Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Fabryka Wiedzy

W minioną bardzo wietrzną sobotę (15.03.2014.) grupa ciekawych świata śmiałków z Fabryki Wiedzy wybrała się do nowej instytucji kulturalno-naukowej, do gdyńskiego “Experymentu”.To bardzo ciekawe miejsce, szczególnie, dla tych, którzy lubią atrakcyjnie i twórczo spędzać wolny czas, są ciekawi świata a przede wszystkim pragną namacalnie sprawdzić jak działają rządzące w przyrodzie prawa i zależności.

I właśnie w gdyńskim Centrum Nauki EXPERYMENT to mogli zrealizować, gdyż jest to przede wszystkim wystawa interaktywna a stanowiska są zaprojektowane tak, aby zwiedzający mogli sami, w bezpiecznych warunkach przeprowadzać doświadczenia i badać zjawiska z różnych dziedzin nauki.

Wystawa została podzielona na 4 części:

  • Drzewo Życia
  • Akcja Człowiek
  • Niewidoczne siły natury
  • Hydroświat

W Hydroświecie można było zabawić się inżyniera wodnego i sprawdzić jak działa: pompa wodna, skonstruować przeróżne machiny wodne: śluzy, tamy, zapory, żurawie, obrotowe mosty i koła wodne, śruby i wiry wodne. Na Drzewie Życia można było m. in. zobaczyć jak to jest w czasie trzęsienia Ziemi, czy zobaczyć jak widzi świat koń, bocian lub pościgać się z niektórymi zwierzętami. W Stacji Akcja Człowiek można było poznać tajniki funkcjonowania ciała człowieka, lub sprawdzić jak się będzie wyglądało za 30, 60 lat… Natomiast na wystawie Niewidoczne Siły można było poeksperymentować z dźwiękiem, elektroniką czy siłami magnetyzmu.

Słowem można było dobrze się pobawić i łyknąć trochę wiedzy od kuchennej strony, tej najlepszej do zrozumienia i zapamiętania. Dlatego chyba warto było dać się trochę „przewietrzyć”, tym bardziej, że dla niektórych była dodatkowa atrakcja – pierwsza w życiu podróż pociągiem dalekobieżnym…

Opiekunki, Panie: Karolina Kurapiewicz, Beata Sawaniewska, Joanna Jasnoch