Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Lekturki spod chmurki

W październiku uczniowie klasy 3a przystąpili do projektu czytelniczego ” Czytam z klasą – Lekturki spod chmurki ” Poprzez czytanie wybranych lektur, dzieci zgłębią wiedzę na temat  globalnego ocieplenia i jego wpływu na naszą planetę. Dzieci z klasy 3a zapoznały się już z postacią przewodnią projektu małą chmurką Tosią.

Rozpoczynając pierwszy moduł projektu wysłuchaliśmy opowiadania ” Mała chmurka w krainie drzew”, która opowiedziała nam o wielu problemach związanych z naszym środowiskiem. Wspólnie wybraliśmy jesienną lekturę pt. ” Drzewo do samego nieba”. Dzieci z zaciekawieniem czytały lekturę na lekcji. Następnie po jej przeczytaniu wykonaliśmy zadania w lekturnikach.

Pobudzając naszą wyobraźnie zagraliśmy w grę ” Wyturlaj drzewo” oraz wykonaliśmy piękne papierowe drzewa na zajęciach plastycznych. Na zakończenie dowiedzieliśmy się jak powstaje papier i odpowiedzieliśmy sobie na pytanie ” Co dają nam drzewa?”. Dzieci stwierdziły, że drzewa stanowią bardzo ważną rolę w przyrodzie. Pozwalają zachować różnorodność biologiczną i utrzymać równowagę w naturze. Drzewa są “płucami ziemi”, filtrują powietrze, pochłaniają dwutlenek węgla i zanieczyszczenia. W zamian dają ludziom i wszystkim zwierzętom, tlen niezbędny do życia oraz do istnienia. Dlatego nie należy wycinać drzew. Niecierpliwie czekamy na kolejne historie chmurki Tosi i kolejne zadania do wykonania