Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Szczepienie dzieci

Na prośbę Pomorskiego Kuratora Oświaty – Pani Małgorzaty Bielang – przekazujemy Państwu poniższe informacje. Od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Wcześniej została uruchomiona rejestracja dla uczniów w wieku 16 i 17 lat. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych.

Po zakończeniu wakacji szczepienia przeciw COVID-19 będą mogły być realizowane w trybie mobilnym na terenie placówek oświatowych. Będą je wykonywały podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień. Szczepienia będą realizowane według ustalonego harmonogramu, który obejmie także działania informacyjne w szkołach i placówkach. Dodatkowo Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia przygotowało rekomendacje dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia.

W załączeniu przekazujemy komunikat MEiN dotyczący szczepień uczniów w wieku 12-18 lat oraz dodatkowe materiały informacyjne.

Szczegółowe informacje na temat szczepień można uzyskać na stronach internetowych:

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/szczepienia-uczniow-od-12-roku-zycia

https://www.gov.pl/web/szczepimysie

https://uck.pl/news/punkt-szczepien-przeciw-covid-19-w-cs-gumed.html

oraz za pośrednictwem infolinii:

–      infolinia ogólnopolska nr tel. 989

–      infolinia UCK nr tel. (58) 727 05 05 wew. 4.

23 czerwca br. odbyła się konferencja w formie on-line dotycząca szczepień uczniów powyżej 12 roku życia. Jako prelegenci wystąpili: dr hab. n. med. Tomasz Smiatacz, profesor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych, konsultant wojewódzki chorób zakaźnych, dr hab. n. med. Joanna Renke, specjalista w dziedzinie pediatrii i immunologii klinicznej, dr Piotr Kobzdej,  Pełnomocnik Wojewody do spraw szczepień oraz Pani Małgorzata Bielang – Pomorski Kurator Oświaty.

Podczas konferencji zwrócono uwagę na istotne znaczenie szczepień dzieci i młodzieży, wskazując, że szczepionka to najlepszy sposób na przerwanie transmisji wirusa, a tym samym na powrót do życia sprzed okresu pandemii i trwały powrót do stacjonarnych zajęć w szkołach. Lekarze specjaliści – uznane autorytety w dziedzinie medycyny – przedstawili dane dotyczące badań nad szczepionką wśród dzieci. Omówili kwestie bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki, w tym w odniesieniu do dzieci przewlekle chorych. W czasie spotkania udzielono także odpowiedzi na pytania uczestników konferencji, dotyczące między innymi organizacji szczepień w szkole.

Udostępniamy  Państwu nagrania z konferencji, które można pobrać lub obejrzeć, klikając w podane poniżej linki:

Bezpośredni dostęp do video w trybie oglądania:

Bezpośredni dostęp do pliku w celu pobrania: https://kuratorium.gda.pl/pliki/20210623_video_konferencja.zip

Jest też dostępna prezentacja użyta podczas konferencji:

https://kuratorium.gda.pl/pliki/20210623_COVID-19_to_nie_grypa.pptx

Udostępniamy Państwu film na temat szczepień dzieci i młodzieży z udziałem dr hab. n. med. Joanny Renke, specjalisty pediatrii i immunologii klinicznej, przygotowany przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku.