Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Buongiorno Italia!

W ostatnich dniach „Fiołki” obchodziły iście włoski tydzień. Na początku zajęć zapoznały się z flagą, stolicą i mapą Włoch przypominającą buta. Dzieci wraz z nauczycielką wymieniały swoje skojarzenia na temat tego pięknego kraju, m.in. lody, cappuccino, pizza, spaghetti, włoskie sery, Pinokio, wulkany, weneckie maski karnawałowe i Alpy. Przedszkolaki w dalszej części „wyruszyły” pociągiem w podróż po Włoszech poznając najsłynniejsze zabytki takie jak Koloseum, Krzywa Wieża w Pizie, Fontanna di Trevi w Rzymie czy sławne miasto na wodzie – Wenecja. Dzieci wykonały włoskie flagi oraz próbowały zatańczyć popularny włoski taniec „Tarantella” tzw. taniec pająka. Niesamowitą radość sprawiło dzieciom mówienie po włosku – poznały takie zwroty jak: buongiorno, grazie, scusa, arrivederci, ciao, per favore, si, no.

W kolejnym dniu przedszkolaki kodowały zarówno w grupach jak i wspólnie z wykorzystaniem robota Genibot, kształtując w ten sposób umiejętność logicznego myślenia oraz rozwiązywania zagadek, problemów w kreatywny sposób. Największą jednak atrakcją były zabawy sensoryczne z zabarwionym makaronem spaghetti, a także eksperyment: wulkan z użyciem wody, sody i octu.

Ostatniego dnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pizzy. Najpierw zapoznaliśmy się z poszczególnymi etapami jej wykonania, a następnie każdy samodzielnie zrobił swoją własną pizzę z ulubionymi dodatkami. Taki poczęstunek zjedliśmy ze smakiem. Na zakończenie tego radosnego dnia wykonaliśmy prace plastyczne oraz grupowy plakat przedstawiający pizzę na tle włoskiej flagi.

Nasz włoski tydzień dobiegł końca, jednak mam ogromną nadzieję, że zdobyta wiedza zostanie w główkach dzieci na długo i kiedyś będą miały one okazję odwiedzić ten piękny kraj.