Czerwiec w świetlicy szkolnej

Stało się…dobiegł końca ostatni miesiąc roku szkolnego. W czerwcu w naszej świetlicy panowała wakacyjna atmosfera, dzieci czerpały radość z możliwości częstego i dłuższego niż w poprzednich miesiącach pobytu na boisku szkolnym oraz placu zabaw. Mieliśmy przyjemność odpoczywać na zielonej trawce i łączyć to z rozrywką. Miesiąc czerwiec rozpoczyna się Dniem Dziecka,  w związku z tym, staraliśmy się uczcić ten dzień najlepiej jak potrafimy. Wspólne świętowanie z okazji Dnia Dziecka zaczęliśmy od porannych zabaw z muzyką w tle, były balony, konkurencje drużynowe, gry i zabawy z chustą animacyjną na powietrzu. W godzinach popołudniowych, wspólnie przyrządziliśmy domowy, beztłuszczowy popcorn z maszyny. Dzieci obserwowały jak gorące powietrze generowane przez urządzenie zmienia ziarno kukurydzy w charakterystycznego białego chrupka. Po uprażeniu ziarna kukurydzy, dzieci przesypywały popcorn do mniejszych miseczek i chrupały w znakomitych humorach. Uśmiech na ich twarzach był najlepszym uwieńczeniem spędzonego wspólnie czasu.

Co jeszcze robiliśmy ciekawego w świetlicy szkolnej? Rysowaliśmy kredą, barwiliśmy sól  a następnie tworzyliśmy solne obrazy. Inną ciekawą i efektywną pracą plastyczną, którą wykonały dzieci były „maki na łące”  techniką odbijania i stemplowania liści i łodyg. Dzieci pokrywały liście, łodygi farbami w różnych odcieniach zieleni, następnie odbijały strukturę liścia, łodygi na kartce. Następnie  przyklejały płatki z bibuły, jednocześnie unosząc zakończenia płatków do góry, dzięki czemu maki wyglądały bardzo realistycznie,  sprawiały wrażenie efektu 3d. Powstały przepiękne prace sprawiające wrażenie prawdziwej łąki pełnej polnych maków, które stanowiły niesamowitą dekoracje ścienną w świetlicy szkolnej. Pracę tego typu niezwykle pobudzają wyobraźnie, kreatywność, kształtują poczucie estetyki a także doskonalą ćwiczenia małej motoryki.

Dzieci miały również okazje nietypowego rysowania techniką zdrapywania, na kartach pokrytych czarną powierzchnią, drewnianym patyczkiem tworzyły swoje dzieła, a tęczowe tło ukryte pod czarną farbą pobudzało wyobraźnię, chęci tworzenia i odkrywania. Posługiwanie się cienkim patyczkiem, odrysowywanie wzorów od szablonu doskonaliło umiejętności motoryczne, manipulacyjne, ale również uczyło dokładności i precyzji. Prace tego typu rozwijają zmysł artystyczny i dają wiele radości naszym dzieciom.

Dużo radości i ekscytacji dostarczyło dzieciom wykonanie gniotka z balonów i mąki ziemniaczanej, a następnie ozdabianie (oczy, usta, nos, włosy). Dzieci wsypywały do balonu mąkę ziemniaczaną przy pomocy lejka, następnie zawiązywały balony w odpowiednim miejscu. Taka prosta zabawka rozładowuje stres, pozwala wyrzucić z siebie negatywne emocje, relaksując i wprawiając w dobry nastrój. Usprawnia ręce, gimnastykuje palce, ćwiczy obustronną koordynacje (współpraca obu rąk przy wykonywaniu zabawki) i co ważne dostarcza dzieciom dużo radności i uśmiechu. Była to zabawa i ćwiczenie w jednym.

Czerwiec był miesiącem radości, ale i niespodzianek, ponieważ do świetlicy szkolnej trafiły nowe gry, zabawki konstrukcyjne, klocki przestrzenne, z których dzieci codziennie z przyjemnością korzystały. Dzieci bawiły się i jednocześnie kształtowały umiejętność logicznego myślenia, budowania, świadomości przestrzennej, rozwijały umiejętności manualne oraz poczucie sprawczości. Dzieci miały okazję sprawdzać się w roli decyzyjnej, która ma realny wpływ na to co, za chwilę powstanie. Dzieci tworzyły wysokie wieże, bryły, fortece, mosty, pojazdy, roboty i wiele innych konstrukcji, co było idealną okazją do treningu pracy zespołowej- w której drużyny tworzyły różnego rodzaju konstrukcje, które następnie wspólnie omawialiśmy. Radość, kreatywność, szaleństwo pomysłów, okazja do wspólnej zabawy i sposób na trening cierpliwości oraz koncentracji.

W przeddzień zakończenia roku szkolnego,  w godzinach popołudniowych wspólnie z dziećmi przygotowaliśmy na świeżym powietrzu piknik z owocami i zdrowymi przekąskami. Była to idealna okazja do rozmów, refleksji i podsumowań tego co się działo w ostatnich miesiącach w szkolnej świetlicy. Dzieci chętnie dyskutowały, wyrażały swoje opinie i przemyślenia, co było cennym doświadczeniem dla obu stron.

Życzymy Naszym Świetlikom wspaniałego wypoczynku, słonecznych i bezpiecznych wakacji.

Do zobaczenia we wrześniu!