Podopieczni Fundacji „Szkoła Otwartych Serc” w dniu 27 października 2019 roku ruszyli na zwiedzanie Gdyni. Pierwszą atrakcją małych turystów było Akwarium Gdyńskie, w którym podziwialiśmy świat wodny i jego mieszkańców. Kolorowe rybki zachwyciły dzieci, koiły im zmysły, zwłaszcza wzroku. Drugą atrakcją było wejście i spacerowanie po żaglowcu „Dar Pomorza”, który cumuje przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Dzieci przez moment poczuły się jak Sindbad-Żeglarz, który opłynął wszystkie morza i oceany. Uczniowie widzieli ogromne żagle, liny oraz maszynownie. Poznali życie codzienne na żaglowcu, zwiedzili również kajuty, messe oraz mostek kapitański.
27 października grupa uczniów i rodziców z klasy 7c wraz z wychowawcą nietypowo spędziła niedzielne popołudnie. Tego dnia odbył się bieg charytatywny dla Reksa. Od lat nasza szkoła wspiera Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt „REKS”, które pomaga bezdomnym psom i kotom w Malborku i okolicach. Swoim uczestnictwem chcieliśmy pokazać, że pomaganie zwierzętom jest bliskie naszym sercom. Przebiegliśmy i przeszliśmy 5 km, w nagrodę otrzymaliśmy pamiątkowe medale, z których jesteśmy dumni. Na trasie spotkaliśmy panią Iwonę Pałkę oraz Kingę z klasy 7a. Z uśmiechem na ustach i lekko zmęczeni wróciliśmy do domów. To był dobry czas.
Z radością informujemy, ze nasza drużyna piłkarska w XX edycji Turnieju – Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku – zajęła II miejsce. Oto nazwiska piłkarzy: Filip Chmielewski, Igor Lewandowski, Wojciech Nawrot, Paweł Obrośliński, Jan Pindel, Miłosz Pyrzyński, Dawid Rekowski, Alan Rojewski. Zawodników dopingował trener – Pan Jan Ochociński. Gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze rozgrywki.
W czwartek 24 października do grupy „Koniczynek” przyszedł bardzo interesujący gość pan Karol – tata Ignasia, który jako pierwszy zgłosił się do zaprezentowania swojego zawodu dzieciom. Pan Karol jest inżynierem utrzymania ruchu – naprawia urządzenia podczas produkcji papieru. Jego strój zrobił ogromne wrażenie na dzieciach. Każde dziecko chciało chodź na chwilkę przymierzyć kask, rękawice, maskę i kombinezon. Zawód ten wymaga bardzo dużej wiedzy oraz doświadczenia. Nasz ekspert opowiedział dzieciom o swojej pracy w bardzo dużej fabryce papieru. Od dziś dzieci już wiedzą, iż ze starych gazet można otrzymać nowy czysty papier do rysowania. Zachęcił dzieci do zbierania makulatury. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Dzieci w podziękowaniu za odwiedziny i przeprowadzenie interesujących zajęć wręczyły Panu Karolowi piękny kolorowy dyplom. Wszystkich rodziców, którzy zachcieliby opowiedzieć dzieciom o swoim zawodzie, zainteresowaniach czy hobby serdecznie zapraszamy do współpracy ( jesteśmy otwarte na Państwa propozycje, temat i termin prezentacji ustalimy wspólnie). Pamiętajmy, że to co dla nas dorosłych jest szarą codziennością, dla dziecka może być ciekawą „przygodą”.
W piątek 18 października odbyły się urodzinki Weroniki, Mikołaja oraz Wojtka. Uroczystość rozpoczęła się od magicznego „Sto lat”, złożenia życzeń urodzinowych oraz wręczenia prezentów. Tego dnia nasi wspaniali solenizanci byli najważniejsi i w związku z tym decydowali w jakie zabawy integracyjne będą bawić się wszystkie Niezapominajki. Weronika, Mikołaj oraz Wojtek losowali także hasła do gry ,,Kalambury’’, podczas której było duuużo śmiechu. Na zakończenie wszystkie dzieci udały się na poczęstunek. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
W dniach 15 i 16 października br. w Przedszkolu nr 1 w Malborku odbyły się zajęcia w ramach akcji profilaktycznej „Bezpieczna droga do przedszkola”. Działania edukacyjne miały na celu kształtowanie bezpiecznych zachowań wśród przedszkolaków, jako uczestników ruchu drogowego. Piętnastego października na szkolnej auli asp. Pani Sylwia Kowalewska z KPP w Malborku podczas wykładu opartego na kolorowej prezentacji zaznajomiła najmłodszych z najważniejszymi zasadami bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przedszkolaki zapoznały się także z podstawową pozycją obronną podczas ataku agresywnego zwierzęcia. Po zajęciach dzieci udały się na szkolne podwórko, gdzie czekała na nie niespodzianka – policyjny radiowóz. Mogły one obejrzeć pojazd w środku oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Następnego dnia na przedszkolaki czekały kolejne atrakcje. Dzieci odwiedzili funkcjonariusze Straży Miejskiej w Malborku oraz animator sklepu „Mrówka”. Tematem spotkania było zapoznanie najmłodszych z zasadami bezpieczeństwa oraz zachęcanie do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku, ale także w trakcie dnia. Przedszkolaki mogły bliżej przyjrzeć się pracy Strażnika Miejskiego oraz zapoznać się z radiowozem tej formacji zaparkowanym na szkolnym podwórku. Dzieci miały możliwość użycia stacji do rozmowy z dyżurnym Straży Miejskiej oraz mogły samodzielnie uruchamiać sygnały świetlne i dźwiękowe dostępne w radiowozie. Na koniec zajęć wszystkie przedszkolaki zostały wyposażone przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej i pracowników sklepu „Mrówka” w kolorowe odblaski oraz wykonały z gośćmi pamiątkowe zdjęcia.
