Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Dwudziestolatka

„Są miejsca, czasy i ludzie, których się nie zapomina”, w piątek – 15.03.2013 – nasza szkoła świętowała swoje dwudzieste  urodziny. Pierwszy dzwonek zabrzmiał w murach szkoły 14.09.1992r. Jubileusz postanowiono zorganizować wiosną, bo to najpiękniejsza pora roku dla tak młodego wieku! Szkoła z tej okazji przybrała odświętny wygląd.

Na uroczystość przybyli znamienici goście: przedstawiciele władz miasta i oświaty, dyrektorzy szkół i przedszkoli oraz placówek kulturalno-oświatowych, ksiądz proboszcz, przewodniczący Rad Rodziców, Rada Szkoły, byli pracownicy i absolwenci szkoły.

O godzinie dziesiątej uczniowie klasy integracyjnej Vb rozpoczęli uroczystość, tańcząc tradycyjnego poloneza. Prowadzący Urszula Zelman i Bartłomiej Niewęgłowski z klasy Vc zapowiedzieli wprowadzenie pocztu sztandarowego, a następnie odśpiewano hymn państwowy. Głos zabrała Dyrektor Szkoły – Pani Elżbieta Sumowska, która powitała przybyłych gości, reprezentantów klas i pracowników szkoły oraz przypomniała początki powstawania szkoły. Następnie głos zabrali goście – przedstawiciele władz miasta, dyrektorzy malborskich placówek oświatowych oraz przewodniczący Rady Rodziców, składając dla nas życzenia oraz kwiaty i prezenty.

Pamiętano również o byłych i obecnych pracownikach szkoły, dziękując im za serce i pracę włożoną w powstawanie i rozwój placówki. Zarówno goście, jak i nauczyciele otrzymali jubileuszowe upominki. Wśród nich przepięknie wydaną przez naszą fundację książeczkę „Dobre myśli na zły dzień”, folder szkoły, urodzinowe widokówki i piernikowe serce.

Część artystyczna uroczystości przeniosła wszystkich w czasie – 20 lat wstecz. Uczniowie z klasy przypominali widowni wydarzenia z lat 1992 – 1999. Wszystkich rozbawiło wspomnienie obowiązujących wtedy cen np. bochenek chleba kosztował 1.762zł! Zabrzmiały dźwięki ówczesnego przeboju „Chcemy być sobą”. Zaprezentowano zabawne wspomnienia, piosenki i układy taneczne. Zespół śpiewających nauczycieli z zapałem odśpiewał przebój o „Dwudziestolatkach”. Wystąpili także absolwenci i obecni uczniowie klas integracyjnych we wzruszającej piosence „Koncert dla Ciebie”. Wyjątkowymi chwilami były wypowiedzi o klasach integracyjnych – Pani Joanny Evenden i Bożeny Sawickiej, o działalności Fundacji „Szkoła Otwartych Serc” – Pani Doroty Starzyk – i o Przedszkolu Specjalnym „Biedroneczki” – Pani Gabrieli Partyki i Agnieszki Cegielskiej. Towarzyszył temu film wyświetlany na telebimie, przedstawiający pracę z dziećmi z przedszkola.

Najciekawsze wydarzenia z życia szkoły, akcje charytatywne, festyny, koncerty i projekty zostały przedstawione w formie prezentacji multimedialnej. Kończącym elementem uroczystości był tort, ( zrobiony przez rodziców i nauczycieli z wielkich pudeł kartonowych i kwiatów) wypełniony po brzegi czekoladowymi sercami. Przybyli goście składali nam życzenia i śpiewali chóralne STO LAT!!!

Część artystyczną przygotowali uczniowie klas: 5b i 6a, zespół „Piąteczki”, zespół tańca „Gabi”, zespół absolwentów oraz zespół śpiewających nauczycieli.

Przybyli na jubileusz zostali zaproszeni do zwiedzania szkoły oraz na uroczysty poczęstunek. Aby ułatwić gościom podróż sentymentalną w przeszłość, przygotowano wystawę szkolnych kronik oraz galerię zdjęć.

Uroczystość minęła w bardzo miłej, przyjaznej atmosferze, był śmiech i łzy wzruszenia, oraz życzenia kolejnych lat. Piękne zdjęcia z tej uroczystości podarowała nam Pani Kama Trojak. Dziękujemy!

 [nggallery id=224]

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 Beata Olińska i Katarzyna Buła