Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Nareszcie ją mamy!

Nareszcie ją mamy! Spełniło się nasze wielkie marzenie! Sala Doświadczania Świata służy naszym dzieciom! To specjalnie wyodrębnione pomieszczenie wyposażone w różnorodne urządzenia stymulujące rozwój zmysłów.

Sala Doświadczania Świata nawiązuje do prenatalnego życia człowieka i służy prowadzeniu terapii polisensorycznej.

Głównym celem terapii jest doświadczanie świata zmysłami wzroku, dotyku, słuchu i węchu oraz odprężenie, relaks i wyciszenie. Odbiorcami tego typu terapii są dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami i deficytami: z zaburzeniami zachowania, z upośledzeniem umysłowym, mózgowym porażeniem dziecięcym, autyzmem, zespołem Downa, chorobą psychiczną, zaburzeniami mowy na tle nerwicowym, osoby z demencją. Sala Doświadczania Świata stwarza możliwości autentycznego przeżywania świata i otoczenia tym, którzy są „inni”. Niepełnosprawne dziecko w Sali Doświadczania Świata posiada wolność wyboru tych bodźców, które dla niego samego są najprzyjemniejsze, na których chce się koncentrować i którymi pragnie się zajmować. Motywacją ich wyborów nie są działania terapeutów, lecz elementy tworzące salę. Oddziałują one korzystnie na poznawcze, zmysłowe i fizyczne niepełnosprawności i umożliwiają odprężenie lub stymulację. Pobyt w Sali pozwala na chłonięcie, badanie i kontrolowane szerokiego zakresu bodźców zmysłowych w przystępnym otoczeniu. Zwiększa poczucie zaufania i odprężenie, dając możliwość cieszenia się doznaniami zmysłowymi. W bezpiecznym, wygodnym otoczeniu podstawowe zmysły są pobudzane muzyką, efektami świetlnymi i łagodnymi wibracjami. Pozytywne działania przenoszą się w inne sytuacje i w konsekwencji stymulacja i interakcja prowadzą do poprawy komunikacji.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że nasze „Biedroneczki „zyskały wspaniałe możliwości rehabilitacji.

Aby Sala mogła powstać wykorzystaliśmy fundusze przekazane nam przez Gwiazdy Dobroczynności i Ambasadorkę Fundacji Szkoła Otwartych Serc Agnieszkę Cegielską, oraz pieniądze zebrane na Koncercie Charytatywnym ” Gramy i pomagamy” z udziałem Tamary Arciuch i Bartka Kasprzykowskiego.

Dziękujemy, zatem tym wszystkim, którzy wzięli udział w Plebiscycie Gwiazd Dobroczynności i oddali swoje głosy na Agnieszkę Cegielską.

Dziękujemy również tym, którzy swoją pracą, zaangażowaniem i obecnością przyczynili się do wielkiego sukcesu ostatniego koncertu – Dorota Ojdowska-Starzyk, prezes Fundacji

Zaczarowane zdjęcia z zaczarowanej sali z zaczarowanymi dziećmi wykonała Pani Kama Trojak.

[nggallery id=313]