Majowe Święta

W mijającym tygodniu dzieci z grupy Koniczynki poznawały swój kraj, podróżowały po mapie od morza do Tatr i odkrywały ciekawostki związane z każdym regionem Polski. Razem z Panią Anią zastanawiały się, co to znaczy być patriotą i jak ważną rzeczą dla każdego Polaka i Polki jest Ojczyzna.

Dzieci codziennie poznawały wybrany fragment historii naszego państwa, jego symbole narodowe oraz baśnie i legendy związane z największymi miastami. Słuchały legendy o Lechu, Czechu i Rusie czytanej przez Panią Anię, oglądały film o Warsie i Sawie, a także spektakl online o Smoku Wawelskim. Codziennie też wykonywały na zajęciach plastyczno – technicznych piękne prace różnymi technikami: rysowały, stemplowały, wydzierały, wycinały i sklejały flagę, godło, ilustracje do legend.

Koniczynki poznały też wiersz Władysława Bełzy: „Katechizm polskiego dziecka” i nauczyły się go pięknie recytować. Śpiewały również hymn narodowy, dowiedziały się, że jego nazwa brzmi: Mazurek Dąbrowskiego i powstał dawno temu we Włoszech. Ciekawostką było dla dzieci to, że słowa do hymnu napisał Józef Wybicki, patron ulicy, przy której znajduje się nasze przedszkole.

Podczas codziennych zabaw i ćwiczeń tanecznych przedszkolaki bawiły się przy piosence Jesteśmy Polką i Polakiem. Dzięki temu bez kłopotu ją zapamiętały i z zapałem podśpiewywały podczas malowania czy układania puzzli.

Po całym tygodniu wytężonej pracy i ciekawej zabawy, każda Koniczynka bez namysłu odpowie, że stolicą Polski jest Warszawa, a jej najdłuższa rzeka to Wisła. I chociaż najbardziej kochamy nasz Malbork i Nogat, to wiemy, że cała Polska jest piękna i jesteśmy dumni z naszej Ojczyzny.