Zapraszamy na bloga!
http://bibliotekazsp1malbork.blogspot.com/
Regulamin Biblioteki
- Z wypożyczalni mogą korzystać wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły.
- Wypożyczalnia udostępnia swoje zbiory od 15.09. do 31.05. Do dnia 31.05. wszystkie książki, czasopisma, kasety wideo, magnetofonowe, płyty CD powinny być zwrócone.
- Czytelnik odpowiada materialnie za zniszczenie, zgubienie książki.
- Czytelnik w razie zgubienia lub zniszczenia książki zobowiązany jest zapłacić sumę ustaloną przez bibliotekarza (zbliżoną do aktualnych cen).
- Czytelnik może wypożyczyć książki wyłącznie na swoje nazwisko. Nie wolno książek oddawać innej osobie, należy osobiście oddać książki do biblioteki.
- Jednorazowo można wypożyczyć dwie książki na okres dwóch tygodni, lekturę można przetrzymać jeden miesiąc.
- Biblioteka może czasowo pozbawić prawa korzystania z księgozbioru za powtarzające się przetrzymywanie książek.
- Każdy czytelnik jest zobowiązany zaznajomić się z regulaminem biblioteki i przestrzegać go.
[nggallery id=42]
Księgozbiór
Księgozbór Biblioteki SP5 na dzień 15.05.2011 r. wynosił 6.310 woluminów. Książki są kupowane, pochodzą z darów. Bibliotekarze podjęli akcję wysyłania listów do różnych instytucji z prośbą o dary książkowe. Okazało się, że wiele przy wielu wydawnictwach istnieją fundacje, które chętnie udzielają wsparcia bibliotekom.
Księgozbiór biblioteczny podzielony jest na następujące działy:
- KSIĘGOZBIÓR PODRĘCZNY – Czyt (skrót podawany obok pieczątki w książce)
- KSIĄŻKI POPULARNONAUKOWE – w znaku miejsca mają cyfry
- LEKTURY – L + cyfra oznaczająca daną klasę
- BAJECZKI WIERSZOWANE, RYMOWANKI – Bw
- BAJECZNE OPOWIEŚCI – Bo
- BAŚNIE – B
- KSIĄŻKI OBYCZAJOWE – Ob
- KSIĄŻKI HISTORYCZNE – H
- KSIĄŻKI PRZYRODNICZE – Prz
- KSIĄŻKI PRZYGODOWE – P
- KSIĄŻKI FANTASTYCZNE – F
- KSIĄŻKI PEDAGOGICZNE – Ped
- ZBIORY SPECJALNE – S
Skróty obok działów to znak miejsca, widnieje także obok pierwszej pieczątki w książce. Po znaku miejsca można określić rodzaj książki i dowiedzieć się, gdzie znajduje się w bibliotece. W bibliotece króluje Bajkowy Kufer wypełniony książkami – wystarczy wyszukać tam sobie baśń lub opowieść, by wyruszyć w czarodziejską podróż… Do części księgozbioru dzieci mają swobodny dostęp, są to działy: B, Bo, Bw, Lektury, Fantaz i książki popularnonaukowe.
Księgozbiór podręczny to encyklopedie, słowniki, leksykony, atlasy, albumy. Znajdują się one w czytelni, można z nich korzystać tylko na miejscu, nie można ich wypożyczać. Dzięki temu czytelnik ma pewność, że zawsze znajdzie je w bibliotece.
Zbiory Audiowizualne
Oprócz książek biblioteka gromadzi także dokumenty muzyczne, filmowe i elektroniczne. Są one wypożyczane przez nauczycieli do wykorzystania na zajęciach szkolnych.
Dokumenty Muzyczne
Do dokumentów muzycznych zaliczamy kaset magnetofonowe i płyty cd.
Biblioteka posiada 73 kaset magnetofonowych i 79 płyt cd. Są to nagrania utworów literackich (np. „Plastusiowy pamiętnik”, „Kubuś Puchatek”, „Pan Soczewka w puszczy”), baśnie, bajki, wiersze, muzyka klasyczna, piosenki.
Dokumenty Filmowe
Biblioteka posiada zbiór filmów utrwalonych na kasetach wideo ( 120 kaset) i płytach cd (52 płyt). Są to ekranizacje lektur, filmy dla dzieci (także w języku angielskim), filmy edukacyjne i instruktażowe.
Dokumenty Elektroniczne
Biblioteka gromadzi program
Programy Multimedialne
Do biblioteki trafiają programy multimedialne dzięki przydziałom, zakupom, darom albo dodatkom do książek lub czasopism. Biblioteka posiada 119 cd-romów. Są to encyklopedie, nauka języka angielskiego, programy edukacyjne.
Zbiory Specjalne
Biblioteka jest międzyszkolną wypożyczalnią zbiorów dla czytelnika niewidomego i niedowidzącego. W związku z tym gromadzimy książki brajlowskie, książki czarnodrukowe, książki z fonogestami i wszelkie inne materiały pomocne dzieciom niepełnosprawnym. Książki te (przede wszystkim podręczniki) otrzymujemy z Kuratorium Gdańskiego oraz poszukujemy też innych źródeł powiększania tego działu.
Książki może wypożyczyć każda szkoła z województwa pomorskiego. Należy zgłosić się do naszej placówki z pismem (ilość książek, okres wypożyczenia, osoba odpowiedzialna za książki). Niestety, nie zapewniamy transportu ani nie wysyłamy książek pocztą.
W wyniku realizacji projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego pod nazwą „Internetowe centra informacji multimedialnej w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych” biblioteka Szkoły Podstawowej Nr 5 w Malborku została wyposażona w sprzęt komputerowy, który jest udostępniany od września 2006 r.
Pozostałe informacje