Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Narodowe Święto Niepodległości

Prowadzący uroczystość, Lena Filipiuk i Szymon Kamiński z klasy 7c, serdecznie powitali wszystkich zebranych na spotkaniu z okazji 103 rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Przypomnieli, że 11 listopada ustanowiono świętem narodowym dopiero ustawą z kwietnia 1937 roku. Do czasu wybuchu II wojny światowej, święto obchodzono tylko dwa razy w 1937 i 1939 roku.

Po wojnie Narodowe Święto Niepodległości wróciło do kalendarza oficjalnych świąt państwowych. Główne obchody z udziałem najwyższych władz państwowych odbywają się na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Znajduje się tam Grób Nieznanego Żołnierza. Jest to symboliczny Grób wszystkich bohaterów, którzy oddali swoje życie za wolną Polskę.

Marzenia Polaków o wolnej Polsce zaczęły się spełniać, ale dopiero w początkach XX wieku. Człowiekiem, który przyczynił się do odzyskania niepodległości był Józef Piłsudski – twórca Legionów Polskich.

Podczas spotkania uczniowie utrwalili wiedzę historyczną na ten temat, obejrzeli prezentację multimedialną oraz wysłuchali pieśni patriotycznych w mistrzowskim wykonaniu: Hani Pliszki i Kacpra Wożniaka. Uczniów przygotowała do występu wychowawczyni Pani Małgorzata Cybulska.