Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Kiedy dziecko śpiewa – śpiewa cały świat!

Międzynarodowy Dzień Dziecka ma swoje początki w 1925 roku. Wtedy to w Genewie odbyła się Światowa Konferencja na Rzecz Dobra Dzieci. W Polsce natomiast Dzień Dziecka obchodzony był jeszcze przed II wojną światową. Pierwszy raz świętowano go bowiem już w 1929 roku, ale 22 września.

W 1952 roku święto zostało ustanowione na stałe.  Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1954 roku zaleciło wszystkim państwom członkowskim organizowanie obchodów Dnia Dziecka. Dzień ten miał być świętem propagowania idei braterstwa i zrozumienia pomiędzy dziećmi na całym świecie. Dzień Dziecka to również okazja do promowania działań na rzecz ich pomyślnego rozwoju.

ONZ obchodzi Dzień Dziecka w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka, czyli 20 listopada. Jednocześnie zasugerowano, iż Dzień Dziecka w każdym kraju powinien być obchodzony w dniu, który jego władze uznają za najwłaściwszy.

Nasza szkoła nosi imię UNICEF – Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci. Możecie być dumni, że nosimy takie imię. Organizacja ta ma w swoim programie szczytne cele związane z pomocą dla rodzin  i dzieci potrzebujących pomocy. Dba o przestrzeganie praw dziecka. W dniu 1 czerwca minie 22 lata od nadania tego imienia malborskiej piątce.

W tym roku swoje święto będziecie obchodzić wśród najbliższych. Życzymy Wam radości, uśmiechu, spełnienia marzeń i samego dobra. Poniżej prezentacja dla Was.

1 czerwca Dzień Dziecka (2)

https://www.canva.com/design/DAD9n76TN9U/aqdB-YuR992pHrybO5M7Qw/view?utm_content=DAD9n76TN9U&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=sharebutto