Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie…

Dnia 4 marca 2021 r. Pani Monika Arent i Pani Anna Jarzynka zorganizowały dla uczniów swojej klasy 2a nietypowy dzień edukacyjno – wychowawczy: „ Ja Ciebie nie widzę, Ty zobacz mnie”.

Tego dnia dzieci miały okazję poznać elementy świata osób niewidomych, ponieważ cały dzień miały zawiązane oczy i wszystkie, przewidziane na ten dzień zadania, wykonywały bez użycia wzroku. Na początku drugoklasiści myśleli, że będzie to nowe wyzwanie i ciekawa zabawa, ale szybko zrozumieli, że jednak tak nie będzie. Podczas zajęć dzieci musiały pracować bazując na innych zmysłach niż wzrok. Używały jedynie zmysłu słuchu, węchu, dotyku i smaku. Chłopcy i dziewczynki z klasy 2a mogli tym samym wczuć się empatycznie w codzienność ich koleżanki z klasy, która nie widzi i na co dzień boryka się z wyzwaniami, które tego jednego dnia postawiły przed dziećmi wychowawczynie.

Po zakończeniu zajęć, dzieci zrozumiały, że życie koleżanki jest o wiele trudniejsze od ich życia i podsumowały zajęcia konkluzją, że mimo przeciwności Kasia radzi sobie bardzo dobrze w szkolnej rzeczywistości każdego dnia.