Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Mikołajki w Fabryce Wiedzy

Tajemnicze spotkanie w Fabryce Wiedzy odbyło się 6 grudnia, w dniu imienin wszystkich Mikołajów! A kto był tym tajemniczym Mikołajem? To właśnie była zagadka numer 1 dla przybyłych fabrykantów.

Pierwsze skojarzenia prowadziły do świętego Mikołaja, lecz to był fałszywy trop… Uczestnicy podzieleni na czteroosobowe grupy mieli za zadanie, jak najszybciej po podpowiedziach prowadzących odgadnąć, o jakiego, z ponad 300 znanych z Wikipedii, Mikołajów chodzi. Lecz zadanie dla fabrykantów wcale nie było trudne. Szybko rozwiązali zagadkę. Oczywiście chodziło o Mikołaja Kopernika, który też 6 grudnia świętuje imieniny. Rok 2013 został ogłoszony Rokiem Kopernikowskim. A sam bohater, to nieprzeciętny Mikołaj, nie tylko uczony astronom i odkrywca, ale również matematyk, lekarz, ekonomista, poeta, romantyk, polityk, strateg, kartograf i tłumacz. Jego życie wypełnione studiami nad budową kosmosu, było też pełne zmian i dramatów oraz odważnych decyzji. Drugim zadaniem dla fabrykantów był test ze znajomości życia „tajemniczego Mikołaja”.

Kolejne zadania, które czekały na dzieci wymagały więcej energii i sprawności fizycznej i stopniowo nakierowywały uwagę uczestników w stronę tradycyjnego Mikołaja związanego z Mikołajkami. A więc były wyścigi mikołajkowych zaprzęgów, zawody na najlepiej zgranych „Mikołajów” i wreszcie clou spotkania: wielkie drużynowe poszukiwanie ukrytych w całej szkole bombek!

A potem żmudna praca: wykonanie z odnalezionych skarbów pięknej choinki, a na koniec niespodzianka – Rudolfowe ciasteczka z przepisem.

Poniżej zamieszczamy link strony z przepisem i opisem wykonania ciasteczek ze strony „moje wypieki”

http://www.mojewypieki.com/przepis/waniliowe-kruche-ciasteczka-z-rudolfem

Teraz zasłużona przerwa i oczekiwanie na prawdziwego Mikołaja!