Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Tak spędzaliśmy ferie…

W ramach Akcji „Zima w Mieście 2018” nasza szkoła  w dniach 30.01-31.01, 01.02.2018  zorganizowała dla uczniów zajęcia sportowe oraz wycieczki edukacyjne. Z tej oferty skorzystało 51 uczniów z klas I-VI oraz gimnazjum. Akcją w szkole koordynowała Pani Joanna Pichlak – wicedyrektor szkoły.

Zajęcia sportowe poprowadziła Pani Sabina Orłowska oraz  Pan Jan Ochociński. W zajęciach średnio uczestniczyło 24 uczniów z klas I-VI oraz gimnazjum. Zmagania sportowe odbywały się na hali sportowej i w salce korekcyjnej. Na zajęcia dzieci uczęszczały chętnie, z entuzjazmem przygotowywały się do zajęć i planowały sportowe zmagania. Uczestnicy sami dla siebie organizowali rozgrywki w mini piłkę nożną, unihokeja, koszykówkę, mini piłkę ręczną. Zorganizowane zostały także zabawy i gry z piłkami do zespołowych gier sportowych- mini siatkówka, ringo, „Dwa ognie”. Odbyła się  również wycieczka na kryte lodowisko miejskie, gdzie uczniowie uczyli się jeździć na łyżwach bądź doskonalili swoje umiejętności. Odbywały się także zajęcia ruchowo-muzyczne na stepach z grupą dziewcząt. Dziewczęta uczyły się organizować czas wolny z muzyką i prezentować układy choreograficzne                  ( zumba) w rytm muzyki. Uczestnicy zajęć sportowych rozwijali swoją kreatywność, zdobywali nowe doświadczenia. Doskonalili również swoje umiejętności organizacyjne, planowali aktywne i ekspresyjne działania. Nauczyli się  jak zdrowo, bezpiecznie i przyjemnie można spędzać czas wolny. Wszystkie założone przez opiekunów cele zostały zrealizowane.

Wycieczki edukacyjne zorganizowały Panie Beata Sawaniewska i Anna Jarzynka. W wycieczkach średnio uczestniczyło 27 uczniów z klas I-VI oraz gimnazjum.

 Pierwszego dnia- 30 stycznia dzieci wybrały się do  Tczewa, by aktywnie i w dobrym nastroju spędzić czas na placu zabaw w sali Honolulu: basen suchy, piłeczki, zjeżdżalnie, karuzele i itp. Uczestnicy świetnie się bawili, współpracowali ze sobą i uczyli się jak można w aktywny sposób wypoczywać w grupie- pamiętając o zasadach dobrej współpracy oraz bezpieczeństwie. Podczas zabaw ruchowych dzieci rozwijały również pomysłowość, ćwiczyły koordynacje ruchową, orientacje w  przestrzeni.

Drugiego dnia 31 stycznia dzieci wraz z opiekunami pojechały zwiedzać Gdańsk i  poznawać dawne obyczaje. Wszystkie ciekawe informacje dzieci zdobyły podczas zamówionej Lekcji muzealnej w Ratuszu pt.: „Sowie dyrdymały- herb Gdańska.” Dzieci w aktywny sposób poznały historię miasta. Uzyskały informacje na temat: osób władających miastem a także uzyskały odpowiedzi na następujące pytania: Co to właściwie jest Ratusz?, Co to jest herb? Do czego służył herb i z jakich elementów się składał ? Animator podczas oprowadzania pokazał, gdzie władze sprawowali królowie i zamożni gdańszczanie. Okazało się, że tak pięknie zdobione wnętrza skrywają bardzo ważne wskazówki-  jak być mądrym i sprawiedliwym…,  a może jeszcze jakieś tajemnice pozostały nieodkryte… nigdy nic nie wiadomo. Jednym słowem uczestnicy tej wyprawy stali się na jeden dzień archeologami-  poznali  historię herbu Gdańska, odkryli różne informacje na temat Ratusza Głównego Miasta Gdańska, a to wszystko było możliwe również dzięki interaktywnemu zwiedzaniu muzeum.

W czwartek 1 lutego dzieci udały się do Elbląga do Multikina. Tam obejrzały bardzo wzruszającą bajkę  pt. „FERNANDO”.

Z relacji uczestników zajęć sportowych jak i wycieczek edukacyjnych wynika, iż był to wspaniale spędzony czas, w miłej atmosferze, aktywnie i bezpiecznie.