W minioną sobotę w ramach zajęć koła turystycznego pięcioro ochotników z klasy 6c wraz wychowawczynią wzięło udział w bardzo ciekawym przedsięwzięciu – grze miejskiej: „Tropami wielokulturowego Malborka…”
Zabawa miała charakter podchodów, niektórzy nazywają to grą miejską lub uliczną. Wzięła w niej udział reprezentacja naszej szkoły a także cztery drużyny z Malborka i okolic. Gra oprócz zadań miała bardzo ciekawy fabularny scenariusz i ciekawe rekwizyty. Wszyscy uczestnicy „przeniesieni zostali” na czas podchodów do roku 1933, do przedwojennego Malborka, który oprócz tego, że wyglądał inaczej, to również był zamieszkiwany przez różnorodne społeczności i kultury, po których pozostały już niestety nieliczne ślady. Nie wszyscy współcześni mieszkańcy, szczególnie młodzi mają świadomość, jak ciekawi ludzie, o zupełnie innych narodowościach, religiach i kulturach tworzyli społeczność naszego miasta: Polacy, Niemcy, Żydzi, katolicy, ewangelicy, luteranie, menonici i in. I to był właśnie główny cel zabawy – praktycznie „łyknąć” nieco historii Malborka i odszukać ślady niedawnej przeszłości. Dość powiedzieć, że na początku uczestnicy musieli przejść profesjonalną odprawę celną, (gdyż Malbork leżał poza granicami państwa polskiego) odszukać w oryginalnej niemieckiej prasie ogłoszenie i wcielić się w rolę poszukiwaczy skarbów!
Zadania były niezwykle emocjonujące …, a najlepszy czas oraz rozwiązanie zagadki wykręciła drużyna z piątki i zgarnęła pierwsza nagrodę!!!!!
Zabawa została przygotowana przez dwa stowarzyszenia, Inicjatywa Aktywny Malbork oraz Stowarzyszenie im. 5 Wileńskiej Brygady AK, przy pomocy harcerzy z 3 Malborskiej Drużyny Starszoharcerskiej im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej oraz wielu innych pomocników darczyńców i wolontariuszy. Galerię zdjęć i więcej informacji można wyczytać na stronach:
https://www.facebook.com/pages/Stowarzyszenie-Inicjatywa-Aktywny-Malbork
Naszą szkołą reprezentowali: Bartek Korfel, Julia Kurzawa, Karolina Kończak, Oliwia Huzar, Dominika Dolik, opiekunem uczniów była Pani Izabela Krotowska.
Oto niektóre z zadań w opisie Pani Beaty Sawaniewskiej:
-należało udać się na ulicę Piastowską, odszukać łącznika, którego zdjęcie posiadaliśmy i wykonać zadanie; trzeba był ułożyć puzzle z czarno-białej fotografii; następnie odnaleźć ten dom na podzamczu; kolejne zadanie to odszukać, sfotografować i pokazać kolejnemu łącznikowi datę wybudowania przedsionka tamtejszej kaplicy; (trudnością dla nas było rozpoznanie budynku kaplicy)
-należało odszyfrować nazwę loży masońskiej napisaną alfabetem Morse’a; przy okazji dowiedzieliśmy się gdzie loża ta miała siedzibę
-kolejne zadanie to na ulicy 17-marca odnaleźć herb przedstawiający trzy wieże (herb Malborka); zrobić zdjęcie, odnaleźć łącznika ukrytego w samochodzie i podać tajemne hasło
-odnaleźć pomnik na danym obszarze, odczytać nazwisko na cokole, udać się do Biblioteki Miejskiej; w odpowiedniej książce odszukać, kim był ten człowiek; zrobić fotkę i pokazać łącznikowi
-mieliśmy oszacować ile kosztowały produkty do wykonania potrawy w restauracji mieszczącej się kiedyś w piwnicach Ratusza
Było niesamowicie, współpracowaliśmy razem i mobilizowaliśmy się wzajemnie do dalszego biegu; Czuliśmy się jak poszukiwacze skarbów albo Pan Samochodzik rozwiązujący kolejną zagadkę.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne wyzwania, ponieważ takie gry uliczne nie tylko bawią, ale przede wszystkim uczą.
Izabela Krotowska