Nagrody Polcul Foundation

24 maja 2014 r. w Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła się coroczna gala wręczenia nagród przyznawanych przez australijską Fundację Polcul im. Jerzego Bonieckiego, wspierającą rozwój inicjatyw obywatelskich w Polsce. Z radością informujemy, że nagrodą uhonorowane zostały m.in. Dorota Ojdowska-Starzyk-prezes naszej Fundacji „Szkoła Otwartych Serc” oraz Ewa Trębas– sekretarz Rady Fundacji.

Polcul Foundation, czyli Niezależna Fundacja Popierania Kultury Polskiej powstała w 1980 r. Jej celem jest nagradzanie społecznych inicjatyw, które tworzą podstawy społeczeństwa obywatelskiego. Nagrody otrzymują osoby, które swą postawą i działalnością wyrażają poszanowanie i tolerancję dla innych, poświęcają swój czas i energię dla wspólnego dobra, podejmują inicjatywy służące demokracji i budowaniu społeczności lokalnych, świadczą bezinteresowną pomoc bliźniemu. Chodzi o dostrzeżenie działań ludzi, którzy w codziennej pracy tworzą fundamenty demokratycznej kultury. Założyciel i dyrektor Fundacji Jerzy Boniecki stwierdził w jednym z wywiadów, że szuka „małych bohaterów”.

Fundacja nie przyjmuje zgłoszeń do Nagrody. Konsultanci Fundacji ( jest ich w kraju czterech) odznaczający się ogromną wrażliwością społeczną szukają ludzi, którzy pracują z pasją, zaangażowaniem, oddają swoje serce potrzebującym. Wnioski z opisem działalności kandydatów do Nagrody Polcul wysyłane są do Australii, a tam Kapituła w tajnym głosowaniu przyznaje lub nie te wyjątkowe wyróżnienia. Nagroda przyznana Dorocie Ojdowskiej -Starzyk i Ewie Trębas została uzasadniona działalnością na rzecz dzieci niepełnosprawnych i ubogich oraz integracją środowiska lokalnego w Malborku.

Wśród wcześniejszych Laureatów znaleźli się m.in. Zbigniew Herbert, Krzysztof Krauze, Jacek Kaczmarski, Jacek Kuroń, ks. Arkadiusz Nowak, Janina Ochojska i Jan Nowak- Jeziorański.

Z całego serca gratulujemy!