresowania dzieci otaczającym je światem ludzi i zwierząt. Dzień ten przypomniał dzieciom jak ważne są bajki i że warto do nich powracać. W bajkach dobro zawsze wygrywa, a zło zostaje ukarane. W tym wyjątkowym dniu dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały rekwizyty z baśni oraz wysłuchały bajek – „Kopciuszka”, „Pinokia” i „Trzech małych świnek”. „Koniczynki” razem z paniami obejrzały zapomniane w dzisiejszych czasach bajki takie jak „Reksio”, „Krecik” czy „Bolek i Lolek”. Były też tańce z balonem do piosenki z „Akademii Pana Kleksa” – „Witajcie w naszej bajce”. Przedszkolaki aktywnie i wesoło spędziły ten dzień.

Czytaj dalej...

Gratulacje dla Weroniki

Z radością informujemy, że uczennica klasy 3b – Weronika Sowińska, otrzymała wyróżnienie w III Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym Szkół Podstawowych pod hasłem „Mój wymarzony Eko-robot pomaga sprzątać świat” organizowanym przez FanRobot – Nauka i Zabawa z Elbląga.  Weronice gratulujemy sukcesu i życzymy dalszych osiągnięć.

Czytaj dalej...

Niezapominajki pieką gofry

30 października w ramach zajęć dydaktycznych w grupie  Niezapominajki odbyły się zajęcia kulinarne, podczas których dzieci poznały zasady bezpiecznego korzystania ze sprzętu kuchennego, doskonaliły umiejętność posługiwania się sztućcami, uczyły się przestrzegania zasad higieny podczas przygotowywania posiłków oraz utrwalały nawyk kulturalnego zachowania się przy stole.  Dzieci pod kierunkiem Pań z wielkim zapałem kroiły owoce (winogrona, jabłka, gruszki, mandarynki, ananasa), które były smacznym i zdrowym dodatkiem do gofrów.  Po upieczeniu nastąpił długo wyczekiwany moment – wspólny poczęstunek.  Gofry wyszły przepyszne.

Czytaj dalej...