Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Dzień Flagi i 225 lat Konstytucji 3 Maja

image

Po raz dwunasty obchodzimy Dzień Flagi w naszej Ojczyźnie – 2 maja. To także Dzień Polonii i Polaków mieszkających za granicą. Uroczyście obchodziliśmy też Jubileusz 225 – lecia uchwalenia Konstytucji 3 Maja, którą powszechnie uważa się za pierwszą w Europie i drugą na świecie po Stanach Zjednoczonych.

Te ważne wydarzenia stały się dla naszej szkoły okazją do szczególnego spotkania, które przygotowali uczniowie Pani Celiny Kraszewskiej. Na lekcji religii w klasie 2b najmłodsze dzieci miały okazje poznać historię powstania pierwszej Konstytucji. – To bardzo piękne święto, jakby urodziny Konstytucji. Na urodzinach trzeba się cieszyć i świętować, trzeba kochać Polskę – wyznaje Hania. Jasiu dodał – … Konstytucja to jest ważny dokument, który pomaga ludziom lepiej żyć. Mój dziadek ma Konstytucję.

Krystian – podobało mi się przedstawienie klasy 5 c o historii Polski, dowiedziałem się, że my Polacy jako pierwsi w Europie napisaliśmy taką Konstytucję.

Oliwer i Aleks – na dzisiejszy dzień mama ubrała nas odświętnie i mamy przyczepione biało – czerwone kotyliony, jest to piękny dzień.

Jakub – Polskę trzeba kochać i szanować. Symbole narodowe takie jak godło, flaga i hymn są dla nas ważnymi znakami.

Paweł – lubię takie uroczystości, bo dużo się uczę o naszej Ojczyźnie. Polska to moja Ojczyzna, za którą trzeba się modlić. Na balkonie wywiesimy flagę.

Janek i Patryk – to był piękny apel, uczył nas historii Polski. Cieszymy się z tego święta, może pojedziemy gdzieś na majówkę.

Na zakończenie lekcji brat Krzysztof powiedział – Zawsze bądźcie dumni z tego, ze jesteście Polakami, przecież w każdym z nas bije biało-czerwone serce.

br. Krzysztof Łaszuk