Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Pomorski Dzień Przedsiębiorczości

Uczniowie klas ósmych naszej szkoły, w dniu 18 listopada 2020 roku uczestniczyli online w Pomorskim Dniu Przedsiębiorczości, zorganizowanym przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku. Spotkania prowadzili Doradcy Zawodowi, którzy omawiali zagadnienia dotyczące lokalnego rynku pracy, wad i zalet prowadzenia własnej firmy, kwalifikacji i umiejętności pożądanych na rynku pracy, zawodów deficytowych i nadwyżkowych na lokalnym rynku pracy, dokumentów aplikacyjnych, rozmowy kwalifikacyjnej, metod poszukiwania pracy, rekrutacji online. Uczniowie uczestniczyli w dwóch blokach tematycznych. Pierwszy z nich dotyczył Umiejętności cyfrowych – spotkanie prowadził Michał Kowalczyk, trener szkolący pracowników różnych korporacji. Na początku spotkania prowadzący zwrócił się do uczestników z pytaniem ,, ile masz lat, ile chciałbyś zarabiać miesięcznie?”, następnie wyjaśnił czym są umiejętności cyfrowe. Wskazał, że do umiejętności cyfrowych zaliczamy: korzystanie z informacji danych, komunikowanie się i współpracę, umiejętność korzystania z mediów, tworzenie treści cyfrowych w tym programowanie, cyberbezpieczeństwo, własność intelektualną, rozwiązywanie problemów, myślenie krytyczne. Prowadzący opowiadał również o nowych technologiach programowania.

Kolejne zagadnienie dotyczyło odpowiedzi na pytanie: Po co Ci umiejętności cyfrowe? I tak uczestnicy dowiedzieli się, że posiadanie owych umiejętności przydaje się w pracy, w prowadzeniu biznesu, oraz tym, że jesteśmy samowystarczalni. Jak tego się uczyć? – wskazówki od trenera: wyłącz telewizor i powiadomienia na telefonie, wykorzystaj do nauki gry komputerowe, kursy online, YouTube oraz nabyte umiejętności praktyczne. Czy warto spróbować umiejętnego korzystania z YT, otóż tak odpowiedział prowadzący, ponieważ stajemy się bardziej kreatywni, komunikatywni, lepiej potrafimy zorganizować sobie pracę, efektywnie pracujemy w zespole, stajemy się bardziej odporni na stres, asertywni. Na zakończenie spotkania trener dał uczestnikom dobrą radę: ,, Próbuj i nie przejmuj się tym, co mówią inni”.

Drugi blok tematyczny dotyczył ,, Myślenia krytycznego i uczenia się”. Spotkanie poprowadził Michał Matysiak – absolwent Politechniki Gdańskiej, fotograf, przedsiębiorca, tematem przewodnim spotkania były tzw. umiejętności poszukiwania okazji oraz wybór ścieżki zawodowej.

 

D. Cybulska