Planeta kontra plastik – to hasło tegorocznej edycji Dnia Ziemi, który obchodziliśmy w miniony wtorek w naszej szkole. Święto Dzień Ziemi powstało ponad 50 lat temu, aby uświadamiać, jak ważną kwestią jest ochrona środowiska. Z tej okazji przypominamy, co można zrobić dla Ziemi, jak można dbać o naszą planetę! W akcji uczestniczy 200 państw. Uczniowie klas 4-8 jak co roku zaznajamiali się z bieżącymi bolączkami planety. W tym roku ekolodzy uwagę opinii publicznej nakierowują na problem kumulującej się ilości plastiku w środowisku.
Na początku prowadząca spotkanie, Pani Beata Sawaniewska, przedstawiła spot ilustrujący kwestie powszechności plastiku w naszym otoczeniu. Następnie rozmawiała z uczniami o trzech możliwych drogach działania w celu ograniczania ilości plastiku:
- Zbieranie informacji o problemie, popieranie kampanii i akcji działających na rzecz zmniejszenia ilości plastiku oraz włączanie się w te akcje.
- Podejmowanie działań na rzecz ograniczenia plastiku jak na przykład: „bidon zamiast jednorazowej butelki”.
- Nie śmiecenie, sprzątanie i segregowanie śmieci.
Uczniowie dowiedzieli się również o trzech globalnych przedsięwzięciach w sprawie plastiku:
→ Fundacja „The Ocean Inicjatywa na rzecz Tworzyw Sztucznych” (PI), to organizacja, która pracuje nad wpływaniem na zrównoważoną produkcję i konsumpcję tworzyw sztucznych, aby ostatecznie osiągnąć prawdziwą gospodarkę o obiegu zamkniętym dla tworzyw sztucznych.
→ akcja National Geographic, PlanetaAlboPlastik.pl, której celem jest zmniejszenie zużycia jednorazowych plastików poprzez deklarację rezygnacji albo ograniczenia użycia jednorazowych przedmiotów, wykonanych z plastiku, jak również zachęcanie innych do podejmowania podobnego wyzwania
→ kampania przeciwko „Fast Fashion” – Szybkiej Modzie
Od 1950 roku na całym świecie wyprodukowano 9,2 miliarda ton plastiku. Z tego aż 6,9 miliarda ton trafiło na śmietnik. Tylko 9% plastikowych śmieci poddanych zostało recyklingowi, a aż 79% zanieczyściło środowisko naturalne. Plastik nie jest materiałem, który rozkłada się szybko – potrzeba na to co najmniej 450 lat, a może nawet całej wieczności. By więc nie obciążać ekosystemów i nie generować hałd śmieci, które będą zalegać kilka wieków, konieczna jest jak najszybsza redukcja zużywanego plastiku. Wykonane z niego przedmioty lub opakowania, zaraz po użyciu najczęściej trafiają do śmieci – niestety nie zawsze do koszy, umożliwiających ich recykling. Na domiar złego do plastiku dodaje się rożnych komponentów, które utrudniają oznaczenie i segregację tego materiału. Plastikowe śmieci zanieczyszczają więc morza i oceany, stanowiąc śmiertelne zagrożenie między innymi dla mieszkających w nich zwierząt. Rosnąca produkcja różnorodnego plastiku wraz nadprodukcją ubrań, staje się coraz bardziej palącym problemem, dlatego wymaga szybkich działań.
Ważne byśmy nie przyczyniali się do nadprodukcji i pozostawaniu plastiku w środowisku oraz nie wzmacniali zjawiska fast fashion. Powinniśmy myśleć o naszych zakupach długoterminowo i proekologicznie, nie wykluczali secondhandów, napraw, wymian ze znajomymi, długotrwałych lub biodegradowalnych materiałów. Po pomysły działania można sięgnąć do Internetu:
https://etisoftpackaging.pl/jak-ograniczyc-zuzycie-plastiku-w-codziennym-zyciu/
https://twojstyl.pl/artykul/10-sposobow-na-to-by-ograniczyc-zuzycie-plastiku,aid,573
https://noizz.pl/ekologia/chcesz-zminimalizowac-zuzycie-plastiku-poznaj-nasze-sposoby/t7b3wfb