Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Dziecko w sieci

Klasa 3 b zrealizowała projekt edukacyjny „Sieciaki”. Jest on prowadzony przez Fundację „Dzieci Niczyje” w ramach programu „Dziecko w sieci”.

Poświęcony jest tematyce bezpieczeństwa dzieci w Internecie. Internet to źródło zabawy, wiedzy i komunikacji. Niesie ze sobą również zagrożenia, na które szczególnie narażone są dzieci. Lekcję podsumowującą projekt uczniowie rozpoczęli pracą w grupach. Rozwiązując łamigłówkę otrzymały hasło „Bezpieczny Internet”. Dzieci poznały kolorowe postacie tzw. „Sieciaki”, czyli członków zwalczających czyste zło w Internecie i czarne tzw. Sieciuchy, czyli Kłamacza, Kradzieja, Bełkota i Śmieciucha. Następnie grupy czytały sieciokomiks, który przypomniał im zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Zespoły pokazywały scenki związane z następującymi zasadami – „Nie podawaj swoich danych osobowych, Nie ufaj osobom poznanym w sieci, Zabezpieczaj swój komputer, Powiedz komuś dorosłemu, jeżeli coś jest nie tak”.

Nauczycielka Pani Maria Pawlikowska przypomniała dzieciom, ze w Internecie jest strona, która pomaga internautom- helpline.org.pl – jej celem jest  niesienie pomocy dzieciom i młodzieży w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa podczas korzystania z nowych technologii. Potem uczniowie rozmawiali o Netykiecie, czyli grzecznym zachowaniu w Internecie. Dzieci dodały, że nie wolno nikogo obrażać i nikomu ubliżać. Stwierdziły, że groźby i nękanie to cyberprzemoc. W przypadku takiej sytuacji nie należy odpowiadać na zaczepki, nie kasować wiadomości, które się otrzymuje i poinformować rodziców lub nauczycieli. W czasie kursu uczniowie dowiedzieli się, że użytkownik Internetu, który rozpoczyna dyskusję z internautą, po to, aby go zdenerwować nazywa się trollem. Na końcu zespoły układały sieciakowe zasady i rozwiązywały test podsumowujący ich wiadomości. Wszyscy uczestnicy kursu otrzymali pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy!!!

[nggallery id=269]