Niebieskie Motyle są wśród nas…

02 kwietnia został uznany przez państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych jako Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jednak z uwagi na to, że w tym roku przypadł on w okresie świątecznym, przesunęliśmy wydarzenia na 03 kwietnia 2024r.

Tego dnia w naszej szkole odbył się apel w kategorii wiekowej 4-8  związany z obchodami Światowego Dnia Świadomości Autyzmu pod hasłem „Niebieskie motyle są wśród nas”. Autyzm bywa często nierozpoznany i niezrozumiany, dlatego też wiele osób z otoczenia traktuje dzieci z autyzmem jako niegrzeczne lub źle wychowane.

Nasza placówka solidaryzując się z osobami dotkniętymi autyzmem przybrała w tym dniu kolor niebieski. Nauczyciele wspólnie z uczniami  przygotowali piękne motyle które ozdobiły drzwi sal lekcyjnych.

Na auli szkoły umieszczona została wykonana tematyczna gazetka oraz dekoracja sceny niebieskie motyle. Kolejnym punktem obchodów były apele dla klas i 4-5 oraz 6-8 w wykonaniu nauczycieli i uczniów z klasy 7 A.

Na początku spotkania Pani Agata Gomułka-Zwierz przeprowadziła krótką pogadankę o obchodach Dnia Autyzmu. Następnie nastąpiło wspólne oglądanie filmu  „Autyzm” Aleksandra Schulz.

Ważną częścią apelu była scenka, którą przedstawili uczniowie klasy 7 A. Tematyka scenki była ściśle powiązana z tym jak odczuwają różne bodźce osoby w spektrum Autyzmu. Po występie została odczytana prezentacja, mająca na celu podnoszenie  świadomości uczniów na temat zaburzeń związanych ze spektrum Autyzmu.

Na koniec każde z dzieci biorące udział w przedstawieniu, wybierało serduszko i głośno czytając treść, która była na nich umieszczona przyczepiało je na tablicy korkowej. Na zakończenie nauczyciel  krótko podsumował oraz podziękował wszystkim dzieciom za udział w apelu.

Wszystkie podjęte działania miały na celu podnoszenie świadomości naszych uczniów na temat autyzmu, zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby osób w spektrum Autyzmu.

Agata Gomułka-Zwierz, Jolanta Kowalczuk-Okrucińska, Barbara Wilczkowiak