Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Kreatywne zabawy z wodą

Dnia 19.05.2021r. w grupie „Słoneczniki” odbyły się kreatywne zajęcia z wodą. Pani Natalia przywitała dzieci zabawą muzyczno – ruchową „Klaskać, klaskać”.

Następnie przedszkolaki odgadywały zagadkę słuchową pod nazwą  „Co to takiego?” Wysłuchiwały nagrania z pluskiem wody i  odgadywały hasło. Dzieliły na sylaby wyraz „woda”. Nauczycielka przeprowadziła rozmowę kierowaną o sposobach wykorzystania i oszczędzania wody. Zwróciła uwagę na istotne znaczenie wody. Dzieci odpowiadały na pytania nauczycielki: Do czego używamy wody? Jak możemy chronić wodę?

Potem nadszedł czas na zabawę ruchową „Deszczyk” – maluchy słysząc odgłosy deszczu spacerowały po sali, gdy nauczycielka uderzała w tamburyno, kucały i z dłoni robiły daszek nad głową.

Później odegrały rolę naukowców wykonując eksperyment „Co pływa, a co tonie?” – z ogromnym entuzjazmem i ciekawością wrzucały do miski z wodą drobne przedmioty wykonane z różnych tworzyw (plastik, metal, drewno, papier); sprawdzały i porównywały ciężar przedmiotów tonących i pływających, utrwaliły pojęcia lekki – ciężki; wspólnie wyciągały wnioski.

Najwięcej radości dało dzieciom wykonywanie pracy technicznej „Wodne butelki sensoryczne” – zabawa polegała na wykonaniu płynnej butelki sensorycznej z wykorzystaniem butelek z wodą, kolorowych pomponików, konfetti, brokatu, koralików, guzików.

Na zakończenie przedszkolaki razem z nauczycielką podsumowały wiadomości. Stwierdziły, że woda jest nam potrzebna do mycia, picia, prania, gotowania, do podlewania roślin. Zapamiętały, że każdy z nas powinien oszczędzać wodę, aby wystarczyło jej dla wszystkich ludzi na świecie. Dodały, że najbardziej na zajęciach podobało im się eksperymentowanie z wodą i wykonywanie butelek sensorycznych. Zabawa z płynnymi butelkami sensorycznymi sprawiła im wiele radości.