18 października 2019 roku Gabriel Zyrazdobywca I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pod tytułem „Lokalni Nieprzeciętni” – odebrał główną nagrodę ufundowaną przez Wydawnictwo Literatura w „MEDIATECE” Malbork. Wielkie gratulacje dla naszego kolegi.Życzymy dalszych sukcesów w konkursach plastycznych – koledzy i koleżanki z klasy 2″b” wraz z wychowawcą Joanną Pietkiewicz.
We wtorkowy, piękny i słoneczny poranek udaliśmy się na wycieczkę do Muzeum Zamkowego w Malborku. Po przywitaniu się z naszym przewodnikiem- Panem Arkadiuszem, wędrowaliśmy śladami Wielkiego Mistrza Zakonnego. Poznaliśmy budowę zamku oraz wiele ciekawostek z życia Krzyżaków. W północnym skrzydle Zamku Wysokiego widzieliśmy refektarz, a w zachodnim zwiedzaliśmy kuchnię, jadalnię oraz kancelarię wielkiego komtura oraz skarbnika zakonnego. W Zamku Średnim najbardziej podobało nam się Muzeum Bursztynu, posiadające największy i najbardziej unikalny zbiór wyrobów z bursztynu w Polsce. W tej części zamku widzieliśmy również największą salę, czyli Wielki Refektarz, który był w stanie pomieścić do 400 rycerzy, było to miejsce spotkań ważnych osobowości, jak i licznych biesiad i zabaw. Wycieczka bardzo nam się podobała i mamy nadzieję, że jeszcze nie raz spotkamy się z Panem Arkiem na zajęciach w Muzeum.
W minioną środę 16.10.2019 roku odbyły się Mistrzostwa Powiatu Malborskiego w drużynowym badmintonie. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z rocznika 2005 Filip Rados oraz Hubert Zelman. Chłopcy w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej po zaciętych meczach z zawodnikami SP3 oraz SP2 zajęli ostatecznie I miejsce i uzyskali awans do Półfinału Wojewódzkiego, który dwa dni później odbył się w Kwidzynie. Mimo dużo mniejszego doświadczenia od swoich kolegów ze szkół powiatu kwidzyńskiego nasi reprezentanci dzielnie walczyli o każdy punkt i ostatecznie zajęli II miejsce!!! Ogromne gratulacje!!!!
W dniu 9.10.2019 roku odbyły się Mistrzostwa Malborka i Powiatu Malborskiego w sztafetowych biegach przełajowych. Naszą szkołę reprezentowały dziewczynki i chłopcy w ramach Igrzysk Dzieci jak również w kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Wszystkie cztery reprezentacje spisały się bardzo dobrze. Dziewczynki młodsze zajęły II miejsce w Malborku i III miejsce w powiecie malborskim. Na uwagę i szczególne uznanie zasługuję fakt iż naszą szkołę reprezentowały w dużej mierze zawodniczki z rocznika 2009, dla których był to debiut reprezentacyjny w barwach szkoły, i które na początku swojej kariery sportowej musiały zmierzyć się ze starszymi koleżankami z rocznika 2007. Dziewczęta spisały się fantastycznie!!! Ogromne brawa należą się również młodszym chłopcom, którzy w swojej kategorii nie tylko zajęli I miejsce w Malborku ale również nie pozostawili szans innym szkołom z powiatu malborskiego wygrywając również na tym szczeblu i zajmując I miejsce uzyskali awans do Finału Wojewódzkiego. Podobnym sukcesem mogą pochwalić się dziewczęta z rocznika 2005-2006 , które były najlepsze w kategorii dziewcząt w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Bezkonkurencyjne biegaczki naszej szkoły zajęły I miejsce w Malborku i w powiecie malborskim i również otrzymały awans do Finału Wojewódzkiego. Na podium nie zabrakło także chłopców starszych, którzy w roczniku 2005-2006 w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej zdobyli II miejsce w Malborku i II miejsce w Powiecie minimalnie ocierając się o awans do finału wojewódzkiego. Wszystkim zawodnikom gratulujemy wspaniałych wyników i życzymy dalszych sukcesów!!!!
