Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Wycieczka do biblioteki UG

Dnia 9 maja 2024 roku w ramach  XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek uczniowie klasy 6a i 6b z wychowawczyniami Panią Agnieszką Kęsik-Byber i Izabelą Krotowską wybrali się na  wycieczkę do Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku, dzięki zaproszeniu rodzica i pracownika biblioteki – Pani Łucji Gasik.

Najpierw pracownicy biblioteki głównej przywitali nas i zaprosili uczniów na warsztaty. Zadaniem każdego ucznia było wykonanie napisu i dekoracji na płóciennej siatce. Wszyscy otrzymali matrycę  z napisem : „ Biblioteka miejsce na czasie” i wykonywali dekoracje na swoich torbach. Dzieci wykazały się ogromną pomysłowością. Ręcznie wykonana przez nich torba stałą się ich własnością.

Po warsztatach przewodnik zaprowadził młodzież na pokaz Zbiorów Specjalnych poświęcony historii rowerów pt. „ Bicykle, Welocypedy, Rowery”. Uczniowie mogli zobaczyć jak ewoluował rower od początku jego powstania do dzisiaj. Mieli możliwość również obejrzeć stare księgi z ilustracjami welocypedów.

Następnie przewodnik pokazał dzieciom różne sekretne miejsca w bibliotece, które na co dzień nie są dostępne dla gości, m.in. pracownię digitalizacji, kapsułę, salę audio, dział komiksów.

Później pojechaliśmy zwiedzić Gdańsk i jego Stare Miasto.

To była wspaniała wycieczka. Na pewno na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów. Wizyta w bibliotece odbyła się w serdecznej pełnej miłych wrażeń atmosferze. Dla szóstoklasistów była to pierwsza, ale na pewno nie ostatnia wizyta w uniwersyteckiej bibliotece.