Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Spotkanie z Zippim w 1a

11 grudnia na edukacji społecznej uczniowie klasy 1a po raz kolejny spotkali się z patyczakiem Zippim. „Przyjaciele Zippiego” to Międzynarodowy Program Promocji Zdrowia, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi, dobre funkcjonowanie w grupie, nawiązywanie przyjaźni, radzenie sobie z problemami i trudnościami.  Uczy dzieci jak radzić sobie z codziennymi problemami,  jak nazywać uczucia, jak o nich rozmawiać oraz jak najlepiej dobierać sposoby radzenia sobie. Poznają sposoby poprawiania własnego samopoczucia.

Program uczy dzieci:

Jak określać własne uczucia i jak o nich rozmawiać

Jak mówić to, co chce się powiedzieć

Jak słuchać uważnie

Jak prosić o pomoc

Jak nawiązywać i utrzymywać przyjaźnie

Jak radzić sobie z samotnością i odrzuceniem

Jak mówić przepraszam

Jak radzić sobie z prześladowaniem

Jak rozwiązywać konflikty

Jak radzić sobie ze zmianą i stratą, miedzy innymi ze śmiercią

Jak adaptować się do nowych sytuacji

Jak pomagać innym

Na pierwszych spotkaniach uczniowie zapoznali się z patyczakiem Zippim, oraz losami  Tiga i Lili. Rozpoznawali i nazywali uczucia: smutku, szczęścia, złości, radości, zazdrości i zdenerwowania. Uczyli się jak je wyrażać. Na dzisiejszym spotkaniu uczyli się jak uważnie słuchać, w myśl zasady :

„Jeżeli chcemy, żeby inni nas słuchali, sami musimy ich słuchać”

Na koniec uczniowie wykonali z patyczków i słomek swojego prywatnego patyczaka „Zippiego”