Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Malbork – stąd jesteśmy

Pod koniec listopada klasa 2a wybrała się na spotkanie pt. „Pociągi” z Panią przewodnik Muzeum Miasta Malborka. Uczniowie poznali historię kolei w naszym mieście zwanym wcześniej Marienburgiem. Dowiedzieli się dokąd odjeżdżały pierwsze pociągi i dokąd można było wybrać się w podróż. Na odnowionym dworcu oglądaliśmy stare bilety kolejowe oraz umieszczone w oknach poczekalni przepiękne witraże przedstawiające herby okolicznych miast, do których docierały połączenia z naszej miejscowości. Rozwój kolei w naszym mieście przyczynił się do jego rozwoju. Powstały w nim m.in.: wytwórnia farmaceutyczna, cukrownia, słodownia i inne mniejsze zakłady oraz pierwsza gazownia i wodociągi, a także kanalizacja. Wzrosła również liczba mieszkańców Malborka. To było nasze kolejne spotkanie z cyklu „Stąd Jesteśmy”, które przybliżyło nam historię naszego rodzimego miasta i na pewno nie ostatnie…