W sobotę, szesnastego listopada, dziesięcioro uczniów, którym niestraszna była jesienna pogoda uczestniczyło w rajdzie pieszym organizowanym w ramach Klubu Wędrownika. Rajd odbył się na zasadzie „francuskiej gry miejskiej”. Uczniowie zostali podzieleni na dwie drużyny: Błękitnych i Zielonych.
Każda drużyna otrzymała zaszyfrowany opis trasy i 13 zadań ukrytych w różnych miejscach miasta. Przed dotarciem do koperty ukrywającej polecenia do wykonania, należało odgadnąć gdzie owa koperta może się ukrywać, a miejsca były różne: żywopłot, znaki drogowe, place zabaw, sklepy, poczta, skrytka na dworcu PKP.
Aby dotrzeć do zadania należało wykazać się różnorodną wiedzą: przyrodniczą, matematyczną, historyczną, sportową i znajomością literatury, czy geografii Polski oraz umiejętnością logicznego myślenia. Czasami zadania były tak trudne, że dzieci musiały prosić przechodniów o pomoc w rozwiązaniu zagadki. Tak było w przypadku zadania schowanego w sklepie „Maraton”, do którego podpowiedź brzmiała: „… znajdź sklep, mający coś wspólnego z odcinkiem o dokładnej długości 42km 195m”. Niestety okazało się, że Malborczycy nie wiedzą ile wynosi długość biegu maratońskiego i nie potrafili pomóc uczestnikom zabawy, uczniowie musieli korzystać z telefonicznej podpowiedzi rodziców, zresztą nie tylko przy tym zadaniu przydał się kontakt z rodzicami.
Zadania na trasie „podchodów” miały różny charakter m.in. należało: rozwiązywać zadania matematyczne i logiczne, narysować portret, ułożyć rymowany wiersz, zmierzyć obwód drzewa, oszacować wysokość drzewa, określić znaczenie wskazanych znaków drogowych czy oznaczeń dróg.
Dla drużyny Zielonych najtrudniejszym zadaniem okazało się odnalezienie pierwszego zadania ukrytego w „Maratonie”, a dla Błękitnych ułożenie rymowanego wierszyka z imionami sprzedawczyń sklepu „Mama i ja”.
Marsz trwał 4 godziny, wymagał sporo zaangażowania i energii uczestników, ale pomimo wysiłku i sporego stopnia trudności okazał się sporą frajdą dla uczestników.
Po wysiłku na dzieci czekał: odpoczynek, ciepłe kakao i drożdżówka.
Twórczymi i bardzo pomysłowymi opiekunami drużyn były Panie: Beata Sawaniewska( grupa Zielonych), Karolina Kurapiewicz ( grupa Niebieskich).