Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

1a w Szkole Łacińskiej

W środę 20 stycznia 2016 r. klasa 1 a wraz z wychowawcami udała się do Szkoły Łacińskiej. Zostaliśmy przywitani przez Panią Joannę Kloc i Panią Marzenę Gliniewicz, a następnie oprowadzeni po Mediatece. Oglądaliśmy zbiory, dowiedzieliśmy się, że wszystkie książki zostały skatalogowane i umieszczone są w odpowiednich działach. W Mediatece są też odpowiednie pomieszczenia dostosowane dla osób niedowidzących- odpowiednie klawiatury, drukarki, ksero.

Następnie uczestniczyliśmy w zajęciach profilaktycznych pt. „Stop agresji i przemocy. Pozytywny Bohater.” Warsztaty poświęcone były przeciwdziałaniu agresji i przemocy. Panie Joanna i Marzena odgrywały scenki sytuacyjne np.: dziad i krowa, harcerka i babcia, wróżka i czarownica, dwie przyjaciółki, mama i tygrysek.

Przedstawione scenki miały pomóc nam scharakteryzować pozytywne i negatywne zachowania oraz określić, kim jest prawdziwy bohater i jakie ma cechy. Podstawowym celem spotkania było wskazanie nam właściwych wzorców zachowań, postaw oraz różnorodności ludzkich reakcji i motywów podejmowanych działań.

Wszystkie zagadnienia zostały przedstawione w formie teatralnej. Po obejrzeniu scenek omówiliśmy je i rozpoczęła się dyskusja. Każdy miał możliwość wypowiedzenia się i czynnie brał udziału w zajęciach.

Za wszystko serdecznie podziękowaliśmy i udaliśmy się na kolejne warsztaty- tym razem praktyczne, których podstawowym celem był rozwój wyobraźni przestrzennej i kształcenie umiejętności manualnych- przede wszystkim motoryki małej.

Tym razem uczestniczyliśmy w warsztatach pt. „ Rekonstrukcja naczyń historycznych.” Naszym gospodarzem była Pani Beata Grudziecka.

Podczas warsztatów poznaliśmy tajniki pracy z gliną, jej właściwości, techniki jej dekorowania oraz zastosowania w średniowieczu. W części praktycznej wszyscy otrzymaliśmy glinę do samodzielnej pracy.

Z niewielkich kawałków gliny pod kierunkiem Pani Beaty wykonywaliśmy kolejne etapy pracy, wyczarowując własnoręcznie cudowne naczynia średniowieczne ( dzbanuszki, miseczki, itp.). Każda praca jest niepowtarzalna.

Wszystkie zajęcia i warsztaty w Szkole Łacińskiej były ciekawe. Był to czas wyjątkowy, radosny i pełen niezapomnianych przeżyć…

Nie była to nasza ostatnia wizyta w Szkole Łacińskiej…już w lutym udajemy się na kolejne warsztaty pt. „Od ziarenka do bochenka.”