Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Lekcja patriotyzmu w przedszkolu

W przeddzień 105 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę tj. 10 listopada br. w naszym przedszkolu wszystkie dzieci odebrały piękną lekcję patriotyzmu. Tego dnia przedszkolaki przyszły do przedszkola w odświętnych ubraniach, aby uczcić bardzo ważne święto narodowe, jakim jest Dzień Niepodległości.

Dzieci wysłuchały opowiedzianej przez wychowawczynie historii rozbiorów Polski, których dokonały Rosja, Prusy oraz Austria. Z ogromnym poruszeniem włączały się do rozmowy na temat walki o wolność naszej Ojczyzny, którą przez 123 lata toczyli żołnierze oraz zwykli obywatele. Dzieci zrozumiały, że odebranie Polakom możliwości porozumiewania się, czytania książek oraz pobierania nauki w języku ojczystym na ponad 100 lat było czymś niezwykle trudnym i przytłaczającym. Dzieci dowiedziały się również, że w wyniku podziału między zaborców Polska zniknęła z mapy Europy. Rodacy nie mogli wywieszać także symboli narodowych, takich jak flaga czy godło, gdyż wiązało się to również z surowymi karami.

W ramach zrealizowanych  uroczystości dzieci obejrzały filmy edukacyjne, dzięki którym zgłębiły temat rozbiorów Polski oraz poznały niezwykłą postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, który był jednym z najważniejszych ojców niepodległości. Ponadto dzieci układały symbole narodowe na matach do kodowania, tworzyły papierowe kokardy narodowe, śpiewały patriotyczne piosenki i układały historyjki obrazkowe.

O godzinie 11:11 ze wszystkich sal przedszkolnych rozległ się śpiew dzieci, które w pozycji na baczność odśpiewały Mazurek Dąbrowskiego. Był to bardzo podniosły moment, a także najpiękniejszy dowód miłości naszych wychowanków w stosunku do własnej Ojczyzny. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji.