Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

„Wiosenne Fitnes Academy” – i o to chodzi!

Paraspartakiada z imprezy na imprezę jest poszerzana o nowe formy i pomysły. A to za przyczyną  niepowtarzalnych przeżyć naszych odbiorców, którzy biorą udział w zawodach sportowych, konkursach, zajęciach i innych atrakcjach integracyjnych. Nikt tak jak oni nie potrafi się cieszyć z każdego drobnego gestu i wydarzenia, w którym uczestniczą. Ekipa środowiskowego Domu Samopomocy w Malborku po poprzedniej imprezie przesłała dziękującego e – maila o treści:  „Było naprawdę super, nasi uczestnicy czuli się jak wyczynowi sportowcy :)”.  I o to nam przecież chodziło…

Dlatego grupa przygotowująca kolejne spotkanie obmyślała specjalne zajęcia połączone z wieloma dodatkowymi clou, aby stworzyć klimat wspólnoty, łamiąc bariery mentalne. Najważniejsze jest to, że kolejni współorganizatorzy z entuzjazmem, zrozumieniem i zaangażowaniem deklarują aktywny udział w każdej takiej jednoczącej imprezie. Uśmiech i wdzięczność naszych sportowców pokazują jak bardzo są spragnieni tych spotkań, gdzie mogą bawić się na równi z innymi. Tym razem część sportowo-rekreacyjną Fitnes Academy przygotowały niezawodne Pani Sabina Orłowska i Pani Iwona Pałka. Otwarte na integrację, tak by każdy mógł wybrać coś dla siebie, przeprowadziły obwód ćwiczebny i na rozruszanie zaproponowały zumbę. Wielka radość, fantastyczny taniec i pozytywna dawka energii. Wszak zumba zawiera w sobie elementy tańca i aerobiku. Choreografia Zumby łączy hip-hop, soca samba, salsa, merengue, mambo, sztuki walki, oraz elementy Bollywood i tańca brzucha. Niczym w reklamie szamponu – wiele w jednym, do wyboru, do koloru. W związku z sukcesami naszych skoczków na  XXIII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018, które odbyły się w południowokoreańskim Pjongczangu były ćwiczenia symulujące sporty narciarskie. Był bieg narciarski- techniką narciarską i biegową, bieg długodystansowy, biathlon.

Rozruszaliśmy się i poprawiliśmy swoje samopoczucie, i zatańczyliśmy co nam w duszy grało. W trakcie spotkania ponownie dołączyliśmy do 25 milionów użytkowników Endomondo i uwolniliśmy swoje endorfiny. Bo możemy zamienić pokonane przez siebie kilometry na wsparcie finansowe dla dzieci o specjalnych potrzebach. To ekstra uczucie tworzyć jedność i popierać inicjatywę, która łączy wszystkie aktywne osoby w realizacji tak szczytnego celu. Zapoczątkowaliśmy też zajęcia sportowe, przygotowujące naszych podopiecznych do podsumowującej Spartakiady Integracyjnej, która planowana jest na drugą połowę maja. Stąd wyścigi rzędów, konkurencje zręcznościowe, zabawy taneczne, chusty animacyjne, mega skakanki i szarfy – cały przekrój bajecznie kolorowych, profesjonalnych  pomocy, posiadaniem których może pochwalić się szkoła.

Panie: Katarzyna Lachowicz i Katarzyna Sopyło w ramach prac przygotowujących do imprezy wykonały gadżety plastyczne. Nie bez znaczenia jest rola Pani Ani Jarzynki, której konferansjerka i „ogarnięcie” porządkowe podopiecznych zasługuje na szczególne wyróżnienie. Jak zawsze na medal spisały się przedszkolaki Pani Ewy Nadolnej. Bijąca od dzieci niekłamana radość i ich  fascynującą  osobowość, są jak promyk wiosennego słońca. Przekazane przez  Pana Marka Charzewskiego – Burmistrza Miasta Malborka kredki, odbierały z taką duma jakby to były  drogocenne trofea. W fanty i nagrody wspomogli nas Pani Joanna Mroczek-Jalowska z malborskiego sklepu Barometr Szkoła zaś ofiarowała każdemu uczestnikowi medal, zwyczajowo już – tylko z pierwszym miejscem, a drużynom okolicznościowe puchary.

Jednak za główny obowiązek uznajemy to, że należy wspomnieć o tych, dla których była to wyjątkowa lekcja wychowawcza i niepowtarzalna okazja do integracji. To nasi uczniowie-wolontariusze z różnych klas. Różnorodność obszarów społecznych, w których pracują wolontariusze w trakcie imprezy, pojawiające się nowe role  i funkcje, które mogą pełnić sprawiają, że to swoiste „przenikanie światów” staje się naturalne. „To co płynie z głębi serca, nie wymaga wysiłku” (B. Hellinger), każdy z wolontariuszy okazuje się być osobą taktowną, z ogromnym poczuciem empatii. I nie jestem jedyną w takiej ocenie jakości ogromnego serca dla podopiecznych o specjalnych potrzebach. Tak trzymać! Bo to już nie kropla dobroci a hektolitry dobra.

Ps. Trzeba by być poetą i trzeba by słów wielkich, żeby podziękować za osobiste zaangażowanie, profesjonalizm, znakomitą organizację i przebieg spotkania nauczycielom i opiekunom. Cieszę się, że zawsze mogę liczyć na pomoc osób, które swoje zadania realizują z takim zapałem. Dzięki tak dobrym ludziom wiemy, że istnieją wciąż wartości, o których inni już nie pamiętają i których innym brak. Dziękuje Pani Iwono J.

Barbara Hackiewicz – koordynator paraspartakiady