Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Ciasto pokoju

Klasa 6c przyjrzała się światu na dwóch lekcjach wychowawczych. Uczniowie zdają sobie sprawę, że świat pokoju i świat konfliktu otacza nas dookoła. Poruszone zostały ważne sprawy, dzieci z powagą odpowiadały na pytania, co mamy dzięki temu, że w naszym kraju jest pokój, a czego nie mają dzieci, których państwa prowadzą wojny.

Wiedzą, że konflikty zdarzają się wszędzie. Od ludzi zależy czy je pokojowo i za pomocą dialogu rozwiążą. Pokój kojarzy się uczniom z wolnością, bezpieczeństwem, opieką, radością, tolerancją, akceptacją, szacunkiem.

Drugą lekcję poświęciliśmy na prezentację ciast pokoju. Uczniowie zostali podzieleni na grupy i każda z nich miała przemyśleć jak można byłoby stworzyć ciasto pokoju. Pomysły były różne od prawdziwych babeczek, przez prace plastyczne, po rysunki stworzone za pomocą programów komputerowych.

Może gdyby ktoś będący w konflikcie zjadł taki kawałek tortu przepełnionego miłością, akceptacją i zrozumieniem „otuliłby” się tymi cechami i zmienił na lepsze. Zajęcia poprowadziła Pani Izabela Krotowska – wychowawczyni klasy.