5b czyta Koniczynkom

Czytanie książek to jedna z największych przyjemności w życiu. Wprowadza w świat przygód, historii i bajek, dzięki którym marzenia i sny stają się bogatsze i bardziej kolorowe.  Ciekawe opowiadania czy niesamowite legendy i baśnie pobudzają wyobraźnię dzieci i młodzieży. Pozwalają także w nieograniczony sposób odbywać podróże po całym świecie, a nawet kosmosie. Bohaterami opowiadań czy bajek dla dzieci są dzielni rycerze i piękne księżniczki, żyjące za siedmioma górami, za siedmioma rzekami. W literaturze dziecięcej równie często spotkać można postać, która jest bliska sercu każdego czytelnika, z którą każdy może się identyfikować, która przeżywa przygody podobne do codziennych sytuacji dzieci i rozwiązuje problemy, z którymi spotkać się może nawet mały przedszkolak. Takie przygody przeżywa właśnie Kicia Kocia, mała bohaterka książek dla dzieci autorstwa pani Anity Głowińskiej. Jej codzienne życie, zdarzenia, które ją spotykają i kłopoty, w które czasami wpada, są znakomitą kanwą do nawiązania rozmów z dziećmi o radzeniu sobie w trudnych lub zaskakujących sytuacjach. Uczniowie i uczennice klasy 5 b, pod opieka Pań: Mileny Zwierz i Ewy Worożańskiej, postanowili przedstawić naszym małym Koniczynkom postać Kici Koci oraz jej przygody. Od grudnia, w cotygodniowych spotkaniach z dziećmi, chętni chłopcy i dziewczynki z 5 b, zasiadają wspólnie z Koniczynkami na dywanie, by zanurzyć się w świecie Kici Koci, jej rodziny i przyjaciół. Każda przeczytana książeczka jest podstawą do rozmowy, którą z maluchami przeprowadzają potem starsi koledzy. Przedszkolaki słuchają z zainteresowaniem każdej historyjki i bardzo chętnie biorą później udział we wspólnej rozmowie na jej temat. Dzielą się swoimi spostrzeżeniami na najróżniejsze, ciekawiące je problemy, od tego, gdzie schować się podczas burzy, aż po propozycje, co robić, kiedy się choruje i trzeba tak strasznie dłuuuuugo leżeć w łóżku, aby wyzdrowieć.

            Przed każdym spotkaniem, Pani Milena i Pani Ewa przygotowują z wybraną grupą uczniów 5 b książeczki o Kici Koci i tematykę, która poruszana będzie w rozmowie z dziećmi. Chłopcy i dziewczynki, prowadzący spotkanie, dbają o każdy jego szczegół, przygotowując np. wesołe opaski z wizerunkiem bohaterki czytanych książeczek. Koniczynkom bardzo się te spotkania podobają, czekają na nie z niecierpliwością cały tydzień i opowiadają o nich w domu rodzicom. Dzięki temu, ostatnio w progi naszego przedszkola zawitała szydełkowa Kicia Kocia wraz ze swoim domkiem. Wykonała ją jedną z naszych wspaniałych mam: mama Stasia, Pani Kasia, której z całego serca serdecznie dziękujemy. Maskotka będzie honorowym gościem na każdym spotkaniu czytelniczym z klasą 5 b i Kicią Kocią. Dzięki niej, będzie nam przyjemniej słuchać o przygodach małej kotki i wyobrażać sobie, że przeżywamy je razem z nią.

            Dziękujemy klasie 5 b oraz nauczycielkom za piękne przygotowanie każdego spotkania i wzbogacanie o nowe doświadczenia czytelnicze naszej grupy Koniczynek. Przedszkolaki z radością witają starszych kolegów i koleżanki w swojej sali i w podziękowaniu za ciekawe historie, obdarowuja ich drobnymi upominkami na pożegnanie, same również zostając obdarowane pysznym poczęstunkiem.

            Zapraszamy na fotorelacje z kilku pierwszych spotkań przedszkolaków z Kicią Kocią. My już cieszymy się na następne spotkania z klasą 5 b i nie możemy doczekać się kolejnych przygód małej bohaterki czytanych przez nich książek.