29 października uczniowie klasy 1a udali się do Muzeum Zamkowego na kolejne zajęcia edukacyjne z cyklu „Śladami wielkiego Mistrza”. Temat zajęć brzmiał „Czy to prawda, że nasz zamek zbudowano z błota?”
Uczniowie dowiedzieli się z czego była wykonana średniowieczna cegła. Poznali nazwy cegieł: cegła profilowana to „kształtka”, a zwykła cegła to „palcówka”. Wyjątkową , nadającą pewien matematyczny, figuralny rytm była cegła glazurowana, którą wykorzystywano to układów wzorów na murach.
Nie bez znaczenia był układ cegieł w murze, do którego wykorzystywano cegłę profilowaną i glazurowaną. Uczniowie po wyrobieniu własnych glinianych cegieł układali je w określonych przez prowadzącą zajęcia Ewę Kasprzyk rytmach: wozówka, główka, wozówka itd. Rytm ten był zgodny z wątkiem gotyckim i wedyjskim, który bez żadnych problemów był przyswojony przez naszych pierwszaków. Te architektoniczne wzory zostały utrwalone poprzez zajęcia plastyczne prowadzone przez Panią Ewę. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie oprowadzając po zamku swoje rodziny i gości zaskoczą ich wskazaniem ceglanych wątków z rozróżnieniem na cegły profilowane i glazurowane oraz wskażą nietypowe ich wzornictwo.
Historycznym wydarzeniem było zobaczenie kolejnego etapu wyklejania figury Madonny z dzieciątkiem Jezus i jej sukni. Zobaczyliśmy na własne oczy proces zdobienia złotą mozaiką szaty Madonny. Do tej pory jej wizerunek mogliśmy oglądać tylko na banerze. Niedługo zobaczymy końcowy efekt. Choć zdjęcia są mało efektowne jest to niewątpliwie dla nas wielkie, historyczne wydarzenie.
Po zajęcia praktycznych czekała na nas wspaniała niespodzianka. Pani Małgosia Osuchowska zprosiła nas na gorącą, pyszną czekoladę do swej „Piwniczki”. Grzaliśmy się przy kominku, pijąc gorącą czekoladę w przepięknej, średniowiecznej aranżacji. Pani Gosiu! Dziękujemy!