Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Z Malborka do Afryki

5 grudnia w ramach projektu – „Od marzeń do sukcesu” gościliśmy Bożenę Szalkiewicz siostrę Zakonu Sióstr Franciszkanek – Misjonarkę Maryi, pielęgniarkę z zawodu. Siostra Bożena została misjonarką łącząc ogromne marzenie poznawania świata z umiłowaniem człowieka i pragnieniem niesienia pomocy najuboższym.

Na spotkaniu poznaliśmy niezwykłe zwyczaje afrykańskich plemion, zobaczyliśmy na slajdach egzotyczne miejsca. Nauka życia w Afryce wymaga ogromnej determinacji, odwagi i serca. Siostra leczyła chore dzieci, pomagała ich matkom. Razem z innymi misjonarkami organizowała punkty medyczne w chatkach ze słomy, bez wody i prądu. Praca siostry trwała czasami całą dobę. Oprócz leczenia chorych na malarię prowadziła szeroką profilaktykę, aby ta śmiertelna choroba nie rozprzestrzeniała się na innych. Prowadziła również Domy Małego Dziecka, opiekowała się setką niemowląt do momentu ukończenia przez nie pierwszego roku życia. Dowiedzieliśmy się, że siostry misjonarki prowadzą również bibliotekę, uczą dzieci języka arabskiego i francuskiego. Uczestnicy spotkania zadawali gościowi wiele pytań m.in. pytały czy do dzieci z Senegalu przychodzi św. Mikołaj, jakie święta dzieci obchodzą, jak wygląda ich nauka w szkole, jak wygląda codzienny dzień z życia siostry. Na zakończenie spotkania próbowaliśmy zaśpiewać piosenkę w języku dzieci z Senegalu. Gościa pożegnaliśmy bukietem kwiatów. Umówiliśmy się z siostrą na następne spotkanie.

[nggallery id=178]