Jestem Polakiem, jestem Europejczykiem

3 stycznia 2020r, już po raz drugi Młodsze Ambasadorki projektu „Szkoła Ambasadorem Parlamentu Europejskiego”:  Marzena Marczuk, Kinga Godzwon i Julka Rogala – uczennice klasy 2ai ZSP 3 pod opieką Pani Iwony Krauze – nauczycielki historii i Starszej Ambasadorki projektu, w ramach innowacji pedagogicznej „Jestem Polakiem, jestem Europejczykiem” przeprowadziły pouczające zajęcia w grupie Stokrotek 5-latków oraz „0A” 6-latków , których tematem była Unia Europejska. Zajęcia rozpoczęły się od zaprezentowania mitu o Europie. Przygotowane przez uczennice atrybuty w postaci wianka, piorunów i rogów byka uatrakcyjniły prezentację tak, że podczas czytania mitu, w rolę Zeusa i Europy wcieliły się dzieci. To też spowodowało, że mit został bardzo dobrze zapamiętany i dzieci nie miały żadnych problemów z odpowiedziami na pytania dotyczące jego treści.

Korzystając ze stojącej obok mapy nauczycielka pokazała przedszkolakom kontynent europejski i Polskę.

Wprowadzając pojęcie Unii Europejskiej nauczycielka kazała dzieciom ustawić się w krąg i złapać za ręce. Przedszkolaki mówiły co ich łączy, powiedziały o współpracy, przyjaźni  i pomocy – tym samym grupa przedszkolna została porównana do Unii Europejskiej, w której też występują określone zasady i państwa wspólnie podejmują decyzje.

Następnie dzieci, na podstawie posiadanych biletów wsiadły do pociągu „Unia Europejska” i wybrały się w podróż do krajów Unii Europejskiej. Robiły to śpiewając na melodię piosenki: „Jedzie pociąg z daleka” – „Jedzie Unia z daleka”. Z każdą zwrotką pociąg robił się coraz dłuższy, aż wszystkie przedszkolaki zajęły w nim swoje miejsca. Z pomocą przy wsiadaniu na poszczególnych stacjach służyły Młodsze Ambasadorki: Kinga, Marzena i Julia, które bawiły się na równi ze swoimi młodszymi kolegami i koleżankami. Lokomotywa z wagonikami dotarła do sześciu krajów, obiecując odwiedziny pozostałych na kolejnych zajęciach.

Wiedząc już, co to UE, przyszedł czas na omówienie symboli UE Po wspólnym przypomnieniu polskiej flagi, godła i hymnu przedszkolaki poznały symbole UE.

Dowiedziały się o symbolice flagi i kolorowały na niebiesko flagę z 12 złotymi gwiazdami. Wysłuchały fragment hymnu UE –„Oda do radości” i hymn Małego Europejczyka zaśpiewany przez kukiełkę Teleskopka. Następnie poznały maskotkę UE Syriusza, który w każdym kraju występuje w innym stroju,  zawierającym elementy narodowe. Każdy przedszkolak dostał szkic maskotki i zadanie, aby nadać maskotce własne życie, w takich kolorach, które według niego miały przypominać Polskę.

Tak jak poprzednio, wspaniale ułożyła się na zajęciach współpraca przedszkolaków i ich starszych koleżanek: Kingi, Marzeny i Julii, które otoczyły je opieką i pomagały w wykonywaniu zadań, same przy tym świetnie się bawiąc .

Przedszkolaki bardzo dziękują za wspaniałe zajęcia!