Corocznie, 11 listopada, obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku, uroczysty apel z tej okazji, odbył się 8 listopada. Uczniowie naszej szkoły przygotowali i przedstawili montaż słowno – muzyczny, upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Utwory poetyckie zaprezentowane przez uczniów kl. 6c i uczniów kl. 6b oraz pieśni patriotyczne w wykonaniu szkolnego chóru, wprowadziły wszystkich w podniosły i patriotyczny nastrój. Kolejny raz przeżyliśmy wzruszenie i radość z faktu, że po 123 latach niewoli, nasza ojczyzna powróciła na mapę Europy.
Zanim nadszedł upragniony dla Polaków dzień niepodległości, 11 listopada 1918 r., kraj nasz znajdował się pod zaborami: rosyjskim, pruskim i austriackim. Przez tyle lat zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język, obyczaje, religię. Ale dzięki patriotycznemu sercu naszych pradziadków najcenniejsze wartości zostały uratowane.
Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę.
Uczennica klasy 6b Maja Józefowicz zaśpiewała pieśń patriotyczną ,,Rozkwitały pąki białych róż”. Zespół muzyczny pani Mileny Wiśniewskiej przygotował piosenkę ,,Nie martw się Polsko” Na zakończenie, wysłuchaliśmy pieśń Marka Grechuty- „Ojczyzna”.
Opowiedz nam, moja Ojczyzno, jak matka dzieciom ciekawym, o latach znaczonych blizną na wiekach chwały i sławy.
O wojach Mieszka nam powiedz, o słupach nad Odrą stawianych.
Niech niesie Twoja opowieść wiatr halny i morskie szkwały.
Matczynej ucz nas miłości, jak ojciec w życie wprowadzaj, nie żałuj serdecznej troski, za trudy szczodrze nagradzaj.
Biel śniegu i żar czerwieni, i orły dumne, piastowskie, to wieczne symbole tej ziemi najbliższej sercu, bo polskiej!
Wytłumacz nam, jak umiesz, skąd czerwień i biel sztandarów. Niech ludzie żyją tu dumnie, że taki wydał ich naród.
Janusz Szczepkowski – „Opowiedz nam, Ojczyzno”
Joanna Jasnoch, Joanna Evenden