Majowe Święta

W dniu 29.04. 2015 roku uczniowie klas 0-6 zebrali się w auli szkolnej. Przystrojona w biało-czerwone barwy sala gotowa była do występów z okazji zbliżających się narodowych świąt wszystkich Polaków.

Spektakl rozpoczęli uczniowie klas piątych pięknym polonezem. Następnie reporterzy klasy 5 b-Jakub Ruszkowski i Igor Gradzik pokazali wszystkim film-sondę, w której uczniowie chwalili się wiedzą na temat Konstytucji 3 Maja.

Później aktorzy z tej klasy odegrali scenkę. Wcielili się w role uczniów. Na lekcję historii przybyła do nich Pani Konstytucja. Opowiedziała im, że Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była pierwszą w Europie, a drugą na świecie po Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Obowiązywała tylko 15 miesięcy, miała jednak ogromne znaczenie. Autorami Konstytucji byli Król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj, któremu przypisuje się jej ostateczną redakcję. Konstytucja dokonywała zasadniczej przemiany przestarzałego ustroju politycznego.

Występujący podkreślili, ze maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski. W jego pierwszych trzech dniach obchodzone są w Polsce trzy ważne święta: 1 Maja – Międzynarodowe Święto Pracy, 2 Maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i 3 Maja – Święto Konstytucji 3 Maja.

Na zakończenie spotkania pięknie zaśpiewała „Gawędę o miłości ziemi ojczystej”, uczennica klasy 6b Aleksandra Tkaczyk i uczennice klasy 6a – Patrycja Fabiańska i Zuzanna Ślusarz piosenkę pt. Ja to mam szczęście”.

Prowadzący zachęcili wszystkich do uroczystych obchodów majowych świąt.

Uczniów przygotowała do występów Pani Ewa Trębas – nauczycielka historii. Uczniowie tańczyli poloneza pod kierunkiem Pani Iwony Wądołowskiej i Sabiny Orłowskiej.