Sprzątanie Świata

18 września, jak co roku w trzeci weekend września Szkoła przystąpiła do akcji „Sprzątanie Świata 2015”.

Wzięli w niej udział uczniowie klas piątych i szóstych. Akcja została podzielona niejako na trzy części: zajęcia na auli, sprzątanie okolicy oraz rEKOnesans.

Zajęcia na auli przybliżyły dzieciom problematykę ochrony środowiska, segregacji odpadów oraz ideę „rEKOnesansu”.

Mottem przewodnim tegorocznej kampanii było hasło: „Wyprawa-poprawa”. Dlatego zgodnie z przesłaniem organizatorów skupiliśmy się na działaniach z zakresu edukacji gospodarki odpadowej, czyli dlaczego ważne jest: nieśmiecenie, jak prawidłowo postępować ze śmieciami, co robić, aby śmieci było mniej i na czym polega selektywna zbiórka odpadów.

Najpierw uczestnicy spotkali się na auli szkolnej, aby zmierzyć się teoretycznie z problemem „śmieci i sprzątania świata”. Tu omówili ideę akcji „Sprzątania Świata” oraz istotę tegorocznego przesłania: „Wyprawa-poprawa”. Uczyli się praktycznie segregować odpady wg instrukcji ZGKiM Malbork. Uczniowie obejrzeli również dwa krótkie filmy propagujące selektywną zbiórkę odpadów i recykling, a także uczestniczyli w konkursie między klasowym na najlepiej posegregowane odpady. Po spotkaniu na auli piątoklasiści wyruszyli w teren sprzątać wyznaczone obszary wokół szkoły. Natomiast szóstoklasiści zgodnie z tegorocznym przesłaniem udali się na rEKOnesans: część uczniów do parku Północnego, część zaś do lasu na Wielbarku. Ich zadaniem było wykonanie monitoringu środowiska, czyli praktyczne sprawdzenie czy na wybranym terenie znajdują się:

• dzikie wysypiska śmieci

• zalęgające na poboczu śmieci

• niewystarczająca ilość koszy na śmieci

• brak pojemników do segregacji

Na uczniów w lesie czekała niespodzianka: gospodarz lasu, leśniczy Artur Braun, w podziękowaniu za zaangażowanie przygotował ognisko z kiełbaskami i napoje.

Lecz na tym, akcja się jeszcze nie kończy, dla chętnych uczniów istnieje możliwość wzięcia udziału w konkursie, na najlepiej sporządzony reportaż z tegorocznej akcji Sprzątania Świata.

Koordynator Beata Sawaniewska