Grupa Stokrotki od dwóch lat bierze udział w akcji wymiany pocztówkowej pomiędzy przedszkolami. Dzięki temu poznajemy różne przedszkola z różnych regionów Polski. Akcja polega na przesyłaniu pomiędzy przedszkolami pocztówek, różnych prac, listów i jest znakomitą okazją do zapoznania się z innymi regionami Polski. Pocztówki jakie otrzymujemy umieszczamy na mapie Polski poznając i utrwalając wiedzę na temat miast, pięknych regionów i zabytków naszej pięknej Polski. Sprawdzamy odległość miast od Malborka. Takie zajęcia to prawdziwa lekcja geografii w praktyce. Otrzymaliśmy pocztówki m.in. z naszej stolicy Warszawy, Lublina, Olsztyna, Gdyni i wielu innych malowniczych miast.
W naszej szkole w środę 16 października 2019r. odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu z Fizyki. Uczniowie klas ósmych stanęli do udziału w zmaganiach z zadaniami. Do etapu rejonowego awansował Maksymilian Kuchenbecker z klasy 8b.Gratulujemy wszystkim uczestnikom uzyskanych wyników, a Maksymilianowi życzymy dalszych sukcesów.
We wrześniu oraz październiku obchodziliśmy w naszej grupie urodzinki Ady, Hani, Kingi, Ksawerego oraz Alka. Ten radosny dla naszych przedszkolaków dzień zawsze rozpoczynamy od odśpiewania tradycyjnego sto Lat, złożenia życzeń i wręczenia prezentów. Tej uroczystości towarzyszyły wspólne gry, zagadki, zabawy z kostką. Każdy z nas mógł w tym dniu zaprezentować dowolny taniec ze wstążką przed naszymi solenizantami. Obdarowali oni rówieśników uśmiechniętą buźką. Nie zabrakło dobrej zabawy, tańców i zadań. Urodzinki w naszym przedszkolu obchodzimy z myślą o zdrowym odżywianiu, dlatego poczęstunek urodzinowy składa się przede wszystkim z owoców i słodkiego akcentu jakim są babeczki, które dzieci przygotowują w domach z rodzicami.
We wrześniu rozpoczął się cykl zajęć „Z językiem angielskim dookoła świata”, adresowanych do uczniów klas pierwszych i drugich. Tematyka zajęć przybliża dzieciom kraje anglojęzyczne, ich kulturę i obyczaje a celem zajęć jest rozwijanie w uczniach postawy ciekawości, otwartości i tolerancji wobec innych kultur. Podczas zajęć uczniowie „zwiedzać” będą kraje, w których język angielski jest językiem podstawowym (Anglię, Szkocję, Walię, Irlandię Północną, Stany Zjednoczone Ameryki, Kanadę, Australię). Poza odgrywaniem scenek, zabawami w kręgu, czy nauką piosenek, dzieci poznają nazwy stolic, flagi i symbole wybranych krajów anglojęzycznych oraz dowiedzą się jak obchodzone są ważniejsze święta. Właśnie zakończyliśmy podróż po Anglii. Dzieci pożegnały Królową Elżbietę II wraz z jej strażnikami, Big Ben’a, London Eye, budowały most przy piosence „London Bridge is falling down” i skosztowały tradycyjnej herbatki w angielskim stylu z dodatkiem mleka. W naszej podróżny towarzyszyć będą dzieciom paszporty, w których pojawiać się będą nazwy odwiedzanych państw.
W dniu 21.10.2019 r. w naszej szkole gościła Pani Izabela Bełcik – wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski i Europy w siatkówce. Uczniowie klas 6, 7 i 8 spotkali się na sali gimnastycznej, by przyglądać się i kibicować szkolnym miłośnikom siatkówki, którzy brali udział w lekcji wychowania fizycznego z Mistrzynią. Prowadzący spotkanie przedstawili Gościa, opowiedzieli o wielu sukcesach Pani Izabeli. Jesteśmy dumni, ze jest ona rodowita malborką i że to właśnie w naszym mieście stawiała pierwsze kroki w tej dyscyplinie sportu. Swoją karierę rozpoczęła w Klubie Jurand Malbork, w 1997 roku przeniosła się do SMS PZPS Sosnowiec i tam pozostała przez dwa lata. Jej kolejnym klubem była Energa Gedania Gdańska z którym związała się do 2004 roku. Później trafiła do Nafty-Gaz Piła, by po dwóch latach grać pod skrzydłami Muszynianki Muszyny. W 2010 roku została zawodniczką Atom Trefl Sopot. A od 2015 roku grała w barwach Chemika Police. Zebrani mieli możliwość zadawania wielu pytań Pani Izabeli. Dowiedzieli się, że za najlepiej rozgrywającego na świecie siatkarza uważa Fabiana Drzyzgę. Zawodniczka zwierzyła się uczniom, że wielokrotnie myślała o rezygnacji z siatkówki, podkreśliła, że tak jak każda dyscyplina sportu, wymaga ona wiary w swoje możliwości, systematyczności, wytrwałości. Mimo wielu kontuzji, Pani Iza uparcie trenowała siatkówkę prawie 26 lat. Mistrzyni dodała, że ważny jest cel, który przed sobą stawiamy i miłość do tego co robimy – „Siatkówkę trzeba kochać, lubić, czasami można się z nią pokłócić, ale zawsze należy się z nią pogodzić